avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate ravi79

Activitate ravi79

Răspuns la discuția Cum pot face rost de probe?
Vreau sa aduc proba ca este arestat, dar problema este ca nu stiu unde, reprezentantul firmei sta in Slatina, iar domiciliul din cartea de identitate este in Bucuresti.
Multumesc frumos, voi tine cont de sfat.
Buna seara, am incheiat un contract de inchirieie cu o firma si am aflat de la vecini si din presa locala (are domiciliul in alta localitate iar contractul s a incheiat la domicililu meu) ca reprezentatul firmei a fost retinut pentru 29 de zile si urmeaza sa fie judecat.Cum pot sa aduc probe in instanta pentru ca vreau sa dau firma in judecata pentru neplata chiriei? Multumesc frumos.
Va rog, daca puteti sa-mi dati un model cerere de chemare in judecata, obiectul fiind rezilierea contractului si neplata chiriei, reprezentantul firmei cu care am incheiat legal contractul a fost arestat si urmeaza sa fie judecat. Multumesc
Multumesc
Buna seara,
Am inchiriat un spatiu unei persoane juridice din alta localitate,mi a platit prima luna,am facut un contract de inchiriere la Financiar, insa dupa 3 luni este de negasit si problema este ca nu pot rezilia contractul la Financiar fara persoana respectiva.Cum sa procedez?
Multumesc
Răspuns la discuția Vanzarea unei case
Multumesc pentru raspunsuri
In 2007 am cumparat o casa natonalizata de la stat (regia fondului locativ) si doresc sa o vand. Pe contract este trecuta o clauza, ca nu pot sa o instrainez mai devreme de 10 ani de la inchierea contractului.Cum trebuie sa procedez, se poate face ceva in aceasta privinta?
Multumesc
Pe actul de vanzare este trecut doar casa si 130 mp aferenti casei ,iar gradina de 1100mp pe care platesc anual impozit,a ramas in actele fostului propietar.Vreau sa l dau in judecata ca sa anulez din actul lui de propietate acesti 1100mp, iar dansul este de acord pt ca in1989 am platit si casa si pamantul.Multumesc