avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate pitt_maria

Activitate pitt_maria

Concediu de maternitate este de 126 de zile in total, inainte si dupa nastere. Iar ca acte pt indemnizatia de crestere cel mai bine ar fi sa mergi la primarie, sau acolo unde trebuie sa depui dosarul si sa iei de acolo lista cu actele necesare precum si cererea tip. Cererea tip este destul de mare si ar fi mai bine sa o completezi acasa. Daca banii vrei sa iti vina pe card iti trebuie un extras de la banca si in cerere se scrie contul IBAN
Răspuns la discuția divort cu minor, strategie?
nu se poate muta deoarece nu are unde. cand a fost violent a fost atent sa nu lase urme( lucreaza in politie). iar in societate se poarta normal, din afara nu se vede nimic. parintii nu i-au imprumutat cu bani nici pe el nici pe ea, nu i-au ajutat
ce fel de probe trebuie sa adune ea?
buna ziua.
am o prietena care are nevoie de un sfat. e casatorita de 10ani, cu un baietel de 5 ani. nu se mai intelege deloc cu sotul care o terorizeaza psihic si o mai si bate din cand in cand. au amandoi servici ia castiga cam 900 iar el cam 1500. stau in ap de 3 camere cumparat in timpul casatoriei. acum el o ameninta ca o da afara din casa si o sa ii ia si copilul.
ce poate sa faca? ce drepturi are ea?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
si atunci cele 4 care au dat statul in judecata nu au sanse de castig?

[ link extern ]
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Si este legal?
Buna ziua
Vreau sa dau statul in judecata impotriva reducerii cu 15% a indemnizatiei pentru cresterea copilului si in anul 2011. sunt din Craiova si as dori sa aflu care sunt pasii pana la o decizie definitiva si irevocabila, si cam cat ar dura un asemenea proces
Va multumesc
[ link extern ]
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Teoretic, doamna ar trebui sa beneficieze de o indemnizatie calculata in baza legii 148 si anume 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, deoarece prevederile oug 111 sunt aplicabile mamelor cu copii nascuti dupa 1 ianuarie 2011.
Practic, insa, prevalandu-se de faptul ca in oug nu exista nici un fel de referiri exprese la mamele cu copii nascuti inainte de 1 ianuarie 2011 si care intra in plata dupa aceasta data, calculul indemnizatiei a fost facut in baza acestui act normativ.
Raspuns primit de mine de la Asociatia Mame pt mame,

[ link extern ]


[ link extern ]
Ce am aflat este ca nu te lasa pe persoana fizica sa aduci decat un numar mic sa zicem cam de maxim 5 bucati, ca la mai multe se presupune ca vrei sa le comercializezi. Coletul se ridica de la vama, dupa vamuire
buna ziua
vreau sa cumpar jucarii din china pt mine si cativa prieteni. am gasit o firma din china pe net, comanda pe net, banii ii trimit prin banca si mi-a scris
"the minimum order is( 20 ) pieces and 25usd each ...
the 25x20 pieces =500 usd including tax and shipment to Romania
about the payment is bank transfer"
eu in tara mai platesc ceva taxe? o sa ridic coletul de la posta? coletul are cam 60kg
va multumesc
sunt foarte multe articole si un inventar dureaza cam 2 zile, tot ele numara pt ca fiind asa multe stiu si preturile.
nu stiu care ar trebui sa fie masurile concreta pe care sa le trec in regulament