avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1178 soluții astăzi
Forum Activitate crisalida_77

Activitate crisalida_77

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
adrianicet a scris:

Daca o infr continua, continuata sau de obicei s-a consumat in termenul de incercare a liberarii conditionate si s-a epuizat dupa expirarea termenului liberarii conditionate:
a) se poate retine numai recidiva postcondamnatorie;
b) se poate retine numai recidiva postexecutorie;
c) se poate revoca liberarea conditionata.



B)

Răspuns la discuția ce-i de facut?
consultati un avocat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția Accident AUTO
nu ai avut asigurare valabila in momentul producerii accidentului, asta e clar. Deci despre ce despagubiri vorbim??
o puteti ataca pe motive de netemeinicie.
Nu cunosc dispozitivul sentintei , dar pare ca pedeapsa e in limite legale.
Da, Liviu!! Cristina.... sunt. Giroc.,remember?.. cum era chestia cu rechizitoriul botezat de Diana? Bineinteles, asta nu se spune pe forum.
Răspuns la discuția asa numitul \"furt din nevoie\"
in mod sigur s-a intocmit un dosar penal. Este posibil ca acest dosar sa se finalizeze cu o solutie de neincepere a urmaririi penale in temeiul art.18 ind. 1 , la care sa se adauge si o amenda administrativa.
dupa parerea mea, nu.

Si in alta ordine de idei... acus-acus se face un an.
Facem bilantul?
Răspuns la discuția apel, recurs
o hotarare pronuntata de o judecatorie poate fi atacata:
a. cu apel- care se depune la judecatoria care a pronuntat hotararea
b. direct cu recurs, (in cazul hotararilor definitive , deci care nu pot fi atacate cu apel) care se depune tot la judecatoria a carei hotarare se ataca

art. 288 cpc potrivit caruia Apelul se depune la ianstanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii, , a fost declarat neconstitutional (numai teza finala care sanctiona cu nulitatea absoluta).

in acelasi mod s-a procedat si cu privire la art. 301 cpc recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca , sub sanctiunea nulitatii (o decizie de prin 2008)

pentru hotararile din penal vezi art. 367 c pr. pen. care se aplica si la apel si la recurs
Răspuns la discuția Întrebare absolvire INM
iar ca sa fii sigur ca "apuci" si penale, alege o judecatorie mica (unde schema e de 2 sau 3 judecatori) si astfel ai sa face de toate (asta dupa def , bineinteles)
ashton a scris:

am si eu o mare intrebare, in situatia in care am fost avocat 6 ani, m-am suspendat si apoi a urmat o pauza de 8 luni in care nu am avut nicio activitate dupa care m-am incadrat in munca ca si consilier juridic, in aceasta situatie indeplinesc conditiile pt inscrierea la examen direct pe post?



Da.

Pentru cei care au fost la repartitii:
asteptam sa veniti cu vesti. Cum a fost? S-au potrivit socotelile de acasa cu cele din targ?
Cati au fost dezamagiti, avand in vedere "repartitiile"pe care le-ati facut pe forum?

Inca o intrebare: a renuntat cineva, la procurori sau judecatori?

Hai mai repede cu vestile ca mor de curiozitate. V-am urmarit atata (desi nu ma priveau direct discutiile), am avut si eu emotii (oarecum) si merit si eu un pic de informatie.:foottap: