avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate praetorian

Activitate praetorian

Buna ziua!
@ Cyan Sunteti amabil sa-mi transmiteți raspunsul ANRSC referitor la verificarea metrologica a apometrelor? Link-ul postat de dvs nu reusesc sa-l deschid.
Mulțumesc!
Adriantot a scris:

criandra a scris:
... doamna vizitatoare i-a intors pe toate partile cu legi si argumente si pur si simplu le-a inchis gura....mentionand mereu cele 15 zile consecutive.

Poate oamenii au tacut din bun simt si nu pe acest argument. Nicaieri in legislatie nu se prevede ca se trec la intretinere doar cei ce locuiesc peste 15 zile consecutiv.
Nicaieri in legislatie nu scrie ca se trec la intretinere daor cei care dorm in apartament asa cum sustine altcineva mai sus.
In legislatie se prevede ca se trec la intretinere persoanele ce stau in apartament peste 15 zile dar si cele care desfasoara activitati in apartamente. In acest sens, de exemplu, un proprietar poate lasa cheile apartamentului unei echipe de 7 oameni care timp de o luna lucraeza 7-12 ore/zi renovand complet apartamentul in timp ce proprietarul este in California. Ce facem? Trecem sau nu persoane la intretinere? Eu zic sa trecem pentru ca legea ne permite.
Alte cazuri cu bone, cu rudele venite la examene, cu nepotul sau soacra ce satu vreo doua luni pe la noi, trebuie judecat de la caz la caz si acolo unde este cazul, trebuie trecuti la intretinere. Nu vreau sa exagerez dar nu are importanta daca o persoana este trecuta la intretinere in alta asociatie si atat timp cat vine zilnic in asociatia noastra, urca si coboara cu liftul, aprinde lumina pe casa scarii si produce gunoi, trebuie trecut la intretinere. De fapt intretinerea pe persoana este o suma mica tocmai pentru a acoperi aceste 2 cheltuieli: energia electrica si gunoiul. La noi in asociatie supe pe persoana poate fi 10-15 lei/luna. Nu cred ca pentru o asemenea suma ar trebui ca soacra sau nepotul sa intre pe ascuns in scara ca sa nu fie vazut de vecini si trecut la intretinere.



Nu stiu cum e la dvs.dar la noi cheltuielile pe persoana sunt mult mai mari.
Exemplific:se pune in sarcina fiecarei persoane si se calculeaza in afara de gunoi si electricitate si plata salariilor,plata pierderilor/furturilor de apa calda/rece/consumul de gaz metan/cota parte la incalzire(unde este cazul) si poate imi scapa ceva.Nu-i normal sa-i pui la plata pe vizitatori decat in conditiile stabilite de hotararea CEx si cu dovada ca este asa!
La partea cu dovada achiesez la ce a spus utilizatorul Cyan.
Răspuns la discuția Stergere birou credite
Buna dimineata,

[ link extern ]
Răspuns la discuția Donatie sot
gi-jane2 a scris:

Da, dar dupa partaj. trebuie sa faca partaj ca sa aiba o cota determinata pe care sa o poata dona.


Deci sa inteleg ca fara a exista un partaj,nu se poate?Cota in timpul casatoriei nu este de 1/2?
Discuție Donatie sot
Buna ziua,

Sotul si sotia detin un imobil si au o singura fiica.Sotia doreste sa doneze catre fiica majora partea ei din proprietate in acest fel proprietarii imobilului urmand sa fie tatal si fiica.
Se poate? Multumesc!
Buna ziua!

Incepand din acesta vara s-a introdus un formulat tip de instrainare a unui autovehicul care se gaseste la financiar sau se poate descarca de pe net.
blueobelix a scris:

asta era destul de evident ... la mintea copoiului s-ar putea spune:)) dar nu eu il dau in judecata ci viceversa asa ca cum as putea sa !imi vad de treaba? Asta e daca continua cu circul il tarasc la CEDO si vedem care pe care... pariu ca se va ajunge la amenintari si urmariri mult mai grave... de aceea deja am apelat la DNA ... astept raspuns


Ati apelat la DNA!
[ link extern ]
cyan a scris:

Parerea mea este ca atata timp cat fapta poate fi demonstrata printr-o inregistrare cu un aparat verificat si omologat admiterea plangerii de catre judecator nu este justificata.

Depinde.Am un caz concret in care pe plansa foto la acelasi minut apare inregistrat autoturismul avand 86 km/h si in cadrul urmator diferenta de 10 secunde,26 km/h.Instanta pe fond respinge actiunea....Nici masina de curse daca era,nu putea decelera atat de rapid!
alexandrupetrisor a scris:

Alta problema este, cum se hotaraste daca un caine este agresiv sau nu? Doar prin simpla rasa? Pai inseamna ca si rusii si nemtii sunt toti niste criminali, chiar si italienii ( Iosif Vissarionovich Stalin, Adolf Hitler, Benito Mussolini).


Buna ziua,

Prin lege este stabilit!Lecturati aici:[ link extern ]
Orsi_Pal a scris:

Buna seara,
Astazi a primit colegul meu raportul de la firma, facut de un client mister. A primit punctajul aproape 0, si este sanctionat(1600 ron). Dupa cum am auzit exista si o inregistrare audio.Colegul este cel mai bun, deci este imposibil sa ia punctajul aproape 0.
In raport existe niste mentiuni facut de catre clientul mister pe care nu sunt adevarate.
Ce putem sa facem ca raportul sa fie anulat?Macar exista vreo lege?


Clientului misterios ai este interzis sa filmeze,fotografieze sau sa efectueze inregistrari audio.Codul muncii este clar ce sanctiuni si in ce cazuri se aplica acestea.Daca firma este dotata cu camere video,eventual colegul poate solicita probe suplimentare in afara de raportul clientului misterios.