avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate Ileana popa

Activitate Ileana popa

Bună ziua!
Succesiune
Vă rog să mă ajutați spre a clarifica niște aspecte legate de succesiune:
Mama mea naturală s-a recăsătorit la 7 ani după decesul tatălui meu și a mai avut un copil care a decedat în 1996. Acesta era frate cu mine doar după mamă, era căsătorit și avea 2 copii.
Mama împreună cu soțul ei (tatăl fratelui meu, decedat) au construit o casă care se află pe un teren de aprox.2500 mp. Tatăl vitreg a decedat în 1997, iar mama mea în 1999.
Soția fratelui meu, decedat, a deschis succesiune la câțiva ani după moartea mamei mele. La procesul pentru succesiune eu nu am fost chemată și a declarat, cu martori că fratele meu era SINGURUL MOȘTENITOR, deși mama mă avea și pe mine (sora lui), din prima căsătorie a ei.
Eu am ajuns târziu în posesia acelei hotărâri a instanței și nu am mai deschis niciun proces, deși acolo era o mărturie mincinoasă!
Acum am aflat că nepoatele mele vor să vândă casa.
Vă rog mult să mă ajutați cu următoarele clarificări:
1. Eu aș putea deschide, acum alt proces de succesiune, dacă mama a decedat în 1999 ?
2. A câta parte îmi revine mie? (în urma decesului fratelui meu a rămas soția, 2 fete și eu sora, doar după mamă a fratelui decedat)
3. Pot cele două nepoate ale mele să vândă fără mine ( am aflat acum că vor să vândă casa) ?

Cu deosebit respect, vă mulțumesc!
Bună ziua!
Succesiune
Vreau să clarific niște lucruri legate de succesiune:
Mama mea naturală s-a recăsătorit la 7 ani după decesul tatălui meu și a mai avut un copil care a decedat în 1996..Acesta era frate cu mine doar după mamă. Fratele meu era căsătorit și avea 2 copii.
Mama împreună cu soțul ei (tatăl fratelui) au construit o casă care se află pe un teren de aprox.2500 mp. Tatăl vitreg a decedat în 1997, iar mama mea în 1999.
Soția fratelui meu a deschis succesiune la câțiva ani după moartea mamei mele. La procesul pentru succesiune eu nu am fost chemată și a declarat, cu martori că fratele meu era SINGURUL MOȘTENITOR, deși mama mă avea și pe mine (sora lui), din prima căsătorie a ei.
Eu am ajuns târziu în posesia acelei hotărâri a instanței și nu am mai deschis niciun proces, deși acolo era o mărturie mincinoasă!
Acum am aflat că nepoatele mele vor să vândă casa.
Vă rog mult să mă ajutați cu următoarele clarificări:
1. Eu aș putea deschide, acum alt proces de succesiune, dacă mama a decedat în 1999 ?
2. A câta parte îmi revine mie? (în urma decesului fratelui meu a rămas soția, 2 fete și eu sora fratelui decedat)
3. Pot cele două nepoate ale mele să vândă fără mine ( am aflat acum că vor să vândă casa) ?

Cu deosebit respect, vă mulțumesc!


Mulțumesc frumos!
Clarificare precizări art.139, alin.(1) din Legea nr.360/2023- perioade de contributivitate

Bună ziua!
Sumele acordate, până la 01.04.2001, din fondul de salarii, în sistemul bugetar, sub formă de prime , premii, al 13-lea salariu, plata cu ora, se iau în calcul la recalcularea pensiilor conform Legii 360/2023, DACĂ asupra lor nu s-a datorat contribuția la bugetul asigurărilor sociale de stat

Vă mulțumesc !
Cu deosebită considerație!
Bună ziua!
Deoarece în sistemul de învățământ preuniversitar, în speță, înainte de 01.04.2001, s-au acordat prime de 2 % din fondul de salarii, al 13-lea salariu, sume pentru plata cu ora sau cumul de funcții, sume pentru care NU s-a reținut și nu s-a virat contribuția la bugetul asigurărilor sociale de stat, potrivit art.139, alin (1) , aceste sume nu ar trebui să constitui bază de calcul la recalcularea pensiilor conform Legii 360/2023.
Deoarece mass media, aduce în emisiuni ,,specialiști,, care nu vin cu precizări clare asupra acestui art.139, ba chiar dezinformează, ... foștii pensionari (și care nu sunt puțini), asaltează toate unitățile de învățământ să li se elibereze adeverințe cu aceste sume , enumerate mai sus, deși le explicăm faptul că nu s-a reținut contribuția la pensie asupra acestor sume, ei totuși solicită aceste adeverințe.
Este o muncă uriașă și în zadar, să cauți lună de lună în ștatele de plată pe o perioadă de 35-40 de ani sau mai mult, pentru fiecare pensionar.
Vă rog foarte mult să veniți dvs cu precizări clare asupra faptului enumerat mai sus: ,, primele de 2%, al 13-lea salariu, orele suplimentare plătite la plata cu ora/cumul'', SUNT sau NU sunt perioade contributive, dacă nu s-a reținut și virat contribuția la bugetul asigurărilor sociale de stat !

Vă mulțumesc !
Cu deosebită considerație!
Bună ziua!
Sunt pensionara și cumulez pensia cu salariul de 8 ani.
Vă rog să îmi spuneți dacă la recalcularea pensiei , se aplică prevederile art.85 alin.3, lit.c) din Legea 360/2023, conform căruia se acordă câte un punct pentru fiecare an de contributivitate, realizat peste 35 de ani. Deoarece la alin (6) spune că nu se aplică alin.(3)- (5) pentru perioada în care se cumulează pensia. Din relatările de pe posturile TV ale d.nei Ministru , nu am înțeles prea bine.
Vă mulțumesc!
Cu deosebită considerație!
Vă mulțumesc!
Bună ziua!
Sunt pensionară la limită de vârstă, am 68 de ani, am dat concurs pe același post și am CIM pe durată nedeterminată ( sunt didactic auxiliar în învățământ).
Conf.art.19 din Normele metodologice de aplicarea legii 360/2023, pct.b)....persoane care s-au pensionat înainte de 01.01.2024, eu mai am dreptul să lucrez , cumulând pensia cu salariul sau trebuie să renunț la pensie?
Unde mă încadrez deoarece nu mă pot încadrat nici în prev.art.46, alin (2) din legea 360/2023 care?

Cu deosebită considerație !
Vă mulțumesc și aștept răspunsul dvs. 1
Bună ziua!
1.Vă rog să îmi precizați care sunt actele necesare depunerii dosarului pentru pensie la limită de vârstă, prin aplicarea legii 360/2023, începând cu 01.09.2024.
2.Am 68 de ani, sunt pensionară la limită de vârstă și sunt angajată prin concurs, la același loc de muncă ( personal didactic auxiliar din învățământ).
Întrebarea este până la ce vârstă pot desfășura activitatea cumulând pensia cu salariul?

Cu deosebită considerație!
Vă mulțumesc!

Bună ziua!
Mulțumesc frumos!