avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate adipan91

Activitate adipan91

Iuliu maniu este un bulevard cu 3 benzi de circulatie pe sens. Viteza maxima obligatorie este de 30km/h, in apropierea unei intersectii sau treceri de pietoni, doar la strazile cu o banda de mers pe sens. Cunosc foarte bine legislatia rutiera, am permis de profesionist, insa nu sunt in masura sa ma reprezint singur in depunerea unei contestatii sau judecata
Am 2 martori..pietoni care au fost de fata
Nu l-am fortat. In lege scrie clar ca pot trece daca nu pot sa opresc masina in conditii de siguranta. Iar eu aveam 50km/h si 3 metri pana in intersectie, deci nu aveam cum sa opresc masina
Buna ziua!

Azi noapte cand ma intorceam de la munca, m-a oprit politia, chipurile ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului, desi eu trecusem pe galben. Dar na.. e cuvantul meu contra cuvantului lor. Mi-au facut proces verbal, mi-au retinut permisul, insa nu am semnal procesul verbal, iar la mentiuni am spus: ''mi se pare ca am simtit un miros de alcool de la agent sau din imprejurimi'' !

In fine..tamtam mare.. au incercat o jumatate de ora sa ma convinga sa nu scriu acest lucru la mentiuni, cu fel si fel de tactici!

A venit un superior, al agentului care m-a oprit, l-a testat si i-a iesit 0 la aparatul alcool test.

Procesul verbal tot nu l-am semnat. M-au amenintat ca imi mai vor trimite acasa o amenda de 1000 ron pentru ca l-am insultat pe politist spunand ca miroase a alcool, dar eu le-am explicat clar, ca am fost FOARTE CLAR spunand ca MI SE PARE, nu l-am acuzat direct.

As vrea sa contest decizia lor, de a-mi retine permisul, si as avea nevoie de ajutor. Si inca o informatie, daca este posibil ca pe viitor sa primesc acasa amenda de 1000 ron daca nu mi-au scris-o atunci pe loc!

Va multumesc

Mentiune: domiciliu buletin: Teleorman, Turnu Magurele
loc eveniment: sector 6, Iuliu Maniu, Bucuresti
Discuție furt de pe camp
Buna ziua. Un prieten al meu a vazut pe un camp niste stupi de albine nepaziti si a furat si el 4-5 stupi. Proprietarul a fost la politie si a aflat ca el a fost. Ce poate pati? mentionez ca are cazieru curat nu a mai facut niciodata nimic.
Buna seara.
As dori si eu ce presupune in cazul unui dosar partea : Intimat, Reclamant cu privire la Obiect: Radierea.
Procesul este intre o persoana si o firma unde a lucrat. Si as dori sa stiu ce presupune in cazul unui dosar radierea.
Materie juridică: Comercial.
Buna ziua. Acum 4-5 zile am luat legatura cu un bulgar printr-un prieten pentru ca acesta sa imi faca actele la masina pe bulgaria. Acesta mi-a cerut 200 de euro si mi-a spus ca imi face asigurarea si itp-ul din ei. Dupa 2 zile acesta a venit si mi-a facut doar asigurarea si nu m-ai mi-a dat nici un ban inapoi. Ma pot duce la politie sa depun o plangere pentru inselaciune?asigurarea a costat doar 100 de euro.
Buna seara. Am fost agresat de o persoana ieri. In urma careia agresorul a primit amenda 1000 RON. As dori sa stiu ce fel de amenda a primit agresorul. Si daca asta sa intamplat vineri si eu luni ma duc la medicina legata pentru eliberarea certificatului medico-legal si pana atunci nu se mai vede semn nimic, ca mai sunt foarte putin umflat pe o parte a obrazului si pana luni nu cred ca se mai vede. Am fost la spital la camera de garda sa ma treaca in registru. Dar mai mi se elibereaza acest certificat?
Răspuns la discuția adeverinta elev
in iunie fac 18 ani asa ca nu are ce sa faca cu asta ... in final nu a luat am vb la scoala sa nu i se dea adeverinta
Răspuns la discuția adeverinta elev
daca intra in somaj poate spune dar ciudat este ca insista foarte mult pe asta..