avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate Xmas

Activitate Xmas

Buna seara, as dori sa stiu si eu, daca ma puteti ajuta, care sunt pasii de urmat pentru a infiinta o firma noua? Mentionez ca nu am mai infiintat niciodata firme, si as dori sa mi se explice daca se poate pas cu pas actele necesare infiintarii firmei, procedura la Registrul Comertului si procedura la Administratia Financiara, daca este cazul. Va multumesc anticipat!
Un proprietar a adus la sediul administratiei un proces verbal de debransare incepand cu luna oct., insa a depus acest proces-verbal in luna noiembrie, inregistrandu-se lucrarea acestuia la administratie. Intretinerea deja se calculase de catre firma de aministrare. Ulterior acesta a solicitat recalcularea intretinerii pt luna oct. Intrebare; Cum este normal sa se actioneze in mod legal, avand in vedere ca acesta a adus procesul verbal de debransare mai tarziu? Este normal sa se accepte recalcularea intretinerii sau debransarea se ia in considerare incepand cu luna noiembrie, cand acesta a adus actele de debransare?
Va multumesc f mult d-na Elga pt ca deja am primit amenintari de tot felul de la acest individ.... si unde mai pui ca este si persoana publica. =D>=D>
Corect, d-na Elga.... dar este un reclamangiu si ma gandeam daca este oarecum legal acest.... negot.....Ma interesa daca asociatia de proprietari are dreptul legal sa refuze acordarea avizului unui restantier.
Buna seara, as dori sa ma lamuriti cu o problema. Avem in bloc un restantier din 2006 care doreste sa-si infiinteze o firma de apt si are nevoie de avizul de principiu al asociatiei de proprietari. Fosta conducere l-a tolerat si nu l-a actionat in judecata. Acum actuala conducere nu doreste sa ii dea avizul de principiu fiindca acesta figureaza cu datorii catre asociatie Este corecta decizia actualei conduceri? Daca nu, cum ar trebi aceasta sa procedeze?
Răspuns la discuția divizare asociatie de proprietari
Avem contraccct cu furnizorii pe numele asociatiei care cuprinde cele 2 scari legale. cei de la a 3 scara iau apa si caldura de la noi. de aceea intrebam, pt ca nu e normal noi sa platim datoriile si ei sa nu contribuie cu nimic
Exista urmatoarea situatie: sunt 3 scari de bloc avand un singur presedinte....Asociatia de proprietari este constituita in mod legal numai pt 2 scari, avand incheiere judecatoreasca in acest sens...Cea de-a treia scara a fost prezidata neoficial(nu sunt legal constituiti) de catre o persoana care nu avea intentii prea ortodoxe...Noul presedinte al celor 2 scari a preluat si ce-a de-a treia scara, avand in vedere ca acestia nu sunt separati cu caldura si cu apa calda, iar factura vine pe numele asociatiei legal constituita, plus ca exista si niste restante destul de mari la furnizori.
Nelamuriri:
1. Cum poate noul presedinte sa intre in legalitate cu cea de a treia scara, care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze,ii trebuie doar semnaturile celei de a treia scari sau si semnaturile celor din cele 2 scari constituite legal ca sunt de acord sa ii accepte si pe ei?
2 Avand in vedere ca fostul presedinte neoficial al celei de a treia scari face presiuni sa se separe(adica sa se revina la situatia anterioara), poate noul presedinte sa le taie accesul la caldura si apa calda, deoarece nu doreste ca unii sa plateasca esalonarea la furnizori si altii sa beneficieze fara sa plateasca nimic...si cum ar trebui sa procedeze legal?
Buna ziua, am lucrat 4ani intr-o instituite publica, am facut cativa ani de scoala in urma carora am semnat un angajament de a ramane in cadrul institutiei timp de 10 ani. Inainte de a se fi implinit termenul de 10 ani, mi-am dat demisia. Acum ei imi imputa mie o suma de bani pe care o vor trimite la administratia financiara pt a o plati esalonat. Intrebare; daca nu platesc aceasta suma , ea se va inscrie in cazierul fiscal? Pentru ca as dori pe viitor sa-mi deschid o firma.... de aceea intreb... Si daca da, dupa cat timp de la neplata se inscrie in cazierul fiscaL? Sau trebuie pt a se inscrie suma o incheiere judecatoreasca? Va multumesc.