avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate andaalexandru

Activitate andaalexandru

Răspuns la discuția termen
cum ,daca caut nr dosarului nu apare nimic,doar ca se accepta cererea
Discuție termen
Daca am primit comunicare pe 20.05.2011 (de la tribunal)si scrie ca in 15 zile se face recurs de unde pot sa aflu daca partea cealalta a facut recurs.
Discuție tva
Buna ziua.In cazul in care achizitionez din ue bunuri care nu au legatura cu activitatea societatii ,la inreg fac taxare inversa,cheltuiala cu acele bunuri e nedeductibila la calc imp/profitsi mai trebuie sa intocmesc si autofactura(livrari catre sine).As vrea sa stiu daca e corect asa cum m-am gandit.Va multumesc
La gradinita de copii exista un anunt prin care parintii trebuie sa sprijine asociatia de parinti cu suma de 25 lei.Vreau sa stiu daca exista un cadru legal pentru aceasta taxa .
Răspuns la discuția ctr de vz cump
Pai vedeti aici e problema nici vanzatorul nu a stiut,acest lucru s-a constatat ulterior.
Discuție ctr de vz cump
am cumparat o masina ,am facut un ctr de vz cump cu pf respectiva .Contractul e cel tipizat de la biroul de copiat acte.Masina nu se poate inmatricula ,am sanse sa recuperez banii in instanta vanzatorul nestiind ca aceasta nu se poate inmatricula?
Răspuns la discuția masina sh
am primit comunicarea din partea parchetului in care scrie ca undeva pe aripa interioara unde era seria sunt urme de sudura ,ca a fost facuta modificare neautorizata,deci nu se poate inmatricula.Scrie de asemenea ca nu e furata si ca se poate face recurs in 20 de zile de la comunicare la prim procuror.Masina a fost cumparata din ungaria de la un parc cu verificare cu contract cu tot.Eu de unde sa vad ca pe dedesupt undeva e sudata .
Discuție tva servicii
o soc din ro inreg in scopuri tva organizeaza cursuri de perfectionare.firma care le ofera e din ue inreg in scopuri tva.Cursurile au loc la soc din ro.Fact prestatorului e fara tva iar eu aplic taxarea inversa?
Răspuns la discuția masina sh
seria caroseriei si a motorului de pe masina in locurile vizibile e cea din acte, dar undeva nu stiu doar cei de la rar au spus ca apare ceva sudura si se pare ca nu e cea din acte.
Discuție masina sh
Am cumparat o masina din Ungaria de la un parc auto cu contract in regula.Masina era inscrisa in circulatie in Ungaria avea verificare tehnica valabila pana in 2012.Am vandut masina unei persoane cu contract ,i-am dat toate actele in original.Ulterior el a vandut-o iar cumparatorul a mers cu ea la rar.Ei aici surpriza expertii au spus ca e problema cu seria caroseriei,au verificat la politie daca nu e furata ,raspunsul a fost ca nu e furata.Acum masina este la politie si i se face o expertiza.Din surse am aflat ca sansele de inmatriculare sunt nule.Pot fi acuzat penal?probabil cumparatorul va actiona in judecata pentru recuperarea banilor.Totusi ce solutie credeti ca ar fi ca sa nu ajungem pana acolo.