avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate criandra

Activitate criandra

multumesc pentru raspunsul prompt. O sa aplice prima varianta.
situatia este urmatoarea: tatal este plecat din tara, iar copilul se va naste la sfarsitul lui februarie. Tatal si mama nu sunt casatoriti. Tatal recunoaste fara probleme copilul, dar nu poate veni in tara pana in aprilie.
Va rog sa -mi spuneti ce formalitati trebuie indeplinite pentru inregistrarea copilului si eliberarea certificatului de nastere.???? pana acum am primit doar opinii si interpretari ale legii contradictorii...
Ma intriga situatia de aceea simt nevoia sa spun cateva cuvinte ca simplu "cetatean". Cred pur si simplu ca este rea vointa din partea administratiei si poate a vecinilor, clar fara nici o baza legala, in primul rand pt ca parintii "locuiesc" acolo in lipsa dvs, deci ramane acelas numar de persoane care "consuma" cu toate ca ei sunt vizitatori si se achita in alta parte de obligatii. Poate ar trebui sa fiti ceva gen" sa nu stie stanga de ce face dreapta" , inclusiv parintii cand vin acolo sa intre cat mai putin in discutii cu vecinii si in rest sa va faceti ca ploua... Noi avem o niste vecini la care vine mama in fiecare zi de la 8 dimineata pana seara la intuneric , uneori mai si doarme acolo, la o sedinta de bloc (la care participa de obicei mama vizitatoare)au pus niste vecini problema, dar doamna vizitatoare i-a intors pe toate partile cu legi si argumente si pur si simplu le-a inchis gura....mentionand mereu cele 15 zile consecutive.
as putea intra in somaj la 2 sau 3 zile dupa ce nasc....?cred ca este mai plauzibil sa depun concediul postnatan de 42 zile direct la casa judeteana de sanatate. Sa inteleg ca de indemnizatie cc voi putea beneficia tinand cont ca inclusiv in luna nasterii copilului am realizat venituri!?
Am un cim pe durata determinata care expira chiar in data cand trebuie sa nasc adica 15 mai 2016. De la "primarie" mi s-a spus ca nu pot intra in cic deoarece nu mai sunt angajata in cele 42 zile dupa ce nasc si deci nu mai am de unde intra in postnatal pt ca apoi sa intru in cic. mentionez ca momentat sunt in prenatal iar angajatotul m-a asigurat ca nu ar fi probleme . Care este de fapt realitatea si ce ar trebui sa fac pentru a beneficia sigur de indemnizatie cc????
Situatia noastra este urmatoarea: Eu (mama) am ccc pana la 2 ani . In 13 aprilie copilul implineste 2 ani, iar mie ccc mi se termina cu o luna mai devreme , adica in 13 martie, iar restul de 1 luna trebuie sa intre tatal in ccc ( 13 mart- 13 apr). Tatal este intreprindere individuala , iar intrebarea este cum ar trebui procedat d.p.d.v. al documentatiei? Pana acum am intrebat da Asistenta sociala si la Finante si ne-au raspuns diferit( intr-o parte ca se suspenda activitatea pe 1 luna iar in cealalta parte ca nu ).
Deci care ar fi pasii pentru ca tatal sa beneficieze de ultima luna din ccc ramas? Multumesc
sunt I.I neplatitor tva la norma de venit- produc mobila.Recent am avut o comanda de la un client(doctor- deci neplatitor tva) pt franta. Nu am experienta livrarilor intracomunitare.Am facturat lucrarea in lei mi-a trimis banii in euro prin banca.Acum, am tot citit in legatura cu aces fel de tranzactii.. si am niste nelamuriri:
1.este in regula livrarea mea tinand cont ca sunt neplatitor tva, si deci nu sunt inregistrat in ROI?
2. cum trec suma in jurnalul de vanzari tinand cont ca mi-a trimis in euro ?
multumesc!
multumesc pt raspuns, fiind la norma de venit nu tin o evidenta contabila , doar jurnalele de vanzari si cumparari si registrul de incasari si plati.....da ar fi trebuit sa emit in euro, acolo a fost o mica neintelegere. Nu am mai facturat niciodata cu incasare in valuta....deci singura solutie e sa mai emit acum o alta fact. cum ati spus?....sunt cam in ceata cum trec apoi in euro in jurnal.....?mai astept si alte lamuriri si indrumari.Multumesc!
sunt ii la norma de venit, neplatitor tva.am emis o factura in lei pt un client din franta, iar acesta a depus banii in euro la banca.intrebarea este daca pot scoate suma in euro si cum scriu suma in jurnalul pt vanzari?Mai precis care este procedeul pentru evidentierea incasarii exacte a sumei de pe factura?
am ii norma de venit, neplatitor tva de cativa ani si tin urmatoarele reg cf. legii:
- reg jurnal pt vanzari
-reg jurnal pt cumparari
- reg de incasari si plati completat doar la rubrica de incasari-avizatde adm financiara
- am si reg unic de control de la adm. fin
-facturier, chitantier si casa de marcat
despre registrul inventar nu stiu ca ar trebui tinut. va rog sa mentionati legea care obliga la tinerea acestui reg. pt noi cei la norma la venit.Multumesc!