avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate Alis07

Activitate Alis07

Buna ziua! Va rog o lamurire. Un medic PFI, prestari serv.medicale intr o clinica privata ,emite lunar o factura catre clinica medicala cu care are contract de colaborare .Va rog sa mi spuneti daca este obligatorie
e-Factura?Va multumesc!
Buna ziua!Va rog sa mi spuneti, conform noilor masuri privind limitarea platilor si incasarilor cu numerar, daca se aplica si in cazul Caselor de Ajutor Reciproc a Pensionarilor. Stiu ca erau trecute la exceptii in Legea 70/2015 art.1 al.2, facand parte din categoria IFN-urilor conf.OG28/2006 art7(1)e. Va multumesc!
Va multumesc pentru lamuriri ! Am decis sa i anunt in scris ca nu sunt de acord cu plata sumei si ca voi contesta decizia.
Multumesc mult!
controlul a fost facut in oct.2022
Buna seara! Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o lamurire intr o speta.Am primit o decizie de la institutia unde am lucrat, prin care m i se comunica ca am de achitat o suma de bani.incasata ca un spor .Decizia este ca urmare a unui control a curtii de conturi.As dori sa contest aceasta decizie in instanta,dar instituia unde am lucrat m a instiintat sa ma prezint pentru a achita suma sau a semna un angajament de plata in rate.Intrebarea este daca semnez angajamentul pot sa mai contest in instanta decizia lor?In cate zile de la primirea deciziei de plata pot sa fac contestatie la decizie in instanta?Va multumesc!
Va multumesc tare mult pentru lamuriri!
Buna ziua!Va rog o lamurire.La calculul impozitului din indemnizatia de somaj tehnic subventionat de stat (ca urmare a suspendarii activit.covid), se tine cont de deducerea personala? Va multumesc si astept un raspuns!
Este adevarat ca angajatorul a hotarat reluarea activitatii din data de 15 mai.Dar aveam nelamuriri cu privire la data incetare suspendare ,Va multumesc frumos !
Buna ziua.Salariatul X.are suspendat CIM somaj tehnic,in Revisal apare 01.05.2020-15.05.2020. In data de 15 .05.2020 se doreste sa inceapa activitatea.Va rog sa ma lamuriti in Revisal in ce zi se opereaza incetarea suspendarii cim?La data incetare suspendare ce data se trece 14 mai sau 15 mai?
Va multumesc !