avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate SperantaN

Activitate SperantaN

Răspuns la discuția pensie intretinere
tatal lucreaza la fiul din alta casatorie si acesta isi bate joc si rade de executor
el este angajatorul si nu vrea sa trimita banii
cand primeste hartie de la executor ma suna si imi spune sa vorbesc cu el,de ce merg la executor
Sunt divortata din 2006 si am un baiat in intretinere ,am apelat la un executor pt recuperarea pensiei de intretinere minor in mai 2011 ,am primit o parte din bani . Baiatul a implinit 18 ani in iunie si mai am de primit banii pe 9 luni sept 2011 pana in mai 2012.Imi trimite o luna da una nu ,cum vrea el.Mi-a spus ca sa-i fac plangere penala ca nu mai primesc nici cat pana acum, asa ca astept,nu am incotro.
Totusi am o nelamurire,executorul nu este obligat sa-mi recupereze banii, nu au si ei un superior? N u stiu ce sa fac in continuare,pt ca baiatul are 18 ani ,iar banii din urma nu vreau sa-i pierd pt ca am de platit intretinerea ,gazele,energia.
va multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in problema reabilitarii termice si a refacerii acoperisului si izolarea .Am facut sesizare la asociatie pt refacerea fatadei pt ca e pericol de accident,lumea trece pe sub bloc,deja a cazut tencuiala si a accidentat 2 masini (parbriz spart ,tabla indoita),cei de la asociatie imi pun hartie sa refac eu ca imi cade tencuiala ca ei nu au cu ce si ca voi fi amendata.Mi-au dat un tabel cu reabilitaea termica,am semnat la vecini si vreau din nou sa fac sesizare dar trebuie sa fac cf legii pt ca e pericol aici la noi si e urgenta dar ei fac numai hartii.
Eu sunt la ultimul etaj,imi curge apa din tavan,am mucegai in casa sunt alergica si eu si copilul dar vecinii nu vor sa refaca izolatia si asociatia nu vrea sa se implice cu nimic.Asta pana accidenteaza o persoana ./Eu nu am nici o posibilitate sa fac,asta au spus sa fac eu si sa imparta,dar ar trebui sa se ocupe ei de siguranta cladirii. .Vreau sa fac sesizare din nou fiind urgenta ,sa pun si la Politie dar trebuie sa fac referire la lege,la obligatiile asociatiei de proprietari si a vecinilor,va rog spuneti-mi cum sa formulez si unde sa mai pun aceasta sesizare.
va multumesc
Am apelat la executor pt pesie intretinere minor,am primit pe rand o parte din bani asa cat a vrut el sa imi dea,mai am de primit inca o parte dar din luna cand am dat la executare nu mi-a mai dat pensia lunara,numai banii din urma.Are 7 luni fara sa-mi plateasca pensia ,a platit doar parte din suma specificand cf dosar executare.Ce ma sfatuiti sa fac,sa merg la parchet,sa merg in continuare cu executor?
Am crezut ca apeland la executor voi primi si pensie lunara si banii neplatiti,dar numai facand cerere de executare de fiecare data mi-a dat tot cate o parte din bani.(3 cereri pana acum)-este normal asa?
Acum trebuie sa fac din nou cerere executare bunuri pt a primi restul de bani adunandu-se iar pt cele inca 7 luni neplatite de cand l-am dat la executor trebuie alt dosar.
va rog sfatuiti-ma sa pot obtine banii si pensie lunara
va multumesc
Am un copil minor de 16 ani pentru care am hotariare judecatoreasca pentru pensie intretinere din anul 2006 pe suma de aprox 300 lei..Cat a lucrat in oras la o S.C. am primit banii automat prin retinere pe stat de plata.Din anul 2009 fostul sot s-a mutat in alt oras cu serviciul si mi-a transmis prin copi ca are salar minim pe economie si daca am rabdare o sa-mi dea tot atat ,daca nu sa-l dau in judecata.
Problema este ca mi-a dat 200 lei cu pauze,adica o luna da,una nu.Are pe 2009 2 luni neplatite,pe 2010 vreo 5 luni si in 2011 mi-a dat numai pentru o luna.
Va rog sfatuiti-ma cum sa procedez sa-mi recuperez banii din urma,sa-l oblig sa plateasca in continuare, care ar fi variantele . Am fost la Politie si m-a trimis la Parchet.Am fost la Judecatorie si am vorbit cu judecatorul de servici si mi-a spus sa fac o actiune prin Judecatorie redactata profesionist de catre un avocat pentru ca asa cum mi-a dat el banii este o strategie , deci e sfatuit de o persoana cu cunostinte in domeniul juridic.
Varianta sa merg la un executor judecatoresc este viabila sau nu?
Locuiesc la et 7 ultimul,am infiltratii in apartament,mucegai,sunt alergica si am probeme de sanatate mari din aceasta cauza.Tencuiala blocului cade,este pericol pentru trecatori . Acoperisul este intr-o stare de degradare ce nu se poate spune in cuvinte,trebuie facuta o reparatie de mare anvergura,curatat tot si refacut tot tencuiala ,izolatie,tabla pe atic,apoi de refacut fatada nu numai in dreptul meu ci pe tot blocul.
Am facut sesizari la asociatia de propr., la primarie,dar primesc numai hartii ca am dreptate ,dar atat.Asociatia ne da la primarie sa ne refacem fatada dar nu vrea sa se implice cu nimic decat cu afise in dreptul usii ca suntem raspunzatori daca se intampla un accident, asta la 4 apartamente, cu toate ca toti trebuie sa participe la aceste lucrari.
Eu am facut sesizare ca e pericol accidente,ca am apa in casa,sefa scara spune ca nu are cu ce sa ma ajute.
Va rog sfatuiti-ma cum as putea sa determin asociatia sa faca izolatia acoperisului si fatada ca blocul sa fie in siguranta si sa pot si eu sa stau in conditii acceptabile in casa.
La lift cum participa locatatrii,la nr de persoane?
Pentru mansarda trebuie sa fie de acord toti locatarii?
va multumesc