avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate condorvb

Activitate condorvb

Pensionar limita de virsta in decembrie 2019 ,poate beneficia de noul indice de corectie pensie Ianuarie 2020 ?
Discuție Impozit teren!
Am un teren de vinzare in extravilan care in cazul vinzarii este considerat intravilan datorita mentiunilor facute de primarie.
Pretul terenului de vinzare este mai mic decit valoarea de catalog a notarului public.In concordanta cu reglementarile noului cod fiscal notarul este obligat sa notifica ANAF despre aceasta tranzactia subevaluta.In acest caz vinzatorul va avea de platit diferenta de impozit ?
Am un teren de vinzare in extravilan care in cazul vinzarii este considerat intravilan datorita mentiunilor facute de primarie.
Pretul terenului de vinzare este mai mic decit valoarea de catalog a notarului public.In concordanta cu reglementarile noului cod fiscal notarul este obligat sa notifica ANAF despre aceasta tranzactia subevaluta.In acest caz vinzatorul va avea de platit diferenta de impozit ?
Bilantul financiar aferent anului trecut nu a fost aprobat in AGA,ce obligatii are in acest sens vechiul administrator?
Am fost administratorul unui SRL ,anul trecut s-a schimbat actionariatul si administratorul.Actionarul majoritar care intre timp a devenit majoritar doreste sa -mi atraga raspunderea pt activitatea financiara a anului trecut acuzind un management neperformant in conditiile in care bilanul realizat este pozitiv.
In ce conditii poate realiza acest lucru?
Răspuns la discuția Insolventa la un SRL
In ce caz se poate atrage raspunderea administratorului?
Răspuns la discuția Demisie administrator la un SRL
ORC nu agreeaza rezilierea calitatii de administrator o preia doar la mentiuni cu alte cuvinte conform acestor precizari chiar daca ti-ai dat demisia ramai in continuare administrator daca asociatii nu au numit o alta persoana prin hotarire AGA:
Care sunt riscurile pentru un administrator la un SRL in cazul in care societatea intra in insolventa?
Răspuns la discuția Demisie administrator la un SRL
Cum se procedeaza in cazul in care asociatii nu sunt de acord cu demisia din functia de administrator?
Renuntarea la mandatul de administrator la un SRL se poate face in baza art 2030 lit b din Noul cod civil?
Care este procedura de urmat in cazul in care asociatii nu sunt de acord cu demisia?