avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate ciciilo

Activitate ciciilo

Copilul meu nu merge la scoala intrucat scoala este inca in reconstructie, iar solutia gasita a fost cursuri exclusiv online. In acest caz ma pot incadra pe oug 147/2020 pt libere acordare supravegherii copilului?Mentionez ca de la munca au interpretat ca scoala nu este inchisa pt Covid, ci doar ca ea defapt nu exista.
Răspuns la discuția Plata pensie alimentara
Va multumesc pentru raspunsuri, dar datorita protectiei informatiilor cu caracter personal, angajatorul refuza sa imi furnizeze contul, care oricum e al mamei, acum copilul fiind major va trebui sa primeasca el in nume propriu pensia cred. Pot face totusi vreo notificare la adresa cunoscuta sa imi fie comunicat contul? Multumesc
Angajatorul meu a calculat si virat pana in prezent pensia de intretinere datorata de mine copilului. De luna aceasta am fost notificat ca nu vor mai face acest lucru intrucat nu sunt obligati, nefiind terți poprit. As dori sa stiu cum pot notifica copilul care este adult in continuare de studii cu care nu am nici o relatie din pacate din cauza mamei sale, sa mi transmita un cont sau ce modalitate va dori de achitare, am doar adresa prezentata in hotararea instantei. Multumesc
Răspuns la discuția Contestatie executare silita
Intrucat pana acum nu am primit nici o instintare,pot plati in continuare?
Buna ziua,
in urma unui proces civil am fost obligat la plata unor cheltuieli de judecata. Am achitat prim mandat postal jumatate din suma. Acum s-a solicitat executarea. Am vreo sansa cu depunerea unei contestatii? Multumesc
Buna ziua,
am pierdut un proces civil si am fost obligata la plata unor cheltuieli de judecata. Am trimis doar jumatate din bani prin posta pana acum. Am observat pe net ca s-a solicitat acum o luna investiRea cu formula executorie. As dori sa stiu daca voi primi vreo somatie de la executor sau a fost trimis ceva la locul de munca pt poprire fara ca eu sa stiu?eu vreau sa platesc cat mai repede . Multumesc
Buna ziua,
as dori sa stiu ce presupune "investirea cu formula executorie" data de instanta in urma neplatii cheltuielilor de judecata? Ce pasi se urmeaza, de ce nu am fost instiintat si cat mi se va opri din salariu? Aproximativ un onorariu executor pt o suma de 1500lei. Multumesc
Răspuns la discuția Contestatie rovinieta
eu nu am radiat masina la politie, am fost doar la finante, am scos-o de pe rol, am obtinut certificatul fiscal pe care i l-am dat ca sa o radieze si i am pus stampila pe ael formular cu care trebuia sa mearga sa o inscrie.
De inscris la finante la ea a inscris-o sigur dar nu a mai inmatriculat-o si pe numele ei, intrucat altfel nu cred ca ar fi putut sa o vanda acum o luna.
La politie acum apare ca masina a fost radiata acum 1 luna prin vanzarea catre o alta persoana si inmatriculata de aceasta din urma.
Buna ziua

In 01 iulie 2010 am vandut prin contract de v-c un autoturism unei persoane. Am mers la Administratia financiara si am scos automobilul de pe rolul meu in acea zi.
Acum la aproape 1 an de la vanzare in 27 iunie 2010, am primit o amenda pt lipsa rovinieta datata cu 13 decembrie 2010. Bineinteles se pare ca persoana careia i-am vandut masina nu a mai inmatriculat-o pe numele ei si a circulat cu ea talonul pe numele meu. Ce pot face in acest caz si cui sa ma adresez? Mentionez ca am mers la admin financiara si am luat o adeverinta din care reiese ca masina nu mai este in proprietatea mea de la acea data a vanzarii si am deasemenea contract de v-c
Multumesc
In hotararea de divort, instanta de fond nu a luat in considerare la stabilirea pensiei alimentare datorata minorilor norma de hrana, fosta sotie a solicitat printr o cerere adresata instantei indreptarea acestei hotarari si includerea normei de hrana in baza de calcul a pensiei alimentare. Instanta a respins- o. ;;instanta a apreciat ca norma de hrana nu reprezinta venit net pe care l as fi putut incasa;;. Fosta sotie a facut apel si a obtinut includerea normei. Eu, am facut recurs si am obtinut respingerea apelului si pastrarea hotararii instantei de fond. Mai am totusi o problema, aceeasi instanta de fond cu acelasi complet a solutionat intre timp pana la recursul castigat de mine, o alta cerere prin care stabileste pensia alimentara in procent si care initial in hotarare nu a precizat decat ;;venit net;;, ulterior a solutionat cererea de lamurire a dispozitivului hotararii si a inclus norma de hrana in pensie. Deci, am 2hotarari date de acelasi complet, in una este inclus, in alta nu norma de hrana, am un apel respins prin care se hotara includerea normei si mai am o decizie irevocabila data de curtea de apel de a se reveni la hotararea instantei de fond prima care a stabilit ca nu include norma. Ce pot face in acest caz? (dupa ce hotarare voi plati pensia alimentara, cele 2hotarari mi se par potrivnice una alteia ) Va multumesc mult