avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate felicia bz

Activitate felicia bz

Buna ziua.va rog daca se poate sa ma ajutati cu un model de contract de inchiriere autoutilitara intre mine ca proprietar si PFA.
Buna ziua.stiti cumva pentru soldati gradati profesionisti cati bani se dau pentru rata la banca pentru achizitionarea unei locuinte?stiti cumva exact cati bani se dau?si daca se acorda pentru care credite?pentru noua casa se da?sau doar credit imobiliar,ipotecar?
Buna ziua.doresc urgent raspuns.
Am nascut pe data 08 august 2018 eram in crestere copil pana la 2 ani.
In data de 14 octombrie 2019 am nascut cel de-al doilea copil.deci rimul copil avea 1 an si 2 luni cand l-am nascut pe cel de-al doilea in timp ce inca ma aflam in crestere copil ca eram pana la implinirea varstei de 2 ani.
Nelamuririle mele sunt urmatoare:
- eu pentru a beneficia de stimulentul acela de insertie de 650 lei trebuie cu cat timp sa ma intorc mai devreme la servici? (Cei de la asistenta sociala mi.au zis varianta de 90 zile si de 120 zile pt ca tatal sta o luna altadata mi.a zis ca 2 luni)nu mai inteleg nimic.
Pe mine ma intereseaza cu cat trebuie sa ma intorc mai devreme pentru a beneficia de stimulentul de insertie.
In cazul meu cu suprapuneri ca eu ma aflam increstere copil pana la 2 ani bebe avand 1 an si 2 luni cand eu am nascut pe cel de-al doilea copil, tatal trebuie sa stea 1 luna sau 2 luni?
Tatal daca el nu sta cat trebuie ca nu stiu nici cat trebuie 1 luna sau 2 luni.
Cineva mi-a zis altceva eu daca continui sa stau fara ca tatal sa stea si stau eu in continuare si ma reintorc la servici cu 60 zile inainte de implinirea a 2 ani a celui de.al doilea bebe beneficiez de stimulent de insertie,mi se taie 1-2 luni de stimulent de insertie pentru ca nu a stat tatal.ca nu as lua 2 luni de stimulent de insertie pentru acele 2 luni care nu a stat tatal.stie cineva sigur cum este?pentru ca eu vreau sa ma reintorc cu 60 zile daca beneficiez de stimulent si mi se taie doar o luna-2 luni din stimulent.
Cine ma poate lamuri?ca nu mai stiu.m-au bulversat total.nimeni nu stie sa imi zica sigur
Cat concediu de odihna beneficiez fiind grefier si fiind insarcinata?tot 30 zile lucratoare?sau se calculeaza efectiv cu perioada lucrata?
bună ziua, am şi eu o nelămurire.....vreau să demolez o cameră de 10mp la o casă, menţjonez că aceasta este legată de casă.
as vrea să ştiu demersurile ce trebuie făcute pentru a obţine autorizaţie de desfiinţare.
eu am întrebat la primărie dar, nu prea am înteles... mi-a zis ceva că ar trebui să aduc un arhitect, iar apoi la Inspecţia teritorială în construcţii.vă rog să îmi daţi sfaturi pt a mă lămuri şi as vrea să stiu ce posibilitate ar mai exista pentru a urgenta efectuarea demolării camerei şi într-un mod convenabil întrucat nici financiar nu stau prea bine. vă multumesc
buna ziua, in 2003 am cumparat un imobil ce consta in CORPUL DE CLADIRE C1-LOCUINTA COMPUSA DIN 3 CAMERE SI 2 HOLURI ACOPERITA CU TABLA IN SUPRAFATA CONSTRUITA DE 54,51MP, CORPUL CLADIRE c2-locuinta compusa din 2 camere si 1 hol acoperita cu tabla in suprafata de 25,74mp impreuna cu suprafata de teren daferent de 241mp.in actul asta de vanzare cumparare mai scrie urmatorul lucru PRECIZAM CA IN ACTUL DE PROPRIETATE APARE SUPRAFATA DE TEREN DE 300 MP.
asta ce inseamnna....ce suprafata de teren am de fapt....am probleme cu vecinii care au intrat pe ternul meu si as vrea sa fac o actiune in granituire si revendicare si as vrea sa stiu mai intai ce suprafata de teren am de fapt si as vrea sa stiu cam cat costa un expert topograf caci presupun ca instanta asta va dispune sa se faca...acum expertul se va plati doar de mine sau de toti...ce am de facut pt a se lamuri odata situatia asta
as dori sa stiu textele legale in baza carora se deconteaza medicamentele pt grefieri. analizele medicale se deconteaza?rmn?va rog spuneti-mi textele legale pt ca cei de la contabilitate fac figuri....eu stiam ca si analizele medicale s-ar deconta dar mi-au zis ca nu si totodata nici rmn nu se deconteaza...cica....ast rasp urgent
Răspuns la discuția SNG 2011
presupun ca e vb de hotlul nelliss si eu am vrut acolo dar m-am razgandit pt ca 90 de euro este comision pt agentie
mie mi-au spus toti ca nu se merita acolo si nu m-am mai dus
Răspuns la discuția SNG 2011
si eu caut chirie daca vrei cautam impreuna tot la Sng am luat si eu si nu gasesc chirie ...caut pe cineva cu care sa cautam un ap cu 2 camere....nr meu 0767595648
Răspuns la discuția pot face cerere de transfer?
da am ajuns la fetesti dar de transferat nu am reusit pentru ca mi-au respins cererea de transfer....acum am dat la Sng si am luat asa ca plec de la fetesti