avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate SC Global Expert Consulting SRL

Activitate SC Global Expert Consulting SRL

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cum pot rezolva urmatoarea situatie:
- in anul 1992 am constituit un SRL impreuna cu un asociat
- in anul urmator, deci in 1993, din cauza neintelegerilor, am iesit din firma cesionand partile sociale catre celalalt asociat, deci el ramanand asociat unic
- in anul 2013, asociatul unic a murit si nici pana in prezent mostenitorii lui nu au facut succesiunea in ceea ce priveste firma
- insa dupa moartea lui, unul din fii acestuia a continuat activitatea inca vreo 6 ani, timp in care a acumulat datorii la ANAF din obligatiile salariale.
- zilele acestea m-am pomenit cu o decizie de raspundere solidara din partea ANAF cum ca eu figurez ca administrator al firmei si ca ma va executa silit daca nu achit suma datorata
Intrebarea mea este ce pot sa fac ca sa rezolv aceasta problema.
Buna ziua,
se poate infiinta o societate comerciala cu raspundere limitata avand ca asociati o persoana fizica si SRL-ul unic al acestei persoane fizice? Multumesc!
Buna ziua,
am avut un contract de leasing cu o firma, contract pe care l-am achitat pe tot parcursul derularii fara o zi intarziere la plata si actualmente l-am finalizat, urmand sa primesc documentele pentru transferul de proprietate. La inceputul contractului am platit taxa de prima inmatriculare si peste cateva luni am solicitat in scris firmei de leasing recuperarea diferentei dintre taxa de prima inmatriculare si taxa de poluare din OG.50. Mi-au spus ca au depus dosarul la Finante, dar ca nu au primit raspuns. Acest lucru mi l-au spus timp de un an de zile. Astazi, cand am fost la Finante sa solicit adeverinta pentru nerestituirea taxei, adeverinta necesara la Politie pentru inmatriculare, aflu cu stupoare ca firma de leasing a primit diferenta inca din 2009. I-am contactat telefonic si au spus ca o sa verifice si ma vor suna.
Intrebarea mea este daca pot sa le percep dobanda la suma retinuta in mod nejustificat si in ce procent? Adica la ce lege sa ma raportez din punct de vedere comercial intrucat in contractul de leasing nu este specificat nimic cu privire la penalitati, dobanzi, etc si procentul acestora?
Multumesc!
Buna ziua,
conform art.118 alin.(1) din Legea 263 / 2010 privind sistemul unitar de pensii publice, urmatoarele categorii de pensionari pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art.84 lit.a) si b).
Deci daca va incadrati in gradul III, puteti desfasura activitate ca intreprindere individuala.
Buna ziua,

am urmatoarea speta:
- intre doua persoane juridice se incheie o promisiune autentificata la notar de vanzare-cumparare pentru o cladire si terenul aferent cu plati lunare in avans pe o perioada de 6 ani cu punerea in folosinta chiar de la data antecontractului si transmiterea dreptului de proprietate la momentul platii integrale
- Vanzatorul emite lunar factura in care colecteaza TVA si o plateste considerand-o exigibila, conform art.134`2 din Codul Fiscal
- Cumparatorul primeste factura si deduce TVA conform acelorasi prevederi legale.
Intrebarea mea:
- Este corecta interpretarea TVA ca fiind exigibila si deci este corecta colectarea si deducerea TVA in acest caz, conform art.134’1, art.134’2 si art.145 alin.1 din Codul Fiscal?
Se incadreaza la cod COR 222101 "asistent medical generalist". Vedeti noile coduri COR.
Buna ziua si La multi ani!

De la 1 ianuarie 2012, salariul minim este de 700 lei. Deci poate fi incadrata cu acest salariu. Coeficienti de ierarhizare nu mai sunt valabili, ei erau prevazuti in CCM la nivel national. Singurul CCM valabil si inregistrat la Directia Muncii este cel din ramura Constructii.
Buna ziua,

o firma a primit o instiintare de la un executor bancar despre infiintarea unei popriri silite asupra salariului si celorlalte drepturi banesti a unui salariat al firmei. In instiintare se impune firmei de a lua masura indisponibilizarii lunare a sumelor din salarii pana la achitarea integrala a debitului.
Intrebarea mea este:
- care este limita minima si maxima pe care firma o poate opri legal din salariul angajatului si unde sunt prevazute aceste limite?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Revisal
Buna seara, va duceti la ITM si depuneti o cerere pentru un nou user si o noua parola pentru noul Revisal. Userul si parola veche le puteti recupera tot de la ITM.
Buna ziua, valoarea facturii o treceti la randurile 5 ; 5.1 ; 17 si 17.1 (achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa), din care:). Bineinteles, factura o treceti si in declaratia 390 la achizitii intracomunitare.