avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1130 soluții astăzi
Forum Activitate alex2309

Activitate alex2309

In legatura cu salar brut vs sporuri: am gasit o opinie conform careia in revisal pe campul salar brut se inregistreaza valoarea fara sporuri. Eu interpretez salar brut ca suma a salariului de baza si a tuturor sporurilor. Ce parere aveti ?
Exemplu : salar de baza 1000 lei; spor de vechime 10 % deci 100 lei - salar brut lunar fiind 1100 lei. Ce valoare treceti in Revisal pe campul Salar Brut ?
Multumesc.
ref: Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
Raspuns: NU. Este vorba de dreptul tau de a-ti efectua zilele de concediu si nu de indemnizatia cuvenita. Poprirea se pune pe venitul NET, nu conteaza cum s-a ajuns la el (CO, CM, prime,...etc).
La asistenta contribuabili (0314039160) s-a dat raspunsul ca nu se poate trece in 112 decat deducerea aferenta lunii curente. Cerere de recuperare se depune la Casa de Sanatate.
Răspuns la discuția salarizare
Corect : trebuie respectat CCM. Doar ca nu mai exista CCM ! Cel pe perioada 2006-2010 a fost denuntat iar cel pentru 2011-2014 nu s-a publicat deci nu exista.

O seara buna.
Sunt 2 erori in rezumat:
a. Fond Garantare : se adauga la baza si (Venit Realizat+cm unitate) realizate de Pensionari.
b.in baza la Fond Accidente se adauga 670*zile medical / zile lucratoare din luna si nu (2022*35%)* zile medical / zile lucratoare din luna

O seara buna.
CCM 2006-2010 care a introdus coeficientii nu mai este in vigoare, a fost denuntat in decembrie.
Buna seara. In perioada in care o societate se afla in suspendare activitate are posibilitatea sa isi schimbe sediul social ? Multumesc.
Răspuns la discuția majorare salar
NU. Contractul colectiv nu a fost inca publicat. Sau stie Lucian altceva?
Se aplica HG 1193 care zice 670 salar minim. Se pastreaza coeficientii din vechiul CCM adica 2 la functii care necesita studii superioare - deci 1340 lei. Azi...poate maine va fi altul.B-)
da, sunt corecte. Am depus azi declaratia.
Buna ziua. Vezi Codul Muncii art 65 si pana la 78; depinde mult daca e vorba de concediere colectiva sau doar desfiintare post.