avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate carmen_25

Activitate carmen_25

Am primit si eu convocare.vreau sa precizez ca din comisie fac parte doar 2 persoane si anume de la resurse umane,respectiv un sef de a paza.am primit un avertisment final in care este precizat ca mi se va desface contractul de munca la urmatoarea abatere...eu nesemnandu-l pentru ca nu sunt de acord cu ce este scris in el.inainte simplele avertismente le semnam unul la ei si unul il luam eu.de aceasta data chiar daca nu am semnat tot l-am luat nestiind ca nu am voie...ei ma acuza de sustragere (adica de furt)si urmeaza a se dezbate subiectul acesta in comisie si de incalcarea prevederilor de ordine interioara ca nu am ascultat ordinele superiorilor si acela de a semna dar nu cred k scrie undeva k sunt obligata sa semnez ceva cu care eu nu sunt de acord
vreau sa stiu de ce angajatorul nu face parte din comisie...care ar trebui totusi sa fie si el acolo si anume dl. director si de cine anume pot fi sustinuta...mi s-a spus k pot lua si pe cinva din familie.am inteles k tot ce se discuta la comisie se va inregistra sia nume in scris.pot fi data afara direct afara desi nu am nici o alta sanctiune????va multumesc







Răspuns la discuția Comisie disciplinara
Am si eu aceeasi problema deocamdata mi s-a spus k o sa fiu bagata in comisia disciplinara...nu am primit nimic doar aseara am fost intrebata daca am fost instiintata,la care am negat...si mi-a zis k o sa fie sapt viitoare si asta a fost tot.Tin sa spun k nu am primit nici o sanctiune pana acum asta se face din faptul k nu am semnat un avertisment final in care era specificat k mi se va desface contractul de munca la urmatoare abatere(astea fiind minusurile si plusurile de la casa...specific ca sunt casiera la un hipermarket).Va multumesc
Am fost anuntata ca o sa fiu bagata in comisie disciplinara...asadar sa ma astept data afara?desi stiam k ar trebui sa fiu sanctionata cu 10% din salariu si apoi eventual sa ma poata da afara.Din care persoane trebuie formata comisia?este adevarat ca pot fi asistata de reprezentantul salariatilor si in ce masura ma poate ajuta el?
Lucrez ca casiera,la un market.Pentru plusuri mai mari de 25 lei si minusuri de 20 lei primim avertismente pe care noi le semnam.Acum am primit un avertisment final in care scrie ca mi se va desface contractul de munca la urmatoarea abatere de genul de mai sus.Am refuzat sa semnez,la care mi s-a spus k nu e obligatoriu numai trebuie sa scriu ca 'refuz sa semnez' si sa ma si semnez acolo.E o
cacealma...mi s-a spun k nu neaparat o sa mi se desfaca contractul de munca dar o sa ma puna sa platesc.Cum sa nu ma poata da afara daca eu semnez...prin asta eu sunt deacord sa mi se desfaca contractul.Cum sa procedez?
Răspuns la discuția obligatiunile agentilor de paza
Ei spun ca au voie in baza regulamentului de ordine interioara sa perchezitioneze bineinteles imbracati.Am deptul de a mi se da copii dupa regulamentul interior?pot sa schimbe regulamentul de la o zi la alta?Ei zic securitate dar sunt tot angajati Cora, nici macar firma de specialitate.Stiu ca am cam multe intrebari.Va multumesc din suflet si multa sanatate.
Lucrez la un supermarchet si anume Cora.Agentii de paza sunt angajati Cora nu sunt o firma de securitate gen BGS sau altele.in urma cu cateva luni li s-a parut ciudat comportamentul ei de a-si aranja mai mereu vesta iar dupa iesirea de pe casa a fost luata si dusa in incaperea unde sunt dusi toti cei care fura si precizez k sunt camere de luat vederi inauntru si a fost dezbracata pana la piele de un agent (femeie) inclusiv de lenjeria intima,ceea ce mi se pare scandalos si un abuz avand in vedere k nu aiu voie sa faca asa ceva.Mai precizez k au mintit-o spunandu-i k au dreptul sa faca asta si k e un control de rutina.Acum au prins un coleg furand (lucrator comercial) si l-au dat afara iar acum e pus afis ca de acum au voie sa perchezitioneze toti angajatii iar asta de unii colegi se face prin modul :am fost desfacuta la geaca de catre un agent (femeie)...precizez ca am fost luata prin surprindere pt ca ar trebuie sa ma lase macar pe mine sa ma deschid la haina si sa ii arat in geanta nu sa fiu cotrobaita ,din cate stiu nici nu au voie sa umble ei in geanta ci sa le arat eu,iar o colega a fost perchezitionata prin insistenta in zona sutienului.Vreau sa stiu doar ce au dreptul intradevar sa faca si referitor la prechezitie cum se poate face la ce mod?E posibil sa fie trecut in regulamentul intern al magazinului?Va multumesc
La un apartament cum se face asigurarea?Se poate face la orice firma prevazuta de lege,sau prin asociatie?vreau sa stiu exact daca toti locatari de pe respectiva scara vor face la o anumita firma sau fiecare isi face unde crede de cuviinta.

Va multumesc