avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Activitate PMIMI

Activitate PMIMI

Buna ziua, as vrea sa stiu cand ma pot pensiona chiar si anticipat daca am 27 de ani vechime in invatamant si 55 de ani impliniti.Se mai adauga la vechime 5 ani de facultate la zi?Daca mai imi trebuiesc ani de vechime pot sa-i cumpar?Multumesc
Discuție TVA
Buna ziua, revin asupra comentariului de ieri, cu scuze, pentru ca astazi primind factura pentru caldura si apa calda, am constatat ca se factureaza cu 20 % Gcal pentru fiecare din cele doua, iar apa rece consumata se transmite celuilalt furnizor.Dar tot ne ramane nedumerirea de ce este 20% la canalizare, mai mult decat la apa rece !?! Multumim,
Discuție TVA
Buna ziua, Ne adresam dvs cu convingerea ca se face o mare greseala pe care nimeni nu a sesizat-o. Daca s-a spus ca TVA-ul la apa este 9% cum este posibil ca TVA-ul la apa calda sa fie 20%, ba mai mult TVA-ul la canalizare sa fie tot 20% ? Va dati seama ce enormitate, de parca apa calda este altceva decat apa rece, iar canalizarea un mare lux? Ba mai mult canalizarea a ajuns la 100%- cum este posibil asa ceva?
Multumim pentru intelegere,
Observam ca nimeni nu intreaba unde sunt tichetele noastre de calatorie pentru anul 2013. Daca aveam nevoie de bilete de tren pentru o statiune de tratament in lunile ianuarie si februarie trebuia sa platim pretul integral, nu? Macar nu ni se spune ca nu se mai dau anul acesta ! Si cand te gandesti ca se propunea ca in contul biletelor nefolosite sa se acorde bani sau alimente ! Doamne, ce de povesti amagitoare ! Multumim,
Dvs ce parere aveti ca numai anumite cadre didactice ne-am sacrificat concediul de vara pret de 5-6 saptamani cate 2 zile pe saptamana si cate 2 ore zilnic ,pentru a face pregatire pentru bacalaureat cu elevii care nu au luat bacalaureatul in prima sesiune, iar acum cand am intrebat daca vom fi retribuiti desi ne-au promis acest lucru, mi s-a raspuns ca nu au primit nici o dispozitie in acest sens.Vi se pare corect, vi se pare cinstit, sa te duci toata vara la scoala si sa nu-ti fie recunoscuta munca si recompensata ? Multumim pentru intelegere,
VENITUL BRUT =746 LEI. DACA SE IA IN CALCUL SUMA CE DEPASESTE 740 LEI DE CE ATUNCI PENTRU CEI 6 LEI NU SE FACE CALCULUL DE 5,5% PENTRU CASS SI MI S-AU LUAT DIN PENSIE TOTI CEI 6 LEI.(60000 LEI VECHI) LA FEL PRIETENEI MELE LA UN VENIT BRUT DE 779 LEI NOI I S-AU LUAT TOTI CEI 39 LEI ( 390000 LEI VECHI ) SI A PRIMIT CA SI MINE 740 LEI NOI PE LUNA IANUARIE. AM VAZUT LA DVS EXEMPLUL DE CALCUL SI NU-MI POT DA SEAMA CUM ESTE POSIBIL SA SE FACA ASEMENEA ANOMALII, DECIT CA NU S-A INTELES MODUL DE CALCUL . MIE TREBUIA SA MI SE RETINA 5,5% DIN 6 LEI = 0,33 ADICA 3300 LEI VECHI, IAR PRIETENEI MELE PENTRU 39 LEI= 2,14 LEI , ADICA 21400 LEI VECHI REPREZENTIND 5,5%.
DE CE NU PRIMIM SUBVENTIE DACA AVEM 615,5 LEI PE MEMBRU DE FAMILIE? DE CAND SE TINE CONT DE CIFRA DUPA VIRGULA DACA LA FLUTURASUL DE SALARII,PENSII SAU SOMAJ NU SE TINE CONT DE ASA CEVA. INTOTDEAUNA SE ROTUNJESTE DACA SE CALCULEAZA 10,5% ; 6,5%;1,5% SI DOAR NU AVEM 616 LEI DE PERSOANA.