avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate iulia03

Activitate iulia03

Discuție spor de vechime

buna ziua
am si eu o intrebare in legatura cu sporul de vechime,
dupa cati ani lucrati in campul muncii se aplica,si daca concediul de crestere a copilului ( de maternitate) se ia in considerare?
pt. a beneficia de acest spor trebuie sa fi lucrat doar in domeniu?
mentionez ca lucrez in spital de boli cronice ,la farmacie ca asistent de farmacie
multumesc
o zi buna
buna ziua
asi dori sa stiu cu ce salariu ar trebui sa ma incadrez in munca la un spital de stat, daca am terminat o scoala postliceala de asistent de farmacie si nu am vechime in munca
multumesc
buna ziua
as dori sa stiu ce acte sunt necesare pt. angajare
mentionez ,cartea de munca e in format nou,adica nu am acel carnetel
si ce acte trebuie sa solicit fostului angajator
multumesc
Răspuns la discuția pot lua somaj?
am incheiat cele 6 luni in spania ,iar pe foaia de la firma scrie ca am renuntat voluntar la contract,
altceva nu scrie
iar in tara cele 6 luni din spania vor fi recunoscute pe baza unui document care atesta bazele de cotizare pt. somaj:
in acest documentul cu bazele de cotizatie nu stiu daca reiese ca am renuntat voluntar la contract,pt. ca inca nu l-am primit,:
de aceea vroiam sa stiu daca totusi apare scris cum ca am renuntat voluntar la contract,mai poate fi luata in calcul aceasta perioada?
mentionez ca inainte de cele 6 luni cu" pricina "mai am un an jumate in spania ,iar dupa cele 6 luni cu "pricina",inca 6 luni in romania
sper ca m-am exprimat corect
multumesc mult
o zi buna
Discuție pot lua somaj?
buna ziua,
am dreptul la somaj daca am 6 luni lucrate dupa care am demisionat,apoi am lucrate alte 6 luni cu terminarea contractului?
multumesc
Răspuns la discuția dreptul la somaj
multumesc
este vb. de concediu de ingrijire copil
acum astept cele 20 de zile de preaviz de la angajator,si vroiam sa stiu daca poate sa-mi inceteze cantractul fara preaviz,adica daca se poate in aceeasi zi sa sa inceapa si tot atunci sa-mi desfaca contractul,dar sa nu ma afecteze pe mine negativ.
multumesc
buna ziua
as avea cateva intrebari:
dac am lucrat 2 ani si 6 luni,la cate luni de somaj am dreptul
dar dupa un an?
si o ultima intrebare:dupa comcediul de maternitate angajatorul de la care am intreat in concediu ma poate reangaja in aceeasi zi si tot in aceeasi zi sa-mi desfaca contractul de munca?fara sa ma afecteze,sau trebuie sa imi dea un preaviz de 20 de zile?si doar apoi sa-mi intrerupa activitatea
multumesc
Răspuns la discuția somaj
multumesc mult
inseamna ca pot lua somaj chiar daca am demisionat la firma de dincolo spania
si am continuat in ro fara intrerupere
multumesc
Răspuns la discuția somaj
multumesc
dar am inteles ca prin intermediul formularului E 301 care il voi primi din spania sunt precizate datele de cotizare pt. somaj,si acceptate in ro.Intrebarea e aceeasi pot lua somaj daca am demisionat de la o firma si imediat m-am angajat la alta ,iar timpul total e de 12 luni ,adica 6 +6 luni.
Discuție somaj
am lucrat 6 luni in spania si mi-am dat demisia pt. a reveni in tara , unde am lucrat in continuare,fara intrerupere fata de spania inca 6 luni,pot lua somaj in tara ?