avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate mariuscalina

Activitate mariuscalina

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca banii au fost primiti prin intermediul unui cont bancar, restituiti banii in acelasi cont si ati rezolvat o parte din problema fara interventia unui executor judecatoresc.....pastrati extrasele bancare ca dovada a primirii si restituirii sumei/sumeloor respective.
Ce contributii este obligat sa plateasca un pensionar angajat in cadrul unui CAR in baza unui contract civil (functia presedeinte) si ce declaratii trebuie depuse la fisc?
Pana acum am platit impozit pe venituri din contracte civile, 16% (pentru care am depus lunar declaratia 100) si contibutia la casa de asigurari de sanatate de 5,5% (pentru care am incheiat un contract). Doresc sa stiu daca este bine ce am facut pana acum, daca nu cum trebuie sa procedez?
In asteptarea unor raspunsuri cat mai rapide va multumesc anticipat.
Are cineva cunostinta de aparitia pocedurilor la OUG 29/2011 PRIVIND REEESALOANAREA DATORIILOR LA BUGETUL STATULUI?
spunene si noua motivul respingerii dosarului.
Poate cineva sa-mi spuna care este salariul minim in ramura constructii, prezentand si baza legala.
Eu am urmatoarele informatii:
- CCMUN la nivel national nu exista cel negociat pt 2011-2014 nefiind publicat in MO, iar cel pt 2007-2010 fiind denuntat,
-CCM la nivel de ramura constructii 2008-2009 (din 23.11.2007) - IN VIGOARE, modificat prin actele aditionale nr.1/01.01.2010 si act ad.nr.2/26.01.2011, in ultimul act aditional fiind stabilit salariul minim pe ramura constructii la 700 lei si coeficienti de ierarhizare 1 / 1.2 / 1.3 / 1.5 / 2 pt. mun.necalificat / munc.calificat / maistri / studii sup.scurta durata / studii sup.lunga durata.
-HG 1193/2010 in vigoare care stabileste salariul minim pe economie in anul 2011 la valoarea de 670 lei.
Suntem o soc.com. cu activitate principala constructii civile, nu avem contract colectiv de munca la nivel de unitate, nu avem sindicat afiliat la vreo confederatie nationala sau locala, este nevoie sa plecam la angajari noi (sau la salariatii existenti) de la salariul minim de 700 lei si coef mai sus amintiti.
Rog opinii cu baza legala.
DOVEZI SUNT DECLARATIILE DEPUSE PINA LA 31.12.2010 si care au numar de inregistrare de la casa.
Am de recuperat de la FNUASS suma de 2000 lei aferenta concediilor medicale pt anii 2009 si 2010, si fac urmatoarea intrebare:
- mai pot recupera aceasta suma, pt ca am facut prostia sa iau de buna ce a spus o functioanara de la casa de sanatate OLT si am declarat in declaratia inventar din februarie 0 lei, iar conform ordinului 130/151 din 24 februarie 2011 se pare ca aceste sume pot fi recuperate daca se depune dosar pana la 31.03.2011?
CE SANSE MAI IN CAZUL ASTA?
Astept raspuns urgent.
Răspuns la discuția Reglare sold cont 401
Inventarierea......??, firma are asociat unic si lucreaza in cadrul ei si sotia, registrul inventar inca nu l-am vazut cred ca nici nu exista, in legatura cu facturi si chitante neinregistrate , cred ca exista asa ceva, pentru ca am descoperit intr-un dosar chitante neinregistrate (firma este infiintata in 1993).Rar mi-a fost dat sa vad o asa harababura intr-o evidenta contabila avand in vedere calitatea contabilului (angajat ANAF). Am inceput sa ma mai lamuresc gasind in anul 2010 operatii contabile de genul 5125=401 -14.000 lei (cont 5125 in anul 2010, si vine sa-mi faca control) sau inregistreza cu plus 5125=404 si storneza 5125=401 cu aceeasi suma...............Astept un control de fond pentru a avea un punct de plecare.
Dar va multumesc pt raspunsuri.
Incepand cu 01 ianuarie am preluat contabilitatea unei firme de la un alt contabil cu urmatoarea"problema":
- diferente intre soldul creditor al contului 401 si suma soldurilor analitice pe fiecare furnizor. Mentionez ca, contabilul respectiv a refuzat sa-mi furnizeze si situatia analitica a conturilor din balanta contabila, astfel ca in cazul contului 401 am recurs la reconcilierea pe analitic cu furnizorii dintr-o evidenta a patronului, si SURPRIZA adunand sumele transmise de acestia, pe care patronul le confirma, imi rezulta un sold al contului mai mare decat cel din balanta de la 31.12.2010.:sorry:
INTREBAREA este cum vedeti d-voastra indreptarea acestei situatii???
inregistrez diferenta prin 473 = 401
dar cum inchid dupa aceea 473? #-oajutatima cu cateva pareri
Va multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.
Multumiri pentru opiniile exprimate.
Sarbatori fericite si d-voastra.