avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate violeta_violeta

Activitate violeta_violeta

buna ziua, multumesc frumos pentru lamuriri.
eu sunt viitoarea sotie a unuia dintre copiii, imi pare rau ca intr o familie apar astfel de disutii si probleme LEGALE (scuze off topicul)
buna ziua va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema
sotul si sotia au impreuna o casa (50 cu 50)si 2 copii. sotul moare, se face succesiunea, sotia are acum 75% din casa iar copii 25% (respectiv 12.5 cu 12.5).
procentul pe care il are unul din copii e suficient pentru a cere vanzarea casei sau despagubiri?
dupa moartea sotiei/mamei, daca aceasta nu are testament cum se face noua succesiune?
multumesc
buna ziua, socrul meu a murit de curand si situatia este urmatoarea:
are in posesie un teren intravilan de 20.000 m patrati, (cu inca 2 surori) si aparatmentul in care locuia cu familia,el, sotia, si doi copii de 26 respectiv 28 ani.
am inteles ca in primele 6 luni de la deces intocmirea actelor este ''mai ieftina''. am vrea sa intelegm exact de ce acte avem nevoie si ce costuri implica acestea, ca pe viitor sa nu fie probleme intre frati, sau intre frati si mama.multumesc anticipat
ar trebui sa se faca verificari tehnice care sa sustina nemultumirea dvs, luati toate numerele de inregistrare, numele persoanelor cu care ati vorbit, cititi cu atentie contractul poate gasiti vreo ''portita''. in functie de raspuns, insistati, reveniti si poate se rezolva
Răspuns la discuția Partajul bunurilor comune
am vrut sa pun doua puncte si urmatorul cuv incepea cu d, nu am intentionat sa pun un smile in aceasta discutie
Răspuns la discuția Partajul bunurilor comune
intr-adevar...sunt multe de discutat si pe alta tema...
ex:daca rata ati platit o dvs (cu CI dvs) din banii lui, chitanta este pe numele dvs, cum poate dovedi ca fondurile sunt comune?

Răspuns la discuția BUNURI COMUNE IN CONCUBINAJ
va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Partajul bunurilor comune
este stipulat in pre contract cine a achitat avansul si ce se intampla daca se ajunge la o astfel de situatie? (eu am solicitat trecerea acestei mentiuni)
despre ce suma este vorba?
cititi exact contractul si ce e trecut acolo, daca rezolvati problema cu avansul si dvs gasiti un alt garant sau demonstati ca puteti achita singura, nu este nicio problema.
Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie.
Am achizitionat prin programul Prima Casa un apartament impreuna cu prietenul meu (viitorul sot).
Creditul este pe numele lui, iar eu apar ca si garant, insa apartamentul este 50-50.
Banii pentru avans, cumparaturi, renovare, mobila, electorcasnice, etc...au fost stransi la fel, 50-50.(unele chitante sunt pe numele meu altele pe numele lui)
Nu sunt probleme in cuplu si nu intentionam sa ne despertim, dar am dori sa aflam ce s ar putea intampla in nefericitul caz. Daca ne am duce la notar sa facem un act intre noi 2, cum ca toate bunurile (exceptand casa, aspectul despartirii este stipulat in contract) achizitionate sunt luate de amandoi in cota parte egala, si in cazul unei despartiri nu va exista cearta, iar ''partajul'' se va face 50-50, am acoperi aceasta situatie, sau din punct de vedere legal trebuiesc intocmite alte acte?
Daca nu am face niciun act, dupa casatorie sunt bunuri comune care oricum s ar imparti egal?

Multumesc frumos si va rog sa nu intelegeti gresit nimic din ceea ce am scris mai sus.