avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Activitate rodica stan

Activitate rodica stan

Răspuns la discuția Datorie statului roman decizie
Buna ziua, concret este vb de o decizie definitiva in care persoanei care a pierdut procesul i se cere(motivat) sa achite in favoarea Statului Roman o anumita suma de bani; ma interesa sa aflu pe site-ul carei institutii apare persoana respectiva cu datorie la stat. ANAF-ul are asa zisa "lista a rusinii" dar presupun ca acolo sunt enumerate pers. cu datorii fiscale (am verificat pe site-ul lor si pers. nu apare). Aveti dvs. stinta unde pot verifica datoria in favoarea Statului Roman a unei anumite pers ? Multumiri anticipate.
Buna ziua, ANAF publica trimestrial lista persoanelor fizice datornice (acesta lista ma intereseaza NU pt persoane juridice), asa zisa "lista a rusinii". Poate cineva sa-mi trimita link-ul acesta ? Cu multumiri,
Buna ziua , am de recuperat cheltuieli judecata, am nume, CNP, adresa actuala , firma de la registrul comertului pe numele lui dar executorul nu i-a facut notificarea pe motiv ca nu cunosc buletinul lui; a cerut info la evidenta populatiei si stupoare, raspuns: persoana cu cnp... "Nu are domociliul in Romania ". Executorul nu mai doreste sa faca executarea, ce pot face acum ? Multumesc
Buna ziua, rog mult linkul cu persoane fizice datoare statului roman prin decizie definitiva
Discuție succesiune

Buna ziua, rog o info: in timpul unui proces de succesiune dupa un parinte, moare sotul supravietuitor si raman copiii ca mostenitori rezervatari. Intrebare: cum se va imparti, in aceste circumstante, masa succesorala, se poate da certificat de mostenitor unei persoane decedate, si conform carui art.Cod ? Cu multumiri.
Discuție succesiune
Buna ziua, rog o info: in timpul unui proces de succesiune dupa un parinte, moare sotul supravietuitor si raman copiii ca mostenitori rezervatari. Intrebare: cum se va imparti, in aceste circumstante, masa succesorala, se poate da certificat de mostenitor unei persoane decedate, si conform carui articol ? Cu multumiri.
Buna ziua, rog mult o info despre urmatorea situatie : am pierdut fond succesiune, am castigat apel; in fond am avut ajutor public judiciar care a ramas in grija statului, in hotararea apel mi se cere sa inapoiez ajutorul p judiciar conf. art.50(2)-OUG 51/2008 desi in fond nu mi s-a imputat si am castigat apelul. E corect, cum pun probl. in recurs din dpdv al dvs. Multumiri.
Discuție Succesiune
Speta: proces succesiune-apel ; in fond, in Actiunea civila se prezinta un testament din 2006,(contestat-testator lipsa discernamant). In apel, dupa 5 ani, se prezinta un alt testament din 1998 gresit intocmit, justificand ca cel din 2006 este doar o indreptare a unei erori materiale din testamentul 1998. Curat Kafka !
1-Consult L.36/1995 art 87- indreptarea erorii materiale se face de notar PRIN INCHEIERE,deci pe testamentul din 1998,nu dupa 8 ani, CORECT ?
2-O actiune se judeca pe testamentul prezentat in Actiunea civila, CORECT ?
Rog o opinie daca ma pot astfel apara, in scris, la urmatorul termen. Multumiri.
Buna ziua, sunt persoana cu handicap grav si am asistent personal; acesta are contract cu primaria,cum prevede legea si pana in 2010,la salariu i se adauga si sporul de vechime; din 2010 primeste salariu conform grilei, i se trag contributiile si impozitul dar nu primeste sporul de vechime, conform contractului. Primaria nu da nici un fel de expicatie, stie cineva sa ma lamureasca ? Multumesc mult.
Buna ziua, rog mult un sfat: in fond mi s-au incuviintat 2 probe dar nu s-au administra niciuna, in apel, mi s-a incuviintat 1 proba ,de cealalta neamintind nici instanta ,nici aparatorul meu neinsistand sa se administreze.EU tin mult sa se administreze aceasta proba, stiu ca proba incuviintata in fond si neadministrata,se va administra in apel. Urmeaza alt termen- va rog invata-ti-ma cum cer ACUM proba care nu s-a administrat la fond. Multe multumiri.