avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Activitate consilier57

Activitate consilier57

Discuție despre pontaj
pe timpul vacantei, intr-o tabara, copii de la centru, au fost insotiti de educatoare. Pentru periada de 2 saptamani cat s-a stat in tabara, cum va figura educatoarea in Foaia de pontaj?
Cum poate fi catalogata actiunea primarului, atunci cand inscrie pe Ordinea-de-zi a sedintei de Consiliu-local, Proiecte-de-hotarare care nu respecta prevederile Leg.215/2001 si nici ale Ordonantei nr.35/2002- Art.35(4),Art.45(2),Art.46(1),Art.47(1, 2),Art.46(1),Art.48.
Răspuns la discuția ANI, incompatibilitatea
Respectivul consilier nu "are un interes personal de natură patrimonială", doar ca ... mai este si vicepresedinte -.... al organizatiei locale de partid.
Un consilier local care a fost desemnat de catre primar sa-l reprezinte in Consiliul de administratie al scolii din localitate . In conditiile in care acest consilier local este si membru in consiliul de administratie al scolii, poate sa fie declarat INCOMPATIBIL cu functia de consilier local?
In baza unui contract de inchiriere ( cu o vechime de opt ani), intr-un spatiu apartinand primariei a fost amenajat un cabinet medical. (La data incheierii contractului de inchiriere nu avea drepul sa concesioneze respectivul spatiu). In ce conditii poate fi schimbat, sau, mai precis, daca poate fi inlocuit "contractul de inchiriere" cu un "Contractul de concesiune".
Caz concret: Am participat la alegeri pe lista Partidului Conservator in conditiile in care m-am declarat membru al PNL (atat pe lista cat si in declaratia de acceptare a candidaturii). Fac mentiunea nici ACD si nici PNL nu au depus liste locale la aceste alegeri!
Vreau sa stiu cum se va proceda in cazul in care un consilier local, membru al PC, a participat la alegerile din 10 iunie 2012, pe lista PSD? Atat in declaratia de acceptare a candidaturii cat si pe lista de candidaturi a PSD-ului, este mentionata apartenenta la partidul conservator.
Cum se procedeaza in cazul in care un independent, sau chiar membrul unui partid a candidat pe lista unui alt partid ?
In calitate de parat, la primul termen am solicitat amanarea pt. angajarea unui aparator. In conditiile in care la urmatorul termen nu am ... .. am lipsit si am aflat ca a fost admisa actiunea lichidatorului si "admis fond" !