avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1517 soluții astăzi
Forum Activitate zahariebala

Activitate zahariebala

Discuție Pensionare
Buna ziua. Am 64 ani (nascut in Mai 1955) si am lucrat din 1975 pana in anul 2000 cand am fost pensionat pe caz de boala
Zece(10) ani am lucrat in gr || de munca si vreau sa intreb daca pot sa ma pensionez de drept. Mentionez din nou ca am 25 de ani lucrati (din care 10 in gr || ) iar din 2000 pana in prezent sunt in pensie de boala . Multumesc!
sunt la al 4-lea copil, pt primii trei am beneficiat conf legii de indemnizatie pt cresterea copilului .Am dreptul sa beneficiez si pt al 4-lea conf noii legislatii daca copilul s-a nascut in Iunie 2011 , peste 7 luni va implinii 2 ani .Mentionez ca am continuitate in cea ce priveste veniturile
in urma nasterii unui copil in familie am avut dreptul conf ccm/2011 la 5 zlp+10 zlp ca urmare obtinerii atestatului de puericultura .Administratia nu mi-a acordat acest drept in termen de doua luni conf ccm/2011(fiind multi salariati planificati in co in lunile iulie/ august 2011) oferindumi aceste zile libere platite dupa termenul celor doua luni.Anul acesta (2012) a venit CFG -ul in unitate si a dispus retinerea pe statul de plata a sumelor acordate pt cele 15 zlp pe motiv ca nu s-au acordat in termen de doua luni conf ccm /2011.Doresc sa stiu daca este corect si ce vina am eu in toata treaba asta .Va multumesc

daca un parinte a beneficiat de trei concedii pt ingrijirea copilului ( primele trei


nasteri) celalalt parinte are dreptul la acest concediu in cazul unui al patrulea
copil (ambii parinti lucreaza) acesta din urma fiind pt prima data cand solicita acest concediu ?



















daca unul din parinti a beneficiat de concediu pt ingrijirea copilului de trei ori (primele trei nasteri) celalalt parinte ar putea beneficia de concediu in cazul unui al patrulea copil ?