avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate Valentina_D

Activitate Valentina_D

Multumesc mult!
Da, stiu, insa ma intrebam cat timp imi va mai aparea in lista. Dispare automat dupa un timp sau trebuie sa fac ceva, o cerere la primarie sa o stearga? Faptul ca nu am platit in cele 7 zile are vreun impact (ex: restrictie la ceva, amenda...) sau pur si simplu s-a anulat solicitarea si atat? Imi cer scuze, e pentru prima data cand depun astfel de cerere. Multumesc
Buna ziua. Incerc sa fiu scurta si sper ca am nimerit grupul potrivit , poate sunt persoane ce ma pot ajuta. Am facut in ianuarie o cerere pentru loc de parcare (sector 5-Bucuresti). La inceputul lui februarie, am primit un email de la Primarie ca mi s-a alocat un loc de parcare, parea undeva in spatele blocului, si pentru ca eram foarte grabit, am apasat ca il accept. Seara, acasa, am vazut ca locul nu este unde credeam, ci mult mai departe insa nu am mai gasit mailul la care sa revin si sa spun ca nu mai sunt de acord (probabil tot din graba l-am sters). Nu am facut plata in cele 7 zile, conform notificarii (teoretic ar trebui sa se anuleze solicitarea) insa tot imi apare acea suma de plata pe platforma online.. Nu am de gand sa o platesc, si nici nu vreau acel loc de parcare, aveti idee cum trebuie sa procedez sa imi dispara de la plata din platforma online(ghiseul)? Trebuie sa fac vreo cerere?. Multumesc!
Buna ziua, Am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra. Problema pe scurt: in 2005 am infiintat o societate comerciala impreuna cu cineva, 2 asociati 50/50 parti sociale. Initial am fost amandoi administratori, apoi a preluat doar asociatul rolul de administrator, eu ramanand doar asociat. A fost o conjunctura, crezand ca ajut pe cineva pe termen scurt s aisi infiinteze acest SRL. Mentionez ca niciodata nu m-am implicat cu absolut nimic in aceasta firma, nu sunt tinuta la curent cu ce se intampla, etc. Timpul a trecut si acum imi doresc sa renunt la calitatea de asociat nefiind expusa si considerand ca as avea cumva ceva de pierdut in cazul ca se intampla vreo ilegalitate. Am contactat celalalt asociat spunandu-i ca doresc sa nu mai am vreo legatura cu firma si ma tot amana ca da, vom rezolva. Insa aceasta amanare este de vreo 2 ani, si nu se intampla.
Va rog sa ma sfatuiti: este vreo modalitate sa ies din aceasta firma? Chiar nu doresc ca numele meu sa mai figureze acolo. Se poate intampla ca in cazul in care face vreo ilegalitate (Doamne fereste) sa fiu si eu trasa la raspundere? Sunt un om cinstit, de buna credinta, imi castig banul lucrand 8 ore pe zi si nu am nevoie de complicatii.

Multumesc mult,
Valentina Donciu
Multumesc. Ne vom grabi. Nu suntem rau intentionati, efectiv nu am stiut si lipsa de timp ne omoara, mai ales ca programul la administratia financiara (sector 5) este unul ingrozitor...si sa mai punem si aglomeratia....

Multumesc inca o data!
Buna ziua,

Am si eu o problema si sper sa ma ajutati cu un raspuns.
In data de 3 septembrie am achizitionat o masina noua, insa nu am stiut ca trebuie declarata la administratia financiara in termen de 30 de zile. Sotul meu abia saptamana viitoare reuseste sa ajunga, aveti idee daca vom primi amenda si cam cat va fi aceasta? Cum se procedeaza cu impozitul masinii? Avem repercursiuni si aici?

As vrea doar sa stiu sa fim pregatiti.

Multumesc mult,
Valentina Donciu
Răspuns la discuția Datorie prescrisa?
va multumesc
sunteti minunati prin sfaturile pe care le dati!!!
vom plati, pentru ca avem atatea rate la apartament si nu putem risca un proces pe care, stiu si eu, l-am putea pierde, si ne-ar ruina financiar

Multumesc inca o data
Răspuns la discuția Datorie prescrisa?
L-am convins sa platim, si o vom face luni; mai e o problema: notificarea a ajuns la noi ieri pe 13.06, si se specifica in ea ca trebuie sa platim in 5 zile de la primire. nu a venit cu recomandare, iar de la ei a plcat pe 2, la posta a ajuns pe 5. Noi ieri am gasit-o, deci pe 13

E posibil sa intampinam reticenta din partea lor? Alte greutati daca platim luni la prima ora si sunam pentru confirmare?
Răspuns la discuția Datorie prescrisa?
datoria lui initiala a fost de 60 de ron, acum a ajuns la 200 ron, banuiesc ca diferenta o reprezinta penalizarile. chiar si asa, sunt dispusa sa merg sa o achit, pot face eu asta in locul lui?
Răspuns la discuția Datorie prescrisa?
sa inteleg ca nu pot sa achit acum datoria de 200 ron? eu as vrea sa ii achit sa scap de stres si sa imi confirme ca au primit banii