avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate radumireldan

Activitate radumireldan

Răspuns la discuția Parcare privata
ca sa nu mai deschid alt topic pe aceeasi tema am sa scriu aici (sper ca e ok) chiar si dupa 10 ani de la ultimul reply :D
problema mea este foarte asemanatoare:
am cumparat anul trecut un apartament in Bragadiru iar spatiul de parcare este in jurul blocului in forma de U si are suprafata de 1017 mp. blocul are o singura scara si 51 ap/garsoniere. cand l-am vizionat (feb 2020) am observat ca erau 54 de locuri parcare (nu erau numerotate) dar foarte ingust trasate. am avut promisunea constructorului ca vor fi retrasate cum trebuie imediat ce vor fi disponibili cei care traseaza. in cazul meu, am avut contract de vanzare a ap separat de cel al locului de parcare (dar sunt locatari care il au in acelasi contract). in contractul de vanzare e trecut: ca mi se vinde "dreptul de proprietate a asupra urmatorului imobil: -cota indiviza de 1.922% reprezentand 19.5mp din lotul 2 constand din teren intravilan arabil in suprafata totala de 1017mp..... cu destinatie de parcare". in septembrie anul trecut au venit cei care retraseaza, au sters cateva linii si au retrasat unde au sters marcand de data asceasta la distanta mai mare (nu cu mult) dar tot inguste si le-au si numerotat pana la 51 de data aceasta. lucru care l-am sesizat in timp ce marcau iar lucratorii s-au scuzat ca asa li s-a transmis sa marcheze... la 2.5m desi toate locurile sunt in stilul "spic"... unghiul nu reusesc sa imi dau seama. acum putem parca masina doar daca avem masina de ultima generatie si o bagam in locul de parcare cu telecomanda caci altfel nu putem iesi din masina daca parcam pe locul nostru.

de curand au inceput sa se ocupe mai multe ap si automat sa se aglomereze si parcarea si au inceput deja si certurile desi vad ca inca avem locatari care nu inteleg sau nu vor sa inteleaga ca la marimile astea nu au cum toti sa parcheze pe locul lor dar nici nu preseaza consctuctorul sa remedieze. din decembrie 2020 avem si asociatie de proprietari infiintata de administratorul adus de consctructor. am facut o sesizare la primarie sa mi se comunice care e nr locurilor de parcare pt care s-a emis autorizatie de constructie, daca pt ghena amplasata pe acelasi teren exista autorizatie si la fel daca exista si pt asa zisu "loc de joaca" care nu e altceva decat un gard in forma de patrat pus in un colt al terenului ca apoi sa fiu tras de maneca de constructor sa imi zica ca are prieteni la primarie (lucru care nu ma surprinde) si ca o sa le mai mareasca dar nu cat vreau eu, adica macar sa pot iesi din masina desi normal mi se parea sa se respecte "Normativul pentru proiectarea și execuția parcajelor pentru autoturisme, indicativ NP 24-97, din 28.11.1997". iar de la primarie am primit 2 raspunsuri in bataie de joc:

unul de la politia locala dar cu titulatura primariei si "compartimentul disciplina in constructii si afisaj stradal" in care constanta ca cele reclamate de mine "sunt in mare parte reale" dar daca consider ca sunt vicii ascunse sa il dau in judecata :))

al doilea de la primarie "biroul urbanism si amenajarea teritoriului" in care imi enumera nr autorizatiei de consctructie a blocului + a doua autorizatie prin care faceau blocul din 4 etaje in 5 dar nimic pt ghena sau locul de joaca. am sesizat si faptul ca la adresa mea nu ajung/ajung greu livratorii pt ca blocul meu este al 3lea pe o strada perpendiculara (care am inteles ca e strada privata dar are acelasi strada si nr ca si celelalte blocuri iar intre mine si al 2lea bloc mai e spatiu de un bloc si teren e pamant si chiar si asa e blocat de constructor cu caramizi ca "sa nu murdareasca asflatul blocului". la fel m-au flituit ca "pt orice problema legata de accesul pe un drum privat de servitute" sa dau constructorul in judecata. noi ne-am obisnuit sa venim cu masina prin alte parti dar cand vin colete mereu trebuie sa ii ghidezi pe unde sa ocoleasca.

ce imi puteti recomanda? multumesc
ma intereseaza in special daca constructorul e obligat sa respecte normativ pt marcarea parcajelor
si care e cel in vigoare in acest moment si cui ma pot adresa pt a il forta sa faca totul cum trebuie (avand in vedere ca la primarie are doar prieteni)
deci dv doriti sa stiti daca capra vecinului pardon politia locala a parcat legal cand v-a dat amenda. lucru asta nu influenteaza cu nimic amenda primita de dv., cum nu influenteaza cu nimic nici daca are cascheta in cap sau alte mituri vehiculate pe net. procesul verbal trebuie sa fie descifrabil si sa contina data, locul, numele agentului etc. asta va intereseaza pe dv. !!! cat despre politie.. in exercitarea atributilor de serviciu pot "incalca" anumite reguli dar cand ne luam doar dupa ce auzim la tv fara sa ne uitam la legislatie.... si mai ales ca ne intereseaza doar capra vecinului

favex a scris:

Vreau sa stiu daca stationand ilegal pe partea carosabila in zona de actiune a indicatorului oprire interzisa ( mai mult de 30 min) este legal sa aplice sanctiuni de aceeasi natura. Din punctul meu de vedere, care nu are o acoperire juridica, nu e. Oricum face poze foto deci ar fi putut sa-si plaseze masina intr-un loc permis de lege, vis-a-vis este o parcare autoritatii locale.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

cassy a scris:

...eronat partial....
Da, puteti monta o camera video in balconul dvs in interiorul apartamentului dvs, nu pe fatada balconului deoarece pt aceea va trebuie o groaza de acte ...

nu cunosc cum era legislatia in momentul cand ati scris dar acum, in 2018 nu mai este asa!
prin aprilie-mai 2018 m-a abortat unu din vecinii din blocul vecin ca sa nu mai parchez pe trotuarul de la intrararea in scara lui , pe nici o parte a strazii (desi blocul meu este tot acolo dar are intrarea la primul viraj la dreapta si toti care nu au loc cu plata de la primarie parcheaza si e si loc suficient pt pietoni) si sa parchez la intrarea de la scara mea... unde sunt numai locuri cu plata de la primarie iar celalt trotuar este imprejmuit cu stalpisori fiind foarte mic si o scoala clasele 1-12. sa nu intelegeti ca nu as parca la intrare in scara mea... dar dupa 6 ani de cereri la primaria sector 5 inca nu am primit loc. apoi dupa vreo 2-3 saptamani parcand tot in zona aia ca in alta parte nu am unde mi-am gasit masina zgariata pe absolut toate portierele inclusiv capota unde a dat cu cuiu pana la tabla apoi cuiu bagat in anvelopa din dreapta spate. sa fac sesizare la politie nu rezolvam nimic nefiind martori iar singura camera din zona este in scara vecinului care bate pe intrare si (am impresia eu) ca si pe masina vecinului (ca mereu si-o lasa doar in intrarea blocului si se cearta rau cu cei care indraznesc sa "ii ia locul". lucru confirmat chiar si de un alt vecin tot in scara cu asta ca ar mai fi zgariat si alte masini.
iar in situatia prezentata m-am gandit la fel cum scriati dv pe aici sa montez o camera video pe balcon/in balcon la et 7 (ca balconu meu e fix in dreptu intrarii in scara astuia) si sa o redirectionez sa filmeze unde prind loc de parcare cand vin de la servici. dar mi-a spus un prieten ca nu este legal sa filmez pe spatiu public ... si avea dreptate dar avand in vedere ca trebuie sa imi protejez si eu cumva bunurile am zis sa intreb oamenii care se ocupa cu asa ceva... si am trimis un mail la politie ca apoi sa ma trezesc cu invitatie la sectia de care apartin sa imi explice un politist ca ceea ce intentionam eu nu este legal si mi-a citit dintr-un articol din codul penal in care scria exact ce zicea el (din pacate nu mai stiu nr articolului).
mai exact camerele de supraveghere trebuie montate DOAR de firme autorizate de politie pt asa ceva apoi dupa montaj trebuie sa chemi tu politia sa isi dea acordu ca e totu ok DAAAR camera trebuie a fie varifocala , sa nu prinda altceva decat spatiul de parcare platit la primarie si sa nu fie modificata pozitia sau zoomu fara aprobare de la politie. deci in cazul meu ca nu am loc de parcare stabil, oricine vrea poate sa faca ce vrea la masina daca nu gasesc pe cineva sa vrea sa se incurce sa fie martor. altfel nu am voie (legal) sa filmez pe spatiu public decat daca surprind exact momentu cand imi vandalizeaza cineva masina iar pt asta mi-am montat alarma care ma anunta doar daca dai cu pumnu in masina sare sau daca trece vreo masina cu toba sparta pe langa iar acum cateva zile parcand in aceeasi zona dar mai aproape de intersectia cu scoala se pare ca am "ocupat" alt loc apartinand cuiva ca mi-a gasit dimineata urmatoare gaura de surubelnita dreapta in lateralui avelopei stanga spate (care era nou nouta... 2 sapt de folosire)iar masina statea pe janta.
personal in acest moment singura solutie legala la care ma pot gandii este sa ma duc cu facturile de la service la primarie si sa cer montarea pe strada a unor camere de luat vederi ... in sperata ca ma vor baga in seama si vor fi si fonduri pt asa ceva dar chiar nu vad sa reusesc ceva
desi avand in vedere ca eu ma oferam din banii mei sa cumpar o camera ip destul de scumpa care putea fi accesata cu un user si parola inclusiv de politie pt istoric sau probleme in zona .. tot mi se pare aiurea ca legal nu pot sa imi protejez bunul. dar daca asa e legea....
pop_m a scris:

Legal nu sunteti obligat sa ii dati banii.
Moral da
Legal, celalat sofer poate sa mearga la politie sa declare accidentul.
Daca o face in 24 ore, ramaneti fara permis+ amenda.
Daca o face mai tarziu de 24 ore, luati amandoi amenda.


vorbind cu un politist care lucreaza la accidente la vitan mi a zis in felul urmator: soferul vinovat are termen 24h sa declare accidentul pe cand celalalt are termen 30 de zile sa declare . daca mergeti la politie sa declarati accidentul soferul vinovat va primii si amenda si puncte .dar asta se poate evita daca va intelegeti amiabil. acum la amiabil am inteles ca ar fi 2 solutii: 1) in care completati fisa de intelegere amiabila cu toate detaliile mai ales ale firmei de asigurare si ii dai asigurarea sa isi repare masina. 2) completati fisa de intelegere amiabila fara a da asigurarea sau datele asigurarii si mergeti la un service unde soferul vinovat va plati din buzunar factura reparatiei iar celalat la mentiona la observatii ca nu are alte pretentii. faptu ca tu i ai dat o suma de bani poate sa nu recunoasca nimic si sa se duca uterior la politie ca tot are 30 zile iar tu (ca nu ai nici o chitanta nimic ca i ai dat ceva) esti bun de plata si amenda mai mare ca nu ai declarat accidentu si ai parasit locu accidetului. sa repari o zgarietura e mai ieftin decat o asigurare pe un an... apoi unii insista pt o zgarietura sa ii dai asigurarea ca poate asa mai repara si altceva la masina ca au ei pe cineva intr un service anume dar asa pe tine te va costa mai mult urmatoarea asigurare tocmai daia e recomandat sa ai poza cu zgarietura aluia ca poate sa intre intentionat intr un stalp si te pune dupaia sa ii inlocuiesti piesa in loc sa repari zgarietura
Răspuns la discuția Detector de gaze
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
la mine saptamana trecuta in scara blocului ne a pus afis ca toti sa fim acasa in data de 10 oct 2017 caci vor veni de la gaze sa verifice instalatia de gaze... si au venit... si nicaieri nu au gasit probleme exceptand la subsol unde cica ar fi detectat ceva (desi eu tot zic ca e de la canalizare ce au gasit :D) iar pt asta toti trebuie sa montam detectoare in apartamente (bloc construit in anii 1980) . pana aici nimic deosebit daaar baietii asta destepti care au facut verificarea ne au cerut cate 500 lei de apartament cand la scara lipita de noi s a cerut 250 lei iar cautand pe net... am gasit un detector cu electrovalva la 100-150 lei iar ei au amenintat ca ne taie gazele daca nu suntem de acord sa montam. nu am gasit nicaieri nimic legat de modele agreate de anre de detectoare si va intreb: oare ne putem cumpara noi orice detector cu valva sau anre ne obliga sa instalam la ce pret vor astia?
vreau sa stiu si eu daca o persoana cu pensie de invaliditate gradul 2 poate inchiria un apartament camera teren etc. ca daca am inteles eu bine trebuie sa declare ca nu obtine nici un venit iar chiria ar putea insemna venit.Multumesc!