avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate lex64

Activitate lex64

persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului .trebuie doar de la data angajarii pana se naste copilul sa fie 12 luni lucrate
Răspuns la discuția retragere plangere
amica mi a inapoiat ceea ce mi apartinea.ea a fost citata la politie pt furt insa nu s a prezentat.eu nu inteleg de ce nu m au chemat si pe mine.!!!poate sa ramana valabila plangerea facuta de fratele meu???
in urma cu cca 2 luni am avut o divergenta cu amica mea cu care locuiam impreuna.eu am plecat din localitate fara sa i las cheia iar ea a patruns in locuinta prin spargerea unui geam de unde mi a sustras ceva bijuterii si si a luat lucrurile ei.fratele meu a chemat politia si a facut plangere,luandui se amprente.eu nu am fost inca la politie.as putea sa mi retrag plangerea???
Răspuns la discuția recurs curtea de apel
nici partea vatamata,care de altfel in plangere a declarat ca i as fi sustras o suma de bani,lucru total neadevarat iar in fata instantei a zis adevarul
Răspuns la discuția recurs curtea de apel
parchetul nu a declarat recurs.va multumesc
la revenire din concediu se reia plata ....dar nu se prelungeste perioada de acordare a gradatiei cu perioada CIC.
Art. 2
(2) Numărul de gradaţii care se vor acorda începând cu anul 2007 se calculează astfel: din numărul stabilit prin aplicarea a 10% din totalul posturilor didactice de predare, posturilor didactice auxiliare şi de conducere se scade numărul de gradaţii acordate în ultimii 3 ani, având în vedere că gradaţia de merit se acordă pe o perioadă efectivă de 4 ani, fără a fi luate în calcul perioadele de suspendare a contractului individual de muncă din motive neimputabile angajatului sau de exercitare a unei funcţii în condiţiile art. 101 alin. (1), (2), (4) şi (5) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare.

CCIC nu poate fi considerat ca motiv neimputabil angajatului. De aceea, cadrele didactice care şi-au suspendat activitatea (din acest motiv), nu mai beneficiază de gradaţie de merit la reîntoarcerea în activitate.
Răspuns la discuția Amenda administrativa?
de regula daca prejudiciul este recuperat,fara antecedente ,aveti toate sansele sa primit o amenda adminsitrativa pe care din cate stiu parchetul o da,nu politia
eu zic sa va linistiti
Răspuns la discuția recurs curtea de apel
eu imi angajez un avocat,ms de sfat.
intrebarea era daca in recurs poate fi mai rau de atat??
Răspuns la discuția director adjunct
numai in judetele pilot directorii nu puteau sa si ia ore suplimentare,in rest...e liber