avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate adimicu

Activitate adimicu

Buna seara,

In prezent sunt angajata cu norma intreaga, cu CIM nedeterminat la o institutie, cu un salariu de incadrare de 2200 lei. Mai am si un CIM nedeterminat pe jumatate de norma incheiat cu un Cabinet de Medicina de Familie, aici fiind incheiat pe 400 RON brut. Tin sa mentionez ca am vechime neintrerupta de 26 ani, deci am stagiu de cotizare .
La prima institutie sunt pe cale sa mi se desfiinteze postul si astfel ma va da in somaj.
Intrebarea mea este daca voi putea beneficia de indemnizatie de somaj, tinand cont ca am un alt CIM .
In ce cuantum aproximativ as putea beneficia de indemnizatia de somaj? ( sau cum se calculeaza)
Va multumesc foarte mult
Va multumesc foarte mult si va doresc o saptamana frumoasa
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
cadana
( din harem...)
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
cavalcada
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
restaurant
Răspuns la discuția Arenda - impozitul pe venit
Si nu depun declaratie pt. impozitul pe venitul anual?

Multumesc inca o data
Buna seara,
Am un contract de arenda in provincie ( jud. Dambovita) adica eu am dat in arenda terenul. S-a stabilit suma de 100 lei pe an, cu cel care lucreaza pamantul respectiv. Contractul a fost inregistrat acolo, la primarie, eu domiciliind in Bucuresti, dar am acte si acolo pe casa si teren si platesc impozit.
Nu stiu daca eu , aici, in Bucuresti mai trebuie sa depun undeva pt. impozitul pe venitul anual.
V-as ruga foarte mult sa ma consiliati.
Va multumesc foarte mult
Buna seara,
Fac parte dintr-o Societate civila profesionala de psihologie, pe care sunt in curs sa o desfiintez, de comun acord cu asociata mea. Mentionez ca certificatul de infiintare este dat de Colegiul Psihologilor si apoi ne-am facut certificat fiscal.
La infiintare, a trebuit sa cumparam teste de specialitate(cu licenta nelimitata) de la o firma ce ,,construieste" aceste teste, agreata de Colegiul psihologilor, teste inregistrate pe Societatea Civila Profesionala.
Intrebarea mea este daca acum, dupa desfiintarea Societatii, mai pot folosi licenta de la aceste teste, pe numele meu sau al asociatei mele, in cazul in care ne infiintam separat, Cabinete individuale de psihologie?
Va multumesc foarte mult.
Discuție Drept de somaj
Buna ziua,

As dori sa-mi spuneti daca am drept de somaj dupa vechime neintrerupta in ultimii an ( contract nedeterminat), dar in care am beneficiat de cateva zile de concediu medical in ultimul an.
Sunt obligat sa demisionez daca primesc salarii compensatorii si as dori apoi sa ma reangajez in alta parte. O alta intrebare este : cu ce data asa putea sa ma reangajez , ca apoi sa pot beneficia de somaj ?

Va multumesc foarte mult
Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti in ce conditii se poate pensiona la limita de varsta sau anticipat, un barbat nascut la data de 28.11.1962, cu vechime de 29 ani.

Va multimesc !