avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate unbaiat

Activitate unbaiat

Răspuns la discuția Plantele \"Vesele\"
1. VladFR lumea de obicei se informeaza inainte sa vorbeasca, asta daca vrea sa fie ascultata. Daca tu nu vezi ca exista o diferenta de la cer la pamant intre marijuana si heroina si alte droguri, citeste posturile mele, da-i o tura pe [
[ link extern ] /

poate si niste studii (eventual independente, nu comandate de guverne prohibitiste) despre situatia din Olanda, ca la presupus suntem campioni, noi romanii.
(limita de care vorbesti tu in Olanda e de 3.5 grame pe zi si mi s-ar parea mai mult decat suficient pentru orice consumator si ... surpriza ... nu prea se aplica :)))
Din modul in care ai formulat ai zice ca limita aia e pusa ca sa protejeze consumatorii #-o


2. acum au aparut aceste plante stropite cu diferite substante nocive,denumite "Etnobotanice.Pina la drogurile "stas",mai este un pas.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

substantele nocive sunt de fapt droguri "stas" cum le zici tu, singura diferenta dintre drogurile clasice si etnobotanice e faptul ca unele sunt legale, altele ba, ca efecte sunt la fel :P
Răspuns la discuția Plantele \"Vesele\"
Subscriu la ce a zis CNicola.
Singura problema sociala a olandezilor in urma legalizarii a fost intensificarea violentelor in orasele de granita datorita gruparilor de crima organizata din statele vecine care se aprovizioneaza de acolo. O mare greseala a olandezilor e ca nu au facut un regulament strict in ceea ce priveste productia si distributia cannabisului catre coffe-shop-uri -> este controlat tot de crima organizata in majoritatea cazurilor.
Sunt constient ca in Romania, mai ales in contextul experientei cu "etnobotanicele" este foarte greu sa-i convingi pe oameni ca cannabis-ul chiar nu dauneaza, chiar nu provoaca dependenta si chiar nu are consecinte sociale grave (cat timp e in legalitate).
Multi tineri sunt constienti de acest lucru, si trecand deodata de la mentalitatea implantata de parinti - toate drogurile ucid - la realitatea obiectiva - marijuana nu ucide, nu dauneaza - risca sa cada in cealalta extrema -> sa considere toate drogurile la fel de inofensive ca marijuana. La fel, cat timp va fi ilegala cei care vand "iarba" vor fi dispusi oricand sa riste sa vanda si altceva - cocaina, heroina, amfetamine etc. -> si iata ca tanarului nostru consumator, inarmat cu cateva cunostiinte despre marijuana (care in ziua de azi, pentru cine vrea sa afle sunt la cateva clickuri distanta) i se propune - ia ceva mai tare. Vine intrebarea : de ce nu? Ca e interzisa? pai si iarba e interzisa si nu face nimic rau.
Dupa parerea mea aici e marea problema - un sistem de incriminare a drogurilor care nu e bazat pe studii stiintifice nu are cum sa reziste la critica (de ce e MDMA/ecstasy drog de mare risc? stiintific e mai periculos sa calaresti un cal decat sa consumi ecstasy, ce incredere prezinta un sistem care la anexa doi pune cocaina si heroina alaturi de ecstasy).
Imi pare rau ca nu vad Romania sa evolueze vreodata in directia cea buna in ceea ce priveste drogurile (adica legalizare cannabis -> efect direct consum mult mai scazut de droguri puternice, consumatorii numai intra in contact cu crima organizata (dealerii)) tocmai din cauza traumei pe care au lasat-o etnobotanicele - care sunt departe de a fi droguri "usoare"
Răspuns la discuția Plantele \"Vesele\"
Cred ca trebuie facuta distinctia intre cannabis, care este mai putin dauntor decat orice alt drog (dovedit stiintific nu povesti de speriat copiii) si prin drog ma refer inclusiv la nicotina, alcool, cofeina etc.
Plantele "vesele" sau etnobotanice care se vand la noi la magazinele de vise de fapt nu au nici o legatura cu ceea ce inseamna etnobotanice in sens stiintific - acestea sunt niste plante care intradevar au efecte psihedelice dar nu au potential de abuz. Etnobotanicele despre care se vorbeste la televizor sunt de fapt buruieni de orice fel care sunt imbibate in substante chimice -> canibinoizi sintetici pentru a simula efectul cannabisului - actioneaza pe aceeasi receptori din creier dar normal sunt mai daunatori pentru ca sunt sintetici

Huffman ([ link extern ] )

a inventat cannabinoizii sintetici pe vremea cand in Romania drog era un termen abstract, intalnit mai mult in carti-
De cealalta parte se afla "etnobotanicele" de mare risc, care de obicei se prizeaza/injecteaza si mai rar fumeaza, substante care sunt derivati ai unor compusi celebri ca MDMA, amfetamine/metamfetamine efedrina etc. Astea sunt de fapt drama Romaniei din momentul acesta droguri sintetice, cu potential mare de abuz si de a crea dependenta.
Parerea mea ca odata cu ilegalizarea completa a acestor substante, care se vrea prin nou lege model Polonia (un fel de Analog Act de la americani) va inflori industria drogurilor ilegale - intodeauna se va gasi cineva dispus sa riste sa vanda chiar si pentru o doza, nu mai zic pentru bani :sorry:. Partea buna e ca multi dintre pustii care acum au magazine de vise vis-a-vis de scoala nu vor mai avea de unde sa le ia. =D>
Din moment ce ati fost trimis in judecata inseamna ca macar unuia dintre clientii carora ati inteles sa le aplicati o corectie fizica i-a fost pusa viata in primejdie de unde din loviturile primite. Dumneavoastra ziceti ca ati dat doar cu pumnul si totusi ati fost arestat pentru

"tent de omor calificat,port ilegal de arma alba ,ultraj si vatamare corporala"

care era arma alba?

Răspuns la discuția Unde gasesc noile coduri?
Noul Cod Penal [ link extern ]
Răspuns la discuția furt legal
Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 50.000 euro, in echivalentul monedei nationale, se aplica o sanctiune administrativa, care se inregistreaza in cazierul judiciar.

In mod clar este o exceptie, daca se aplica tuturor infractiunilor nu mai era necesara precizarea " care se inregistreaza in cazierul judiciar ",
Complice la Inselaciune In forma cotinuata -- Zic unii- Ca nepotul nu a dat mosului banii 8 luni de zile si ca lar fii inselat pe mos-- Eu sunt complicele nepotului ? Ce daca nepotul nu ia dat banii la inselat ? -Ce vina am eu la inselaciune ?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Dupa parerea mea nu aveti cum sa fiti tras la raspundere pentru complicitate la inselaciune deoarece nu ati actionat in aceeasi rezolutie infractionala cu autorul, dumneavoastra ati ajutat la comiterea acestei infractiuni fara vinovatie.
Răspuns la discuția infractor prieten cu politistul
se poate constitui in parte civila daca dosarul este in faza actelor premergatoare? din ce a relatat el nici macar urmarirea penala nu a fost pusa in miscare impotriva celor doi ;)
Răspuns la discuția urgent:d
greu de crezut ca pentru conducere fara permis a primit 2 ani cu executare, in conditiile in care prima fapta era din minoritate, deci nu s-a retinut recidiva.
RIL-urile sunt izvoare de drept, deci aplicarea lor este obligatorie. Totusi legea penala nu poate retroactiva decat daca este mai favorabila.

C.A. Targu Mures a retinut ca aparitia unui RIL dupa pronuntarea unei hotarari in prima instanta nu constituie prin ea insasi un motiv de nelegalitate, iar conform art. 15 alin. 2 din Constitutie nici o norma juridica nu retroactiveaza cu exceptia legii penale/contraventionale mai favorabile.
Prin urmare CA Mures a apreciat ca nici normele edictate de ICCJ in solutionarea RIL-urilor nu pot retroactiva ele negasindu-si aplicare in cauzele solutionate anterior publicarii in M.Of. a Romaniei.