avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate ilieviorel

Activitate ilieviorel

Discuție poprire salariu
buna ziua. din cauza restantelor pe care le am la banca mi s-a retinut tot salariu (cardul de salariu este la aceeasi banca). daca imi fac alt card de salariu la alta banca mi se mai poate opri tot salariu de catre banca la care am creditul?
Răspuns la discuția rate neplatite
in momentul de fata terenul este cumparat de prietenul meu in numele meu prin procura ,mai trebuie sa iasa cateva acte apoi facem vanzarea propriu-zisa. bancile pot ataca in instanta actul de vanzare , avand in vedere ca imprumuturile sant pentru nevoi personale, eu avand serviciu, acestea putand sa-mi puna poprire pe salariu?
Răspuns la discuția rate neplatite
printr-un precontract , urmand ca dupa ce cumpar terenul (lucru pe care l-a facut prietenul meu in baza procurii)sa facem actul final de vanzare-cumparare
Discuție rate neplatite
buna ziua. in anul 2008 am primit un teren in folosinta gratuita de la primarie. neputand sa-mi fac casa am vandut terenul unui prieten in baza unui precontract de vanzare-cumparare, urmand ca el sa-si faca casa, apoi sa cumpere terenul de la primarie (i-am facut procura notariala). acum el vrea sa vanda casa. am mers la notar si am anulat antecontractul facut cu el si am facut altul cu noul cumparator, urmand ca dupa ce ies toate actele sa facem cotractul original de vanzare -cumparare. va intreb daca eu am probleme cu bancile acestea pot ataca in instanta acest act de vanzare?
in termenul de 6 luni trebuie sa facem si inventarul sau acest lucru il hotaraste judecatorul? d-na notar mi-a spus ca nu are ce inventar sa faca pentru ca tata nu avea nici un bun pe numele lui in momentul decesului. cei de la firma de recuperare ne tot spune ca , chiar daca , casa este mostenirea mamei aceasta se poate executa silit. este posibil?
toti mostenitorii (cei 3 copii si mama) am dat declaratii la notar ca acceptam mostenirea sub beneficiu de inventar. ce trebuie sa facem in continuare?
declaratiile trebuie date in fata notarului ?
buna ziua . vreau sa fac cu mama un contrct de vinzare-cumparare cu clauza de intretinere pentru casa. dupa decesul ei acesta poate fi atacat de cineva? acesta poate fi facut in asa fel incit sa fie inatacabil? va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția litigiu cu vecinul
multumesc
buna ziua . am o problema cu vecinul . el are o casa cu zidul pe hotarul dintre noi. ultimul rind de tigla este iesit cu 20 cm in curte la mine cind ploua apa de pe casa lui curge la mine in curte . daca ploua torential apa se scurge pe temelia casei mele aceasta fiind la 70 cm de zidul casei lui deci de hotar . am fost la primarie si am depus o plangere impotriva lui dar primarul mi-a spus ca nu este problema primariei deoarece vecinul nu a incalcat o proprietate publica ci una particulara . plangerea am facut-o in urma cu aproape 2 ani dar nici in ziua de azi nu am primit un raspuns oficial din partea primariei .de cite ori ma duc sa ma interesez de plangere mi se spune ca aceasta este in lucru la politia comunitara .este ceva necurat la mijloc mai ales ca nevasta vecinului lucreaza ca , contabila in cadrul primariei . am vreo sansa sa- l fac pe vecin sa-si puna uluc dar acesta sa fie pe zid si nu la mine in curte sau ma lupt cu morile de vant? primaria nu trebuia sa ia vreo masura impotriva lui?