avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate dobremod

Activitate dobremod

Buna ziua,

Am primit o oferta de la companie de telefonie mobila sa imi portez numerele de telefon de la compania cu care aveam contract. Am acceptat in prima faza dar dupa ce cealalta companie mi-a facut o oferta mai buna m-am decis sa renunt la portare si am inaintat o cerere tip pentru anularea a portarii la compania care mi-a facut oferta.
Initial mi s-a spus ca nu se poate anula portarea si nu mi-au acceptat cererea. Am insistat si intr-un final am primit un raspuns ceva de genul iti anulam portarea dar iti facem un abonament nou. Practic era o casuta pe cererea de portare prin care imi dadeam accordul pentru continuarea furnizarii de servicii chiar daca incetez portarea. Problema este ca pe cererea semnata si stampilata si de mine si de persoana care mi-a inmanat cererea nu este bifata acea casuta ci doar in copia pe care o au ei. In plus datele de pe contract (partea pe care o am eu) cum ar fi unul din numerele care trebuia sa fie portat nu este trecut corect in contract. Intrebarea mea este daca acest contract poate fi valid si ma pot obliga sa continui daca pe actele pe care le am eu nu scrie acelasi lucru cu actele pe care le au cei de la compania de telefonie mobila? Cui pot sa ma adresez pentru o reclamatie sau pentru a ne soutiona problema. Am inteles ca la anpc poti sa reclami doar ca persoana fizica.
Buna ziua, am contestat o amenda data de ITM ca nu am depus revisal-ul la timp in care am cerut inlocuirea amenzii cu un avertisment. Instanta de judecata mi-a admis actiunea prin urmatoarele : "Desi amenda aplicata societatii este egala cu limita minima prevazuta de lege, intrcut este vorba de o intarziere de doar cateva zile, instanta aprecieaza ca suma de 2000 lei este mult prea mare in raport cu gradul de pericol social al faptei.
Avand in vedere dispozitiile art. 5 din OG nr. 2/2001 conform carora sanctiunea contravemtionala trebuie sa fie proportionala cu gravitatea faptei si prevederile art. 7 din acelasi act normativ conform carora avertismentul poate fi aplicat in cazul faptelor de importanta redusa chiar si atunci cand actul normativ care reglementeaza contraventia nu prevede o asemenea sanctiune, in temeiul art. 34 din OG nr. 2/2001 se va admite plangerea contraventionala si se va modifica procesul verbal in sensul inlocuirii amenzii cu sanctiunea avertismentului."
Apoi mi-a venit citatie de recurs (banuiesc ca sunt intr-un fel obligati sa faca recurs) undeva prin februarie. Aveti idee daca am sa castig pe recurs?
O alta problema este legata de faptul ca am mai primit o citatie in care socitatea mea este chemata in instanta prin septembrie in calitate de petent tot cu Ministerul Muncii Familiei si Protectiei Sociale pentru fond doar ca acum sunt chemat la judecatorie sectorului 3 nu la sectorul 4 unde am depus eu contestatia. La sectorul 3 nu am depus nimic. Aveti idee de ce s-a intamplat asta si ce trebuie sa fac? Ma gandeam sa ma duc sa anulez judecarea, daca e o idee buna cum fac asta?
Eu stiam ca in conditiile in care l-am concediat, imi blochez postul si nu pot angaja pe altcineva timp de 1 an pe acel post decat pe angajatul pe care l-am concediat.
Pe de alta parte, credeam ca trebuie sa anunt AMOFM ca el refuza sa se intoarca la munca pe postul respectiv si astfel imi deblochez postul.
Daca el s-a angajat in alta parte, nu se deblocheaza automat postul? Sau mai exista si alte formalitati?
Am concediat 3 persoane dar decizia de incetare CIM a fost individuala.
Am trimis in somaj un angajat acum cateva luni iar cand l-am chemat inapoi nu a mai vrut sa vina la munca.
Ce pot sa fac ca sa imi deblochez postul ca sa pot angaja pe altcineva?
Va multumesc pentru indrumare.
Am facut exact cum mi-ati spus iar acum am facut si un certificat de grefa pe care am sa-l depun impreuna cu o adresa catre itm prin care sa le comunic faptul ca am contestat in instanta pv-ul. Mai trebuie depus in alta parte?
Am primit adeverinta. Multumesc.
Am avut un credit bancar iar acum vreau sa scot de sub ipoteca terenul intravilan (platforma betonata) + cladire, conform art. 1788 Cod civil. Ce trebuie sa fac? Ce acte imi trebuiesc pentru persoana juridica?

Mentionez ca banca nu mai are nici o pretentie baneasca deoarece obligatiile de plata garantate prin constituirea ipotecii au fost achitate.
Am redactat o constatare impotriva unui pv de contraventie in 2 exemplare pe care vreau sa-l depun la judecatorie. Asa mi-a zis inspectorul care mi-a dat amenda ca o pot contesta. Am cerut sa-mi dea avertisment in loc de amenda pentru ca sunt la prima abatere si pentru ca atunci cand trebuia sa depun revisalul nu se lucra la itm pentru ca era in weekend.
Din cate am inteles trebuie sa fac in doua exemplare contestatia si cate un timbru judiciar si cate o copie dupa pv intr-un dosar cu sina?
Este corect ?? De cat trebuie sa fie timbrul. Mai am nevioie de imputernicire sau copie dupa buletin ?
Va multumesc !!!
Am avut de incheiat 3 contracte de munca cu data de 01.10.2010. Am depus deciziile de incetare pe data de 04.10.2010 deoarece 1 a cazut vineri si nu se lucreaza cu publicul lafel si pe 2 si pe 3 in weekend. Pe 5 am depus revisalul deoarece pe 4 nu am reusit practic din cauza aglomeratiei. In legea nr 161/2006 zice ca trebuie sa depun actele si revisalul in ziua in care am incheiat cim sau cel tarziu ziua anterioara, am primit amenda pentru faptul ca am depus revisalul pe 5 si nu pe 2 sau 1. Cum puteam sa-l depun daca nu s-a lucrat cu publicul? Am facut o contestatie pe care am depuso la regustratura in radu voda, in care am cerut nulitatea pv-ului. Credeti ca mi-o aproba?