avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1588 soluții astăzi
Forum Activitate word12

Activitate word12

am o mica problema cam complicata zic eu.....acum 7 ani am stat in apartamentul parintilor mei...tatal meu a avut o afacere de constructii...care a dat faliment la timpul respectiv....pt o datorie de 70000000 lei vechi am fost executati silit si vindut apartamentul la licitatie....dar ilegal zic eu...neavind bani de avocati buni am pierdut apartamentul....am ramas cu contractul in schimb si cu adresa respectiva de buletin...daca vreau acum si am bani se mai poate deschide proces pt a recupera din nou apartamentul? alta faza tare e ca multi ani am avut aceeasi adresa cu noii proprietari si primeam corespondenta si acum tot acolo? pot sa un nou buletin pe adresa respectiva si daca e legal acest lucru.....cu respect...:):):)
eu zic ca are pt ca sint in evidentele lor ca neachitata...pe numele meu...iar cind fac acte sau altceva trebuie sa imi ia banii si dupa face actele...dar provizoriu zic eu...
am inteles ideea dar e ceva tare ...nu cred ca pot sa il fac daca am executare pe o amenda la politie..zic eu...pina nu platesc nu il face....2 cred ca se poate si provizoriu dar nu stiu daca imi face si pasaport cu cel provizoriu...zic eu..
as avea si eu o intrebare...ce acte am nevoie pt ca mi-a expirat buletinul si am si ceva amenda de plata la politie cu executare silita...110 ron.... mai rau e ca nu am adresa si nu stiu pe ce locatie pot sa il fac....daca se poate un pic mai detaliat....:):):):):):D:D:D mai e ceva de spus eu am vechiul contract de apartament pt ca cineva mi la luat ilegal...ei dar acum sta altcineva acolo cu alt nume....nu stiu daca pot sa il folosesc la alt buletin...astept raspuns..
doresc sa imi deschid un srl sau pfa....ce impozite am de plata ....pe salarii....alte impozite....la stat....ma refer sa fiu in regula fata de stat si sa am datoriile la zi..... sau pot cumpara una....cu datorii....doar intreb?????????:):):):):):):) astept raspunsurile voastre....pe forum....
Răspuns la discuția telefonia mobila si prescriptia
pt tine clauditza cred ca ei au inceput deja procedura e executare silita....recuperarea datoriei...dar daca nu au ce executa atunci nu patesti nimic....vor sa te sperie cu fel de fel de articole de lege si executari de forma...e o smecherie de a plati cu frica ca te executa...
Răspuns la discuția telefonia mobila si prescriptia
aici e faza tare ca momentan bancile care dau 3 salarii....descoperiri de cont...etc nu au o lege exacta pt ceea ce vor face daca omul nu mai are servici...=D>=D>si atunci iti dai seama ca de fapt ei pot pune dobinzi la greu...si penalizari...#-o#-o#-ode fapt camatarie curata dar cu aprobarea bancii nationale....
Răspuns la discuția telefonia mobila si prescriptia
=D>am inteles ideea dar mai am o nelamurire cu privire la firmele respective.....???#-o de recuperari...? ei de fapt incearca sa isi recupereze banii lor si nu banii firmei de telefonie,...nu? in momentul in care au preluat datoria de la firma de telefonie atunci sa intrerupt prescriptia...nu? deci ce fac ei e legal pe jumatate sau cum? oricum eu mai am si cu o banca 3 salarii scoase atunci cind lucram...asta fiind acum 1 an jumate....neavind servici nu am avut de unde sa platesc dar nu din rea vointa.....acum ma cauta cu executorii si cum nu am nimic pe numele meu ce pot ei executa ...ce spune legea...? val e acum de 1700 ron...
buna si mai am o problema destul de complicata zic eu si nu prea exista pe forum aceasta problema... acum un an jumate am scos din banca 3 salarii si la scurt tipm am plecat de la serviciul respectiv... valoarea era de 1500 ron dupa ce a trecut timp destul de mult cei de la banca mi-au cerut suma intreaga dar cum nu am avut nu am platit....suma respectiva a urcat la greu undeva la 1800 ron ..... acum am fost sunat ca ma executa silit si nu stiu ce se intimpla de fapt pt ca nu am nimic pe numele meu si nici servici....ce fac ei de fapt...concret si ce spune legea.....am platit din suma cam 300 ron dar degeaba tot suma mare ramine la plata cica penalizari...astept raspuns ....
buna la voi si ma bucur ca existati..! acum cam 5 ani am avut abonament la [editat] si mi-a venit sa platesc cam 660 ron,dar eu nu am vb de respectiva suma si nu am platit...ei acum dupa atita timp contractul sa intrerupt si ma cautat o firma de recuperare si din vara 20-8-2010 ma cauta alta firma top factori sau mai stiu eu cum.... eu le-am zis ca nu le dau nimic si gata si le-am zis de prescriptie dar tot ma cauta pe tel si imi trimit acasa pe vechea adresa scrisori de amenintare si tot tacimul....eu nu mai stau acolo si nu am nimic pe numele meu....ce pot sa imi faca totusi va intreb....cu respect...