avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate alynaa21

Activitate alynaa21

Aum un an am avut un dosar la rutirera pentru conducere cu nr de inmatriculare expirate,Procurorul a decis sa imi dea 300 ron amenda contraventionala,acum o saptamana m'am dus la Politia Rutiera sa imi scot permisul.Intrebarea mea ar fi urmatoarea: In cat timp imi elibereaza Politia permisul(la ei a stat permisul un an de zile).VA MULTUMESC
Buna seara,beneficiez de ajutor social de aproape un an de zile.Saptamana trecuta inspectoarea de la ajutor social mi-a spus ca nu mai pot beneficia de ajuto social deoarece stau in casa mamei mele si convetuiesc cu ea(veniturile ei se calculeaza cu veniturile mele).Precizez ca nu am loc de munca iar fetita mea are 3 anii,fostul sot nu imi plateste nimic si nu am nimic pe numele meu.CE POT FACE IN SITUATIA ASTA SI SE POATE ASA CEVA SA NU MAI POT BENEFICIA DE AJUTOR DIN CAUZA CA MAMA MEA ARE VENITURI?VA MULTUMESC.SANATATE!!!
Va multumesc pentru raspuns.Deschid acelas dosar?
BUNA SEARA! Anul trecut dupa o plangere pentu abandon de familie,fostul mi-a platit jumatate din suma (cam pe 2 anii)si a primit si o amenda contraventionala,dar vad ca a trecut lunii si nu am mai primit nici un ban.Pot sa redeschid acelas dosar? in baza carui articol? Mai trebuie sa fac inca o plangere penala?
VA MULTUMESC PENTRU ORICE SFAT!!! SANATATE!
Daca are permisul de conducere de cateva lunii,pedeapsa ii va fi mai mare?va tine cont procurorul de acest aspect?
r.gabi a scris:

Care sunt valorile celor doua probe biologice recoltate ?
din cate am inteles prima 0.90 si a doua 0.80.
Stefan91 a scris:

e posibil sa scape cu o contraventie daca face un calcul retroactiv al alcoolemie
am inteles ca dureaza foarte mult daca cere recalcularea alcoolemiei...6-7 lunii
Va multumesc pentru raspuns.permisul poate sa fie suspendat pe cativa anii,poate sa ii fie anulat permisul?
Verisorul meu in luna lui ianuarie a fost oprit de catre politistii rutieri la un control de rutina si a fost supus alcootestului,in aer expirat i-a iesit 0.45 iar la spital i-a iesit 0.90. intrebarea mea este:poate sa i se suspende permisul si sa dea mai faca odata scoala de soferi?mentionez ca nu are antecedente dar permisul nu il are de 1 an de zile.va multumesc pentru orice sugestie sau raspuns.Sanatate!
r.gabi a scris:

Dvs.sunteti banca sau doriti ca minorul sa obetina drepturile sale ?

Daca fostul sot ,nu lucreaza verificati la sectia financiara de care apartine daca are alte venituri declarate .

Suma restanta nu este hotarata de catre nimeni,este suma la care a fost obligat de instanta,cu titlul de pensie inmultita cu numarul lunilor in care nu a platit.

La ce suma a fost obligat sotul dvs prin hotararea judecatoreasca la care va referiti ?
nu sunt banca...a fost doar o intrebare.1/4 din venit minim pe economie