avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate aurelian55

Activitate aurelian55

Răspuns la discuția Penalitati intretinere
sunt penalitati acumulate cam din 2008 pana anul trecut.
anul trecut am avut niste probleme financiare si am intarziat cu plata intretinerii.mentionez ca aveam mai de demult penalitati acumulate.pe data de 15.11.2013 aveam debitul de 2.048 lei si penalitati de 3638 lei.in momentul cand am platit suma de 600 lei asociatia mia oprit 300 lei debit si 300 lei penalitati,pe 13.12.2013 am platit 900 din care 450 lei debit 450 lei penalitati si tot asa pana cand am platit si 1.500 din care 750 debit si 750 penalitati pana cand am ajuns cu 0 lei debit dar tot am ramas cu penalitati din cauza ca 'asa sa hotarat intr-o sedinta de a lor ca in momentul cand platesti o anumita suma acea suma sa fie impartita in doua ca sa se mai achite din penalitati'.intrebarea mea este daca este legal modul cum au incasat banii.
este vreo declaratie tip la registrul comertului pentru inchidere si deschidere punct de lucru?daca da care anume este ca ma uit pe site-ul lor si nu gasesc nimic
buna ziua ! doresc sa inchid un punct de lucru si sa deschid altul in alta locatie.ma intereseaza ce demersuri trebuiesc facute cu casa de marcat,fiscalizare etc.ce taxe trebuiesc platite la administratia financiara,registrul comertului.cred ca nu pot deschide punctul de lucru si apoi sa il inchid pe cel initial ca ma mut cu tot cu casa de marcat si nu are adresa pe noul punct de lucru.si inca o intrebare.cam cat dureaza?multumesc
buna ziua !!! lucrez intr-o firma pe perioada determinata si cam de o luna un coleg a suferit un accident si este un post liber.angajatorul ma obliga sa muncesc in locul lui cu toate ca in fisa postului meu acest lucru nu specifica ca ma poate muta si plus de asta in acel loc imi trebuie si o autorizatie de stivuitorist pe care eu nu o am.intrebarea mea este daca refuz sa lucrez in acel post ce mi se poate intampla.multumesc
Buna ziua! am o intrebare in legatura cu o ruda care locuieste la tara si a fost prins furand energie electrica cu un fir care era legat in tablou inainte de contoar.intrebarea mea este ce i se poate intampla din punct de vedere penal?
buna ziua, am o nelamurire cu privire la sistarea indemnizatie crestere a copilului pentru neplata impozitului pe 2011.daca apartamentul este pe numele socrilor si eu am acelasi domiciliu cu ei este posibil sa imi sisteze indemnizatia pana la plata impozitului pe anul 2011? mentionez ca si sotul meu are o masina si nu a platit impozitul la ea pe anul trecut.se poate sista si din cauza aceasta?
Răspuns la discuția Taxa auto 2012
Uraaaaaaaaaaaa!multumesc mult
Răspuns la discuția Taxa auto 2012
Buna ziua!daca am cumparat o masina anul trecut care a fost inmatriculata in 2001 si eu acum sunt acum al doilea propietar in momentul care vreau sa vand masina se mai plateste taxa?eu am auzit peste tot ca se plateste cand isi schimba prima oara propietarul si eu fiind al doilea sunt cam nelamurit.multumesc