avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate doru1962

Activitate doru1962

Daca tractez o masina DEFECTA , care nu are rovineta , la un service , proproetarul masinii
tractate poate primi amenda ? dar daca scoate nr. de inmatriculare
Daca PFA -ul nu are si contract de munca , atunci plateste si el si SRL -ul ?
Buna ziua !
O cloaborare PFA cu SRL / SA , cu contract de prestari servicii .
Dotarile asigurate de SRL/SA , PFA vine doar cu fizic si intelect.
PFA plateste asigurarile catre stat . SRL/ SA e obligata sa plateasca catre stat asigurari ? ca in cazul unui contract de munca ? aferente sumelor incasate de PFA
Buna ! poate nu am pus corect tittlul . Explicatii :
Am un teren la marginea orasului ca sa ajung la el cu motocultor cu remorca trebuie sa trec
prin puncte foarte aglomerate . Intrebarea este : daca am remorca inregistrata la primarie
( a motocultorului ) se poate tracta cu autoturismul ? fara sa incalc legea ?
Buna ziua !
In primul rand intrebarea : daca se poate inregistra o remorca pentru motocultor
la primarie ? Daca DA .. se poate tracta ( legal ) cu un autoturism ( inmatriculat si
dotat cu carlig omologat ) ?

Multumesc
Multumesc! Dar daca tot a venit ..discutia . Pe ce baza se face calculul din oficiu ?
,,din burta " ?

Cu stima
Buna ziua !
Am primit de la casa de asigurari de sanatate o scrisoare prin care mi se cere sa
le prezint decizia de impunere anuala pe anii 2010 si 2011, daca nu, spun ca vor face calcului contributiei din oficiu. Au dat termen 15 zile de cand am primit instiintarea. Eu sunt plecat din localitate, pentru instintare a semnat sotia.
Pe ce baza se face calculul din oficiu, nu pot sa ajung acasa mai repede de 2 luni.
Mentionez ca activez ca PFA.
Multumesc !
activez ca PFA - politia locala a spus ca ,,ar fi bine sa am autorizatie pentru teren
de la primarie (neoficial) .
cred ca am sa aplic urmatoarea solutie: inchiriez replicile (factura chitanta) si las
sa se distreze pe terenul meu pe gratis .
Stimate ionut12345 daca ai drum in satu mare ,da un semnal-poate testam si replicile
Buna ziua !doresc sa incep o activitate de inchiriere replici si organizare jocuri airsoft , am inregistrat la registrul comertului noile coduri CAEN, am un teren intrvilan
la marginea orasului, nu sunt constructii la mai putin de 300 de m de el.Doresc sa
organizez jocurile de airsoft pe acel teren. Nu vor fi constructii,decat obstacole din
baloti de paie si din nuiele INTREBAREA : am nevoie de autorizatie de la primarie ?
pot sa inchiriez armele si sa-i las sa joace fara plata pe acest teren ?
Multumesc
Răspuns la discuția Contributii PFA 2011
Buna ziua !
Sunt PFA din 2005 , pe linga contributiile discutate inainte,vreau sa ridic problema
contributii la somaj.Eu am contract ,,de somaj" de la inceperea activitatii. ,am fost somer inainte si stiu ce inseamna un mic ajutor in acest caz.
PROBLEMA : am dorit sa platesc in continuare in baza acelui contract,juristul de
la somaj spune ca nu este baza legala. Mentionez ca pe anul 2011 am platit integral
contributia calculata conform contractului + contributia conform ordonantei 58
Cum procedez in continuare ? Multumesc