avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate jondoe1

Activitate jondoe1

Eu platesc 25% acum,cum se recuperează sumele din urmă

jondoe1 a scris:

Mai am un an de plată în mod normal,dar doresc să platesc 50% și doresc să fie prin hotărîre judecătorească.Întrebarea mea era,dacă instanța poate da o astfel de decizie.

Dapix a scris:

Dar care ar fi logica să plătiți 50% pentru un singur copil, când legea stabilește 25%`?!
Fără o logică clară instanța nu poate accepta acest procent pentru un singur copil.

Diferența de 25% o puteți plăti benevol, fără să vă oblige instanța.



Mai am un an de plată în mod normal,dar doresc să platesc 50% și doresc să fie prin hotărîre judecătorească.Întrebarea mea era,dacă instanța poate da o astfel de decizie.

Dapix a scris:

Dar care ar fi logica să plătiți 50% pentru un singur copil, când legea stabilește 25%`?!
Fără o logică clară instanța nu poate accepta acest procent pentru un singur copil.

Diferența de 25% o puteți plăti benevol, fără să vă oblige instanța.

Pot cere în instanța mărirea pensiei de întreținere,de la 25%,cît plătesc acum,la 50 %.Speța este următoarea:în prezent plătesc 25% și mai am un an de plată ,copilul urmînd să împlinească 26 de ani(este student).Copilul ma acționat în judecată pentru neplata pensiei în perioada 2012-2017(știu că pot contesta fiind prescrisă,dar nu voi face asta eu dorind să platesc și pentru această perioada).Va aproba instanța cererea mea de a plăti 50% din salariul meu pentru o perioadă de 4 ani(durata facultăți).Mulțumesc.
Dosar civil contract muncă întrerupt de plangere penala în același dosar.Ma intereseaza următoarea speța:am introdus o acțiune în instanță împotriva angajatorului,pentru recuperarea unor drepturi bănești și demitere nelegală,procesul a inceput iar angajatorul a făcut plangere penală împotriva mea,precum că aș fi depus un contract de muncă falsificat(în contractul meu salariul era mult mai mare decît în contractul depus de societate)în instanța)procesul a fost întrerupt de plangerea penală .Am ceut expertiză,aceasta expertiză a constatat că nu am falsificat nimic și societatea este în culpă și acum procuratura se va îndrepta împotriva societați.Mă intereseaza daca cercetarea penală întrerupe prescripția în cazul procesului civil(cercetarea penală a durat aproximativ trei3 ani)Ce acțiuni trebuie să intreprind în continuare,mulțumesc.
Buna ziua.Întrebare:pentru un contract part time de 7 ore ce salariu trebuie platit(este o suma calculată în functie de salariul minim,sau se plateste orice sumă agreată intre angajat și angajator?).Care sunt costurile platite de angajator în acest caz?Mulțumesc.
Buna ziua,întrebarea mea este:daca un salariat are salariul minim net mai mic decat salariul minim net pe economie(are un contract part time),acesta poate fi poprit de bancă?Multumesc.
Un angajat semneaza un contract de munca pe un salariu brut de 4300(are contractul cu nr.de inregistrare stampila aplicata pe acesta,semnatura partilor),angajatul incearca sa acceseze un credit la o banca si cere revisalul de la angajator,acesta îi transmite revisalul in care este trecut salariul minim pe economie.Acum angajatorul transmite angajatului un act aditional la contract prin care cere angajatului sa semneze precum se mareste salariul(salariul minim) nu salariul pe care il are trecut in contract angajatul.Angajatul nu vrea sa semneze stiind ca are un salariu de 4300 si nu pe cel minim,urmeaza presiuni din partea angajatorului.Cum trebuie sa procedeze angajatul,ce cai legale trebuie sa urmeze vazand ca a fost pacalit.Pe tot timpul activitatii angajatul a primit un salariu net de 2500 net ,plus bonuri de masa,totul fiscalizat,nu la negru.
Am o oprire pe salariu, de o firma de creante, mi se opreste 33,33% adica 1/3 din salariu, asa zic ei, dar mie mi se opreste si din prima de merit si ore suplimentare. Este normal ca la calculul salariului net din care se popreste sa intre in calcul si primele si orele suplimentare,sau se popreste din salariu doar netul de baza fara prime si ore suplimentare?
Multumesc

Este corect ca in cazul unei popriri ,la calculul valorii popririi sa se excluda bonusul de merit,tichetele de masa si orele suplimentare?Conform Codului de Procedura Civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”
Multumesc.
Răspuns la discuția Poprire salariu după 3 luni.
Mulțumesc

Dapix a scris:

Trebuie să-i opriți banii IMEDIAT, și în termen de 5 zile trebuie să consemnați cuantumul salariului, altfel executorul poate cere în instanță validarea popririi asupra angajatorului.

Ceea ce ați citit cu termenul de 3 luni, este pentru companii, persoane juridice care plătesc salarii, sunt protejați 3 luni banii destinați salariaților, nu are treabă cu persoanele fizice