avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate blue_lion

Activitate blue_lion

Buna seara .am un contract de inchiriere intre mine propietar si o societate comerciala . Eu am pus la dispozitie un spatiu comercial .dansii sunt in urma cu chiria neplatita de 4 luni. In contract scrie clar ca daca nu platesc am dreptul sa i evacuez. Intrebarea mea este daca pot sa i dau afara pur si simplu in baza contractului de inchiriere sau daca nu care i procedura de evacuare a dansilor ?
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Dar daca totusi intra in insolventa si are restante la chirie pot sa l evacuez si in insolventa? In contract scrie ca chiria se va plati lunar ,doar atat. Si sa inteleg ca actul aditional este executoriu?
Am facut un act aditional la un contract de inchiriere intre mine ca propietar si o societate commerciala. As vrea sa intreb daca societatea comerciala intra in insolventa as putea sa I evacuez pentru neplata chiriei? Mentionez ca nu am clauze in contract.
Da sigur.se poate lua in considerare si in tara. Este vorba de formularul e207 daca nu ma insel,bineinteles daca ti lucrat cu forme legale.
Răspuns la discuția Santaj ?!
Are putere executorie chiar daca I semnat in 2011?
Discuție Santaj ?!
Sa zicem ca am ichiriat un apartament unui individ cu contract inregistrat la fisc. Individul nu a mai platit chiria. Eu avand o conversatie cu tatal sau I am zis ca o sa l dau in judecata. Tatal sau mi a zis sa nu l dau in judecata ca o sa mi dea el banii. Ma tem ca nu cumva tatal sau sa mi faca vre un flagrant sa mi zica ca l santajez cu fiul sau. Intra aceasta speta la santaj?
As putea sa I evacuez in caz ca nu platesc chiria la timp?
Si acel act sa inteleg ca este executoriu nu mai este nevoie sa merg decat la executorul judecatoresc conform noului cod civil -15 februarie 2013 ?(asta intreb in cazul in care nu s ar plati chiria)
Am un contract de inchiriere inregistrat la fisc care expira pe 15 iunie 2013. Am semnat o prelungire de contract pe 2 ani ( 15 iunie 2013+2 ani). Acest act eu inca nu l am depus la fisc. Intrebarea mea este daca m am razgandit acest act neinregistrat la fisc are valoare juridica? Ar putea firma respectiva sa stea in in spatiu locativ si dupa 15 iunie in baza acestui act? Ar putea sa ma actioneze cu success in instanta pe baza ca nu am respectat contractul?
Daca am semnat un contract inainte de 2013 -februarie(noul cod civil) si chiria nu mi a mai fost platita dupa aceasta data contractul intra sub incidenta legii de dupa sau inainte de 2013. Mentionez ca actul a fost inregistrat la fisc. Mentionez ca este un contract de inchiriere intre 2 parti a unui spatiu commercial.