avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate cristyfurisi

Activitate cristyfurisi

Buna ziua , pana in prezent plateam pensie alimentara in suma fixa stabilita de instanta (2010).
Zilele trecuta am primit citatie ca sunt chemat in judecata pentru majorarea pensiei alimentara , cu mentiunea ca pensia sa se stabileasca in cota parte din veniturile mele si nu in cota fixa ca pana acum.
Mentionez ca in prezent sunt recasatorit si mai am un copil cu cea de a doua sotie (actuala)
Sunt angajat cu un venit constant , program fix,salariu fix( rar cand mai fac cateva ore suplimentare )
In firma la care lucrez se ofera diurna, al 13-lea salariu, prima de Craciun( cam tot un salariu,ca si suma).
Am un credit pentru Prima Casa la care platesc rate lunare (practic rata se retrage din contul de salariu )
In cazul in care instanta stabileste ca pensia sa fie cota parte din venit , in calcul poate intra si cel de-al 13-lea salariu?diurna?orele suplimentare? prima de Craciun?
Se tine cont ca din acel venit eu platesc si rata la banca si -mi intretin famila actuala?
Va multumesc!
Buna ziua ,
sunt parte intr un dosar si am termen in 17.07.2020 , ce trebuie sa fac in conditiile in care nu ma pot prezenta la proces deoarece nu mi pot lua liber de la serviciu .

Va multumesc .
Buna ziua ,
in urma procesului de partaj , fosta are sa mi dea o suma de bani , suma ce nu am recuperat o nici in ziua de azi ( procesul sa incheiat in septembrie 2015 ), o mica parte din bani a fost recuperata din executarea autoturismului , singurul bun al ei.
Executorul imi spune ca nu mai e nici o cale de recuperarea a diferentei de bani si ca trebuie sa astept , atata timp cat ea nu are nici un bun pe numele ei.
Mentionez ca fosta este avocat si nu i se poate institui sechestru pe salariu ( pentru ca nu are asa ceva fiind avocat ) .
Ce alta metoda mai exista pentru a mi recupera banii?
poate sa-mi spuna cineva la ce art se incadreaza nerespectarea ordinelor judecatoresti si anume nerespectarea ordinelor de instituire sechestru judiciar
Va multumesc!
Discuție plangere penala
Poate sa-mi spuna cineva cum sa formulez o plangere penala? Va multumesc! Catre cine ar trebui sa o formule? catre politie...catre prim procuror....fosta sotie este avocat....vreau sa fac o plangere referitoare la faptul ca nu respecta hotararea de sechestru judiciar....adica de conservare su administrare al bunului mobil....(masina)....ca pe aia o avem de impartit....
se poate, va rog, sa-mi explice cineva ce se intelege prin "instituire sechestru judiciar?" Unde pot gasi exact ce inseamna acest termen.
Va multumesc!
buna seara!
dupa solutionarea procesului de divort instanta mi-a stabilit unn program de vizita a copilului,in fiecare sambata de la 16:00-20;00,dar in mare parte a sambetelor fosta sotie ia copilul de acasa si pleaca in locatii necunoscute,nu raspunde la telefon si asa mai departe.ce pot face?am facut si plangere penala la Parchet si nu s-a intamplat nimic.ce ma sfatuiti?de aproape doua luni nu am vazut copila in varsta de 1 an si 8 luni.
Răspuns la discuția partaj
si creditul si masina sunt pe numele meu iar eu din castigurile mele am platit ratele,asta nu se considera un avantaj in procesul de divort?
Discuție mostenire
buna seara!
sunt despartita de peste 10 ani dar nu divortata.pot sa fac testament asupra partii mele din apartament si a bunurilor mele dobandite de la parinti daca nu am partajul facut?in ce conditii si la cine?{avocat sau notar) vreau sa las totul nepoatei mele care are varsta de 2 ani?
cum ma sfatuiti?
Buna ziua,
As dori sa aflu cum pot intra in posesia deciziei de divort. Sentinta de divort a fost pronuntata in data de 4 martie 2011, iar eu nu am intrat inca in posesia deciziei. As dori sa aflu in cat timp ar trebui sa ajunga la mine decizia si de asemenea care sunt pasii de urmat pentru a o obtine in cazul in care decizia de divort a fost "pierduta".
Va multumesc anticipat,