avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian77

Activitate Lucian77

Discuție Contabilitate
Buna ziua, detin o intreprindere individuala in domeniul turismulului, vand bilete de autocar pentru o firma atat in EURO cat si in LEI. Biletele le eliberez eu si incasez la mine toata cv acestora. Intrebarea este in ce fel le inregistrez in registru pe cele in EURO? Contabilitatea o tin eu in partida simpla. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna seara, am deschis de aproape o saptamana o agentie de turism si azi m-au vizitat doi domni de la politie spunndu-mi ca trebuie s-mi instalez alarma, cum ca e obligatoriu si daca nu imi da amenda. Mi-au dat si o instiintare prin care sunt obligat sa instalez alarma in 30 zile..... sau amenda.
Este obligatoriu sa o instalez (avand in vedere ca tocmai am deschis .... finantele s-au subtiat)..... daca nu cu ce lege pot demonstra ca nu au dreptate pt a scapa de amenda.

Multumesc anticipat.
Buna ziua, un prieten care are tot o intreprindere individuala in asigurari (insa cu un singur cod caen) plateste 3%din venit. Legat de faptul ca am mai multe coduri CAEN cum pot opta pt plata impozitului?
Buna ziua, mi-am infiintat o intreprindere individuala si am adaugat 6 coduri CAEN, din care 3 sunt autorizate pt noul punct de lucru. Care sunt cele mai bune modalitati de alegere sa platesc impozit? Trebuie sa platesc pt fiecare cod CAEN in parte? Pot opta pt a plati 3% din venit? Mentionez ca spre sfarsitul acestei saptamani trebuie sa incep activitatea si sa declar la fisc. Codurile CAEN sunt: 7990 - alte activitati turism, - principala, 8219 - activitati de fotocopiere, documente... si 4741 comert calculatoare..

Va multumesc anticipat.
Buna seara, am o intreprindere individuala si doresc adaugarea unui sediu secundar si a altor coduri CAEN, imi poate spune cineva unde anume trebuie sa merg si ce acte ( in afara de cele pt sediu, calificari.) doar cererile si ce anume mai trebuie.

Va multumesc anticipat.
Buna seara, mi-am deschis o intreprindere individuala si as dori sa stiu ce cod acen este nevoie pt pregatire acte, inclusiv contracte vanzare-cumparare auto.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua, doresc sa-mi deschid PFA, ca si colaborator pentru firmele de transport persoane (voiaj).... nu am diploma de turism ( am licenta in economie) si nici nu am vechime in domeniu. Intrebarea e: daca pot deschide PFA fara sa detin cele mai sus amintite.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Discuție Cod caen
Buna seara, imi spune si mie cineva de ce cod caen este nevoie comisionar (PFA), pentru a vinde bilete de autocar pt diferite firme de transport.
Multumesc anticipat.