avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate elabina

Activitate elabina

Am lucat in acest an doar pana la sfarsitul lui mai,incepand cu luna iunie sunt in concediu medical de sarcina.Normal aveam dreptul la 21 de zile acum cu concediu medical mai pot avea acele 21 de zile de concediu odihna?
Multumesc ptr raspuns.O zi buna tuturor.
Va rog sa imi spuneti si mie cat va fi indemnizatia ptr cresterea a 2 gemeni?
Sunt insarcinata in 8 saptamani sarcina gemelara.Momentan sunt in concediu medical dupa 4 zile de spitalizare.La sfarsitul lunii lui iunie trebuie sa plec in italia ptr ca barbatul meu lucreaza acolo.Intrebarea mea este mai pot beneficia de concediu de maternitate daca voi pleca?In rom am salar de 5 mil iar barbatul meu vrea sa renunte la italia ca sa imi fie aproape dar asa noi vom pierde financiar.Ce ma sfatuiti sa fac ptr binele familie mele?
Buna seara.Si eu am incredintarea minorei pe cale de ordonanta si am sunat la politia de frontiera si mi-a zis k imi trebuie o alta sentinta in care sa specifice ca pot iesi cu minora din tara. D- ul Marafx,spuneti-mi ati iesit cu copilul din tara?Astept si raspunsul la intrebarile puse de d-ul avocat.
Răspuns la discuția detinere ilegala de acte
Vecinul nu este de gasit.Pe perioada verii sta mai mult la tara.
Răspuns la discuția detinere ilegala de acte
Hotararea este legalizata si cu titlu executoriu,dar probabil imi va cere o suma de bani executorul.Nu imi permit sa-l platesc,dar as putea cere ajutorul politiei?Sau as putea sa fac o plangere la politie pentru ca de fapt sotul meu avand o suma imprumutata de la un vecin a dat acele acte ca garantie pana ii va achita suma respectiva.Deci ce este de facut in acest caz?
Sunt in divort si minora mi-a fost incredintata prin ordonanta pana la solutionarea divortului.Sotul meu nu vrea sa imi dea certificatul de nastere al meu si al minorei,diploma de studii,pasaportul fetitei.Ce trebuie sa fac si cum se incadreaza aceasta infractiune de detinere ilegala de acte.?
Multumesc mult din suflet d-le avocat pentru raspuns.Probabil voi gasi o alta cale sa plec cu fata sau o sa astept divortul.Alte procese nu mai vreau,nu le mai suport pentru ca de anul trecut ma tot lupt ca fata sa mearga in italia,am schimbat chiar si avocata si tot nu am reusit sa termin divortul.In schimb am reusit sa am fetita cu mine,anul trecut era cu sotul.Se va termina pana la urma divortul.
Multumesc pentru raspuns.Fetita mea isi doreste sa mearga in italia,si-a pus aceasta dorinta cand a suflat in tort la ziua ei.(la sfarsitul lui mai a implinit 8 ani).Ea a mai fost in italia 2 ani la rand dar impreuna cu tatal ei si acum suntem in divort si practic separati.De la o agentie de transport rom-italia mi s-a spus sa imi fac pasaport si sa trec fata pe pasaportul meu,dar nu stiu cu ce schimba situatia.Hotararea ramane aceeasi.