avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate ionescu gabriela

Activitate ionescu gabriela

Sotul meu are un credit de nevoi personale in valoare de 5000 euro /10 ani. A platit aprox. 1000 euro+dobanda aferenta. Acum este in imposibilitate de plata. Am primit deja somatie de plata de la firma de "recuperatori" . Va rog sa-mi spuneti unde se poate ajunge, tinand cont ca sotul meu nu este angajat si nu detine bunuri mobile sau imobile. Este asociat unic si administrator intr-o firma. Se poate ajunge sa-i ia activele din firma, prin executare silita? sau sa-mi ia bunurile din casa? :O Ce implica neplata acestui credit?
Va multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema :
Sunt asociat unic si administrator in firma X. Firma are o datorie la stat de 13000 ron ( nu mai exista alte datorii :credite bancare, furnizori etc.). O alta persoana doreste sa preia firma (din motivul unor contracte foarte avantajoase pe care firma le are cu anumiti furnizori si de asemenea nu o deranjeaza acea datorie catre stat pe care o considera "nesemnificativa" ) , adica eu ma retrag definitiv -- ca asociat si administrator, iar persoana respectiva va deveni asociat unic si administrator .
Tinand cont ca eu nu voi mai avea nici o "calitate" in acea firma, adica nici asociat si nici administrator , exista posibilitatea sa fiu trasa la raspundere pentru acea datorie ??? Eu am inteles ca datoria "va apartine" noului asociat .
Va multumesc
astept cu deosebit interes raspunsul dumneavoastra !
Ionescu Viorela
Discuție dupa divort
dupa divort voi reveni la numele anterior.noua c.i. o pot obtine pe vechea adresa? (casa-bun comun-nu am partajat-o)
se poate obtine divortul fara consimtamantul unuia dintre soti?(fara copii)
daca divortul se incheie din vina unei parti,cealalta parte are ceva de castigat?(fara copii)