avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate lory_

Activitate lory_

Multumesc pt raspunsuri.
Deci, daca am inteles bine: pentru cele trei firme, ar trebui sa intocmesc patru facturi cu chitante aferente (nu am cont bancar). Dar le pot intocmi si incasa cu data de azi (fiind vorba de exact 10500 lei), sau ar trebui in 3-4 zile?
Buna ziua
Am un PFA proaspat infiintat si nu ma prea descurc cu chestiunile contabile. Am de taiat facturi si chitante azi catre 3 PJ, in valoare totala de 10000 lei, dintre care pentru una de 6000 lei. Stiind ceva legat de platile de 5000 lei intr-o zi, intrebarea mea este:
Pot taia chitanta si factura pentru toate firmele in aceeasi zi?
Celuilalt frate, necasatorit inca, ii va reveni un alt imobil. Este vorba de situatia in care sotia sa nu aibe niciun drept asupra imobilului primit de la parinti. Prin ce modalitate poate fi unic proprietar (fara a figura si sotia) asupra imobilului, acesta fiind deja casatorit?
Buna seara
As dori sa stiu ce modalitati de transfer al proprietatii pot exista intre parinti si unul dintre copii, acesta fiind casatorit, dar astfel incat sa nu aiba dreptul si sotia acestuia.
Multumesc
Buna ziua. De circa 10 ani lucrez in cadrul unei firme de constructii, unde in primul an am lucrat ca secretara, iar apoi, dupa finalizarea studiilor, am lucrat ca inginer. Ulterior, conform legislatiei in vigoare, am obtinut drept de stampila. Ma poate obliga firma angajatoare sa imi pun stampila pe actele in domeniu?
Buna seara.
Sunt angajata, de aproape 5 ani la o firma care, din varii motive, m-a incadrat in munca, la inceput cu norma de 8 ore, apoi, dupa cca 2 ani, cu norma de 2 ore, si nu doreste a-mi mari norma din aceleasi varii motive, sa le spun asa...
Eu as vrea pana la sfarsitul acestui an sa raman insarcinata, si intrebarea mea este:
Pot beneficia de concediul pentru cresterea copilului in aceste conditii sau nu? Daca nu, as vrea sa stiu, va rog, conditiile in care as putea, sau ce as putea face pentru a-mi determina firma angajatoare sa ma incadreze inapoi cu norma de 8 ore pe zi?
Răspuns la discuția CONSTRUIRE BALCON ETAJ
@adriantot
Da, vreau sa imi fac balcon in dreptul bucatariei, si eventual, daca se poate, sa il unesc cu cel de la sufragerie (pentru a castiga spatiu locuibil in bucatarie).
Locuiesc la etajul III al unui bloc din Constanta, bloc ce are, din constructie, balcoane la sufragerie la etajele I-IV. Dupa 1995 aprox., proprietarul de la parter si-a facut balcon de la sufragerie pana la bucatarie, inclusiv (bucataria si sufrageria sunt pe acelasi aliniament). Ulterior, si-au construit balcon in dreptul bucatariei (sau si-au lungit bucataria) si cei de la etajele I si II. Intrebarea mea este: cum pot face astfel incat sa imi pot construi si eu balcon in dreptul bucatariei (si eventual sa il unesc cu cel de la sufragerie)? Ce lege reglementeaza acest lucru?
Buna seara.
Am si eu o nelamurire privind studiile postliceale: se considera astfel orice studii efectuate dupa liceu (cursuri organizare de centre de formare profesionala, de max 1 an) sau numai cele organizate in scoli postliceale de specialitate?
Va multumesc.