avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Activitate atty nagy

Activitate atty nagy

In cazul unui anteconract de vanzare cumparare are valoare juridica mai mare in instanta in cazul unui proces unul incheiat de mana ,cu martor,sau unul incheiat la notar?
avocat+taxe la stat(avocatul mi le-a calculat)= 3400 ron,sfatul avocatului la care am apelat este sa astept in continuare si sa nu ma impacientez,cumparatorul refuza sa se prezinte la mediator .impozitul ma costa sub 100 lei pe an,poate mai consult inca un avocat
banii i-am primit toti,smecheria e ca cumparatorul jongleaza cu doua aspecte: 1.daca il chem in instanta arata ambele antecontracte(cel de mana al lui,pe care nu l-a distrus si cel de la notar) si spune ca ambele sunt nule.2. daca eu vreau sa arat ca el sta acolo si eu ii platesc impozitul imi arata antecontractul de la notar in care scrie ca am primit toti banii dar nu specifica un termen de prezentare la notar,ci doar termenul de predare al imobilului(08.2006).
ati prins ideea perfect. cumparatorul nu si-a distrus antecontractul de mana,doar eu,acum doreste ca eu sa modific actele pe cheltuieala mea(terenul era extravilan,acum e intravilan,imobilul era anexa gospodareasca,acum vrea sa-l transform cu destinatie locuinta ceea ce ar insemna pe langa taxe mult prea mari si 3 % impozit pecare ar trebui sa-l platesc eu,etc) si doar dupa asta ar veni le notar ,dar eu nu cred ca ar face asta.
Am vandut un teren cu un imobil in anul 2006,am incheiat un antecontract scris de mana cu martor,dupa care am incheiat un antecontract de vanzare cumparare la notar.in momentul incheierii antecontracului la notar le-am distrus pe cele de mana,in caz contrar ambele erau nule.la notar am declarat ca am primit toti banii si am predat imobilul cu teren.dupa 60 de zile amfost la notar pt incheierea contractului de vanzare cumparare ,dar cumparatorul refuza semnarea pe motivul taxelor notariale pre mari.De 8 ani eu platesc impozitul,cf ul e pe numele meu.Cum pot obliga cumparatorul sa incheie contractul?
Răspuns la discuția impozit din vanzare imobil
multumesc
Vand un imobil cu suma de 53000 euro,imobil dobandit in urma cu 4 ani,care va fi impozitul care mi-l retine notarul? multumesc
Mi-am cumparat acum un autoturism euro 3 ,si toti prietenii ma lamuresc sa nu fac nici un demers pt recuperarea taxei de prima inmatriculare pe care vreau s-o achit pt ca nu mai e posibil din cauza unei OG recente.
Pot sa fac eu demersuri sa recuperez taxa de madiu achitata sau doar un avocat poate?