avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate guiualina

Activitate guiualina

Buna ziua!

Vanzarea de haine si incaltaminte utilizate, din dulapul personal, catre persoane fizice, prin intermediul site-urilor de mica publicitate sau grupuri de vanzari pe Facebook, sunt supuse Legii 84/1998 privind marcile si indicatiile geografice, cu modificarile si completarile ulterioare?
Adica, daca eu am cumparat dintr-un magazin o bluza, o pijama, sa spunem, pentru copii, cu un personaj Disney, am voie sa il vand ulterior la mica publicitate sau nu? Am voie sa pun poza cu hainuta, in care se vede si personajul, sau nu? Sau am voie sa precizez ca e marca Disney sau este interzis?

Multumesc frumos!
Nu exista legislatie care priveste drepturile pacientului care se prezinta la UPU? Nu stie nimeni? Multumesc!
Buna ziua! Unde as putea gasi niste prevederi legale, niste norme, legate de drepturile pe care le are un pacient care se prezinta la o Unitate de Primiri Urgente ale unui spital?

Mai concret, am fost de mai multe ori in situatia de a ajunge cu copiii la UPU de la spitalul de copii al orajului in care locuiesc si 1 data am fost refuzata la consultatie, cu toate ca avea bebele 9 luni si febra 39,6, si in alte dati am fost apostrofati ca ne prezentam cu copiii acolo, ni s-a spus in fata ca acolo se merge numai daca copilul nu mai respira, are convulsii... Unde pot gasi ce cazuri pot ajunge la urgente? Mentionez ca de fiecare data am fost cand nu era medicul de familie disponibil, nu avea program, seara tarziu sau sambata/duminica.

Daca avem in localitate centre de permanenta, suntem obligati sa mergem cu copiii la ele si nu mai avem voie sa mergem la UPU? Cei de la UPU asa spun.

Ultima data am ajuns cu fetia de 5 ani la UPU cu ambulanta, avea temperatura 40,4, era deja sub tratament ambulator pentru o infectie a cailor respiratorii, am ajuns in acel moment cu febra 40,4 cand nu mai puteam sa ii administrez oral si rectal antitermice pentru ca tocmai incepuse sa verse si sa aiba diaree (ulterior s-a dovedit ca era e gastroenterocolita), nu puteam sa ii scad febra, nu stiam ce sa ii fac si am chemat ambulanta. Ambulanta ne-a dus la UPU spitalului de copii, acolo ne-a luat in primire o asistenta care ne-a apostrofat ca de ce venim acolo cu copilul cu febra, ce, nu mai avem rabdare sa-i scada (cum sa-i scada daca varsa si avea diaree, orice i-am dat contra febrei, a iesit afara; "eu inca medicamente intravenoase nu am ajuns sa-i fac"). Intr-un final a fost luata in primire de un medic rezident care a trebuit sa-i dea mai multe medicamente intravenoase pentru scaderea temperaturii si oprirea varsaturilor), apoi ne-a dat trimitere catre spitalul de boli infectoase. E corect cum au procedat? Nu aveam dreptul sa duc copilul la UPU (desi medicul de pe ambulanta a hotarat ca trebuie dus acolo)?

Si inca o intrebare as avea: medicul rezident are dreptul sa consulte si sa administreze tratament singur copilul, fara ca medicul de garda sa-l consulte si sa decida? Intreb asta pentru ca trimiterea a fost semnata de medicul de garda, dar el nici macar nu a vazut copilul, era in alta incapere a sectiei, cu alti pacienti.

Imi cer scuze pentru mesajul foarte lung, dar ni s-a intamplat de multe ori in acel spital sa fim certati ca am mers acolo si chiar as avea nevoie sa stiu ca drepturi avem si ce putem face cand sunt copiii bolnavi, in afara programului medicului de familie.

Multumesc frumos!
Dar niste prevederi legale exista, in ceea ce priveste afisarea/neafisarea/afisarea incorecta a preturilor la raft?
Buna ziua! Imi puteti spune ce se poate face in cazul in care un produs are la raft un pret, iar in casa de marcat pretul este mai mare? Mi s-a intamplat de multe ori si, de fiecare data, mi s-a dat posibilitatea ori sa platesc pretul mai mare ori sa renunt la produs. Este normal, nu ar trebui sa platesc pretul afisat la raft? Exista o lege care are prevederi in acest sens si, daca da, care?

Dar in cazul in care sunt la raft produse care nu au pretul afisat ce se intampla? Am patit recent, am intrebat 3 lucratori comerciali despre pretul produselor si toti m-au trimis la cititrul de coduri de bare, care, de multe ori, nici nu functioneaza. Ce se poate face in aceste cazuri, pur si simplu renunti la produs sau mergi la cititor? Dar daca sa spunem ca unele produse se vand in mai multe locuri intr-uhn hypermarket, nu trebuie sa fie pretul afisat in fiecare loc?

Multumesc!
Răspuns la discuția Gradinita cu program prelungit
Multumesc frumos pentru raspuns. Exista vreo prevedere lagala in acest sens? Multumesc!
Buna ziua! Am 2 copii de varsta prescolara. Locuim intr-o comuna in care exista o singura gradinita de stat, cu program prelungit. As fi vrut sa duc copiii doar la program scurt, dar mi s-a spus ca nu e posibil. Dar gradinita cu program scurt in comuna nu exista. Problema e ca in timpul concediului de crestere pentru cel de al doilea copil, postul pe care eram angajata s-a desfiintat, iar salariu sotului nu este suficient pentru a achita taxele de gradinita, din care masa ar fi in jur de 200 de lei pentru fiecare copil. Din acest motiv, as fi vrut sa duc copiii la program scurt, pentru a beneficia de programele educative, dar sa nu ia masa acolo. Mi s-a spus ca nu e posibil. Atunci copiii nu au dreptul la invatamant prescolar gratuit? E normal, adica exista prevederi legale in acest sens? Multumesc!
Multumesc mult pt. raspunsuri.
Ciudata chestie, sa te tina legati cu forta in niste contracte pe care nu le mai poti plati, si, mai ales, pt. niste servicii viitoare.
Pana si la o banca, daca ai credit, adica niste bani luati cu imprumut, de care deja ai beneficiat, se pot face rescadentari atunci cand clientul intampina dificultati financiare, iar eu nu pot sa modific pentru viitor un contract, adica pt. niste servicii de care inca nici nu am beneficiat... Mi se pare stupid.
Dar la nr. la care mai am perioada contractuala, daca eu solicit modificarea planului tarifar in jos, pot sa refuze?
Nu vreau sa reziliez contractul, vreau doar sa schimb planul tarifar la ambele numere. La numarul pentru care accepta schimbarea acum, au spus ca imi trimit prin posta act aditional (ceea ce nu au mai facut niciodata pana acum) care contine si clauza de prelungire. Daca nu semnez actul aditional, nu-mi schimba nici tariful, deci nu stiu cum sa procedez... sa fac plangere la ANPC inainte de semnarea actului?

La numarul celalalt, unde au facut ei acum catva timp prelungire tacita, din nou, cum sa procedez? Nu vreau sa reziliez, vreau doar sa accepte sa-mi schimbe planul tarifar cu unul mai ieftin pentru ca nu imi mai permit sa platesc asa de mult...

Multumesc mult!