avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1207 soluții astăzi
Forum Activitate tazyx

Activitate tazyx

Multumesc, am inteles, trebuie sa platesc CASS. Intrebarea urmatoare este : CUM? Cum calculez si cind depun aceste declaratii ? Trimestrial, anual ? Daca pe trimestru nu am realizat nici un venit cum si din ce platesc CASS ?
De la inceputul lui 2012 pina acum nu am mai facut nici o factura pe PFA, deci nu am realizat nici un fel de venit.
Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Daca sint angajat cu CM dar detin si un PFA care mai face complet aleator cite o factura ( sa zicem una la 4-6 luni ), cum calculez si platesc CASS-ul ?
Mentionez ca deja am primit si platit de la CASMB formularul de plata de la infiintarea PFA pina in mai 2012.
Cum procedez in continuare neavind un venit stabil din PFA (probabil ca suma incasarilor de anul trecut pe 12 luni este mai mica decit salariul minim pe economie ... )?
Multumesc. :((
Răspuns la discuția bolnav in preaviz
Multumesc.
Oricum am trimis sefului un mail in care i-am spus ca voi recupera dupa Craciun cele 2 zile in care am fost bolnav. Cred ca este de ajuns. Imbolnavirea a fost datorata conditiilor de munca. Oricum ma voi duce la servici dupa Craciun si voi recupera cele 2 zile. De fapt doar una deoarece nu am fost platit decit pentru 15 zile lucratoare, nu 16. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția bolnav in preaviz
Multumesc. Asa ma gindeam si eu.
Problema este ca m-am imbolnavit cu 2 zile inainte de Craciun, am fost la doctor si mi-a dat tratament dar nu si CM - pentru 2 zile - trece pina dupa Craciun ...
Deci nu am nici o hirtie ca am fost bolnav, doar reteta eliberata de doctor.
Buna ziua,

Daca te imbolnavesti in perioada de preaviz ce se intimpla :(( ? Esti obligat sa recuperezi zilele care ai fost bolnav dupa ce te-ai insanatosit :sorry: ? Cum se procedeaza ?
Buna ziua,

In urma hotaririi definitive data de Tribunal, am obtinut cota-parte pe un teren si deoarece acesta a fost un recurs si nu eu am initiat actiunea, reclamantii au primit sentinta de a achita cheltuielile de judecata prin judecarea recursului si cistigarea acestuia de catre mine.
1 dintre reclamanti a platit jumatatea sa prin mandat postal, celalalt nu doreste sa-si plateasca datoria.
Ceeace doresc sa aflu sint urmatoarele:

1. Care sint pasii pentru a putea sa-mi recuperez si datoria de la cel de-al doilea reclamant tinind cont ca acesta nu doreste sa plateasca ?

2. In cazul in care apelez la un executor judecatoresc cine plateste comisionul acestuia ? Deoarece suma de recuperat este mica - aprox. 500 Lei - nu stiu cit ar costa toata afacerea si daca merita. Se poate imputa recalmantului comisionul executorului ?

Multumesc.
Buna seara,
Iata pe scurt problema mea.
Bunica din partea tatalui meu - Cornelia - a murit demult. A avut 2 copii, pe Mihai - tatal meu, eu fiind unicul copil - si Viorel, fratele lui, care are 3 copii.
Pe pamintul ramas mostenire de la bunica s-au dat 2 acte de proprietate - unul pe 10 hectare si cel de al doilea pe diferenta de 40 de hectare, in care s-au trecut cei 4 copii mostenitori - ambii parinti Mihai si Viorel au decedat inainte de revolutie.
Fara sa stiu, tatal meu a lasat o hirtie prin notariat - prin 1967, inainte de a se casatori si de a ma avea pe mine - prin care ii cedeaza fratelui Viorel toata partea sa de mostenire.
De curind cei 3 veri ai mei m-au dat in judecata si vor sa anuleze cele 2 acte de propietate in care sintem trecuti toti 4 pentru a ma scoate din mostenire pe baza acelei hirtii facute la notariat inanite de a ma naste eu.
Pot ataca actiunea lor in justitie ? Ma pot inlatura de la mostenire pe baza acelei hirtii ?
Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Bunicul meu din partea tatalui a avut 2 baieti - Mihai (tatal meu) si Viorel.
Ambii parinti si bunici sint decedati. Eu sint singurul copil la parinti; Viorel are 3 copii.
As dori sa stiu:
1. Cum se face impartirea terenului (nu exista decit teren agricol) ;
2. Cum se face iesirea din indiviziune tinind cont de faptul ca ceilalti 3 veri ai mei din partea lui Viorel nu vor sa cadem la o intelegere amiabila ( eu le-am propus sa ia fiecare cite 1/5 din teren si eu 2/5 - prin acest lucru le-as ceda din partea mea citeva hectare de teren dar nu vor nici asa - ei pretind ca se imparte tot terenul la 4; eu sustin ca se imparte la 2 si apoi pe fiecare ramura la citi mostenitori directi sint)
3. Ce acte imi trebuie si care sint pasii de urmat tinint cont ca avem titlurile de propietate si cadastrul pentru ele ( terenul s-a dat in 2 transe : prima data 10 ha, pe urma completarea pina la 50 ha).
Trebuie tinut cont ca cei 3 veri ai mei nu vor sa auda de nici o intelegere.
Multumesc anticipat.