avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate AneMariDorina

Activitate AneMariDorina

Discuție documente
Am cumparat de curand un apartament tip mansarda.Am intocmit contractul de vanzare-cumparare la notar dupa care am fost la primarie pentru inregistrare. Apartamentul este nou deci nu a mai fost locuit.Ce acte trebuie sa-mi revina ca si cumparator, exceptand contractul de vanzare-cumparare. Cum este cu intabularea apartamentului? Cui trebuie sa ma adresez? Am inteles ca tot la notariat. Dati-mi un raspuns ca m-am zapacit de tot cu actele acestea. Dupa ce am cumparat apartamentul pe unde mai trebuie sa alerg ca sa fie totul in regula?
Discuție documente
Am cumparat de curand un apartament tip mansarda.Am intocmit contractul de vanzare-cumparare la notar dupa care am fost la primarie pentru inregistrare. Apartamentul este nou deci nu a mai fost locuit.Ce acte trebuie sa-mi revina ca si cumparator, exceptand contractul de vanzare-cumparare. Cum este cu intabularea apartamentului? Cui trebuie sa ma adresez? Am inteles ca tot la notariat. Dati-mi un raspuns ca m-am zapacit de tot cu actele acestea. Dupa ce am cumparat apartamentul pe unde mai trebuie sa alerg ca sa fie totul in regula?
Răspuns la discuția impozit
Da. Bunica mea a decedat. Da. Fratele tatalui meu a renuntat printr-o hotarare de comun acord cu tatal meu. Tatal meu doreste sa faca sucesiunea direct pe numele meu.
Asteptam sa primesc acest raspuns in legatura cu impozitarea.
Multumesc.
Discuție impozit
Pe numele meu este inscrisa deja o proprietate. Bunica mea detine o proprietate la tara si mostenitori sunt tatal si fratele lui. Printr-o conventie fratele tatalui meu s-a retras din cursa pentru proprietatea bunicii. Tatal meu doreste sa faca actul de sucesiune dar ar dori sa ma treaca direct pe mine ca proprietar. Ce inseamna aceasta atunci cand se va face impozitarea? Ce se intampla daca sunt numita mostenitoarea unei proprietati...
Doresc sa-mi cumpar un apartament. Ce acte trebuie sa am asupra mea ca si cumparator si ce documete trebuie sa aiba cel care vinde? Ce taxe ar trebui sa achit si unde? Care ar fi primii pasi de facut pentru a fi centralizat ca si detinator al apartamentului ?
In cazul in care am o casa, pe care, anul acesta as dori sa o demolez pentru ridicarea unei alte case , pe acelasi loc, mai este necesara asigurarea"obligatorie"?
Multumesc.