avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate user9010

Activitate user9010

proprietari sunt locuitorii blocului ce trebuie sa fac ca sa-l trec pe numele meu, sa cumpar cota indiviza?
Răspuns la discuția revendicare moara
da, am incercat si nu au gasit niciun document. alta varianta nu exista?
ma intelreseaza sa aflu cand ar trebui sa-mi dea un raspuns oficial, iar daca nu-mi raspund ce as putea face?
cererea respecta in intregime legea. ce ar trebui normal sa se intample dupa ce depui o cerere de redeschidere la primprocuror? si ce pasi ar trebui sa urmeze dupa depunerea acestei cereri?
ce pasi ar trebui urmati legal pentru o redeschidere?
avocatul meu a depus o cerere adresata primprocurorului pentru redeschiderea unui dosar, cerere depusa in 2009 si nici acum nu am primit vreo veste de la primprocuror. este normal asa ceva, ce este de facut, cum pot grabi lucrurile?
Bunicul meu se judeca cu statul roman pentru revendicarea unei mori asupra careia nu mai are decat actul de achizitie din 1950, act ce contine si pretul cu care a fost cumparata.
Moara a fost confiscata de stat in 1956 si au exploatat-o pana in 1970 cand au demolat-o.
A deschis proces dar deocamdata stagneaza deoarece ii cer sa demonstreze ce materiale au fost folosite la constructia morii, cat de mare era etc.
Ce putem face in situatia asta avand in vedere ca nu am gasit niciun document prin care sa demonstram cum era moara?
Cum putem cere despagubiri si pentru exploatarea ei?
constructia este din '93, iar atunci totul apartinea ICRAL-ului, care ne-a dat acordul pentru obtinerea autorizatiei de constructie
intre timp blocul a fost vandut, deci terenul pe care e construit magazinul e amprenta blocului unde fiecare proprietar de apartament are cota indiviza si deci nu mai apartine ICRALului. ma intereseaza cum pot intra in posesia unei cote indivize pentru a putea face si intabularea
am un spatiu comercial construit cu proiect si autorizatie de constructie pe 1/2 dintr-un gang de sub bloc.
pana acum am tot platit taxe pantru teren la ADP.
administratia fondului imbiliar bucuresti mi-a comunicat ca terenul respectiv face parte din amprenta la sol a apartamentelor de deasupra.
cum as putea intra in posesia unei cote indivize de teren pentru a putea face si intabularea?
Am o intrebare:
Care ar fi termenul limita in care se poate ataca o mostenire, dar o donatie? Mostenitorul rezervatar poate urmari bunurile in mainile tertilor? Se poate ca tertul cumparator sa piarda bunul respectiv?
stie cienva?
apartamentul este cumparat de bunicul meu, pe numele fratelui bunicii mele vitrege, donatorul decedat. se poate demonstra ca e cumparat din banii obtinuti in urma revendicarii unor terenuri de catre bunicul meu. pe copilul decedatului nu l-a interesat niciodata de tatal sau, nici acum nu raspunde la telefon si deci nici nu stie ca e decedat. au incercat sa-i apropie vreme de cateva luni si se purta groaznic cu tatal sau.
atal sau nu dorea sa-i lase nimic, desi o sa ii ramana jumatate dintr-o garsoniera care era pe numele tatalui, deasemenea cumparata de bunicul meu. chiar nu exista nicio varinata? precizez ca si bunica si bunicul si "decedatul" inclusiv donatarul doresc sa imi dea mie apartamentul respectiv