avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2029 soluții astăzi
Forum Activitate Matheo25

Activitate Matheo25

Buna ziua si La multi ani tuturor. Vreau sa infiintez o socieatate SRL-D si administrator vreau sa fie sotia mea. Ea este in postnatal si vreau sa stiu daca exista riscul ca ea sa piarda alocatia de 800 lei. Vreau ca ea sa figureze doar ca administrator si eu sa fiu singurul angajat. Nu are pretentie la nici un salar sau orice tip de plata. E posibil asta? Ce pot face? Va multumesc tuturor!
Buna seara. Am o mare nelamurire. Nasul meu are o firma in cadrul careia sunt si eu angajat. Problema urmatoare este cu banii care ii am in buzunar in decursul celor 8 ore de serviciu. Daca vine un control de la Garda Financiara sau altii au dreptul sa ma buzunareasca fara un mandat, sau sa se uite la in geanta? Mentionez ca tot ce am batut pe casa de marcat se afla si pe bon.
Cine are dreptul sa ma caute in buzunar?

Dau un exemplu:
Vin cu 50 lei la lucru si peste 1 ora imi da mamamea 100 lei si peste 2 minute vine control, cum pot justifica acesti bani daca sunt cautat in buzunare.
Astazi m-am contrazis cu nasul meu, ca fara ordin de perchezitie nu are voie sa ne caute pe nici unul in buzunare. Daca se poate sa ma ahutati cu un articol din Lege as fii foarte multumit. Va doresc o seara buna!
Acesta era raspunsul de care aveam nevoie. Multumescdin suflet pt tot ajutorul dat. O seara buna. Casa este a mea chiar daca mama e inca ''proprietara''. Parinti mei au o alta casa. Aceasta am primito de la bunica mea. Ar fi de acord cu prietena ca e ca si sotia mea. De 5 ani suntem impreuna si creditul tot pt noi l-am folosii pt a deschide un SRL.
Multzumesc tuturor pt ajutor. Am fost la 3 banci si nu s-a rezolvat nimik. Peste tot imi spune ca are vechime putina. Dar, Banca a spus asha: poate scoate 5000 euro doar daca casa este trecuta pe prietena mea. Casa deocamdata am lasat-o pe mamamea (singurul proprietar ), dar oricand vreau pot face contract vanzare cumparare. Acum, ce e de facut daca voi face asha. Trec casa direct de pe mamamea pe prietena mea, si dupa ce mi se acorda creditul o trec pe mine tot prin vanzare cumparare. Ce pot face?
Buna seara. Prietena mea are salar si lucreaza de 8 luni cu carte de munca la o firma. Vrem sa scoatem niste bani din banca si eu vreau sa girez cu casa (sunt proprietar al imobilului singur), doar ca eu am restante bancare. Credeti ca asta ar fi o problema la acordarea creditului? Suma pe care o dorim este 15.000 lei. Nu suntem casatoriti. Va multumesc tuturor pt orice mesaj.
Discuție 16 ani
Buna ziua. O intrebare cu privire la o persoana de 16 ani de sex feminin. Cumnata mea are aceasta varsta dar ii este frica sa nu fie batuta cand se duce acasa de catre tatal vitreg si mama sa (parintii sunt in concubinaj). Deocamdata locuieste cu noi. Poate avea probleme daca locuieste cu noi sau e o lege care ii permite sa nu se duca acasa la parintii ei?! Poate ca nu am pus bine intrebarea dar daca exista o nelamurire va pot spune mai mult. Astept raspunsul dvs. O zi buna!
Buna seara. Am primit o somatie de plata de la firma recuperari creantze, pt o datorie in valoare de 10.084 ron la banca. eu nu am mai achitat rata din 2006 sau 2007. nu mai shtiu sigur. ce pot face? mentionez ca nu am dus nici un act de proprietate, nu am nici o proprietate pe numele meu shi sunt somer. ma puteti ajuta? va multumesc.