avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters180019

Activitate ContSters180019

Discuție intelegere
Buna ziua.As avea nevoie de un sfat.In urma cu 1 an am dat o masina unui prieten,pt a se folosi cu de ea pt o perioada de cateva saptamani in schimbul unei sume de bani.Mergand pe incredere,nu ma facut nici un act cu el.Nu si-a respectat intelegerea si nu mi-a dat banii nici dupa ce mi-a inapoiat masina.Am convorbiri inregistrate cu el in care spune ca o sa-mi dea banii,dar ca nu ii are acum,etc.Chestia este ca as vrea sa fac ceva in sensul acesta,macar o plangere la politie,daca e legala.Stiind ca el a mai avut pbl cu politia din alte motive poate am o sansa sa mai recuperez ceva,speriindu-l.Nu e moral,dar e sanatos.(sper).Ma gandesc si la varianta cu un proces,dar stiu ca sunt alti bani dati si as vrea,daca se poate sa incerc macar varianta cu politia.Nu stiu nici daca timpul care a trecut e prea mare pt a mai face ceva.Ma puteti ajuta cu niste pareri?multumesc frumos!
Buna ziua.In cazul unui dosar penal,pt conducere fara permis,invinuitul a fost chemat la politie,pt a 2 a declaratie dupa 37 de zile de la prima declaratie.Apoi a primit citatie de la procuror,unde urmeaza sa se prezinta.INTREBARE: TERMENUL ACELA LEGAL DE 30 ZILE DE REZOLVARE A PLANGERILOR LA POLITIE,ESTE VALABIL SI IN ACEST CAZ ?VA MULTUMESC!
buna seara.am mare nevoie de ajutorul dvs.maine trebuie sa predau o lucrare de practica si ca omul,,istet,,am lasat totul pe ultima zi.am cateva acte de completat si nu stiu ce sa scriu in ele.mai exact un titlu executoriu,o somatie,o adeverinta de primire a somatiei,proc verbal privind comunicarea somatiei,proc verbal de identificare a bunurilor,somatie privind exec silita a bunurilor imobile,adresa de infintare a popririi,instintare propire.trebuie sa completez cu date fictive?help,pls.#-o
Răspuns la discuția Plangere retrasa
Va multumesc frumos.Acum,daca se poate,este o cerere ,,clasica,,?subsemnatul...fiul...,etc solicit daca este inregistrata vreo plangere impotriva mea si pt ce fapta?,,Cu respect.
buna ziua.as vrea sa stiu daca,in cazul in care cineva a facut o plangere la politie,ulterior si-a retras plangerea,eu<pers impotriva careia s-a facut plangerea>pot afla ce a scris in plangere?si-a retras plangerea inainte ca politia sa ma cheme sa dau si eu o declaratie.va multumesc
Răspuns la discuția locuinta in rate
va multumesc!
buna ziua.am un apartament si un posibil client pt cumpararea acestuia.exista vreo varianta la notar pt a vinde acest apartament in rate,dar fara a trece apartamentul inca pe numele lui,pt a nu risca sa nu mai primesc restul banilor ulterior avansului?multumesc
:(noile coduri.trebuie promulgate de presedintele tarii.
unde sunt prevazute datele la care intra in vigoare noile coduri?
Răspuns la discuția codul penal
multumesc frumos