avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate dulugaby30

Activitate dulugaby30

Buna seara!
Ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila la un contract de factoring ?
firma a depus un borderou cu o suma totaala a facturilor de 38.268,01 lei si a primit in cont suma de 35061,30 lei transfer factoring!
multumesc pentru ajutor!
Buna ziua!
Am incheiat ca si persoana juridica un contract de asociere in participatiune cu o alta firma care a adus in spatiul pe care il detin 3 masini( jocuri de noroc) in contractul de participatiune fiind prevazut faptul ca datorita faptului ca am pus la dispozitie spatiul firma beneficiaza de 45 % cota parte din venituri aferente asocierii in participatiune 45% cota parte cheltuieli aferente asocierii in participatiune, .
De exemplu in luna octombrie 2012 in decontul intocmit rezulta urmatoare situatie:

* Cota parte venituri (45%) = 172,35 lei
* Cota parte cheltuieli (45%) = 900 lei

Profit brut 45% = - 727,65 lei
Mentionez ca firma care a pus la dispozitie spatiul este platitoare de impozit microintreprindere.

Ce inregistrari trebuie realizata la firma care a pus la dispozitie spatiul in conformitate cu devizul emis si daca firma trebuie sa plateasca impozit venit microintreprindere.
multumesc!!

Buna ziua va rog daca imi puteti spune si mie la un Sindicat al functionarilor publici acum la sfarsit de an se acorda fiecarui membru de sindiucat cate o prima de 70 lei , daca acesata suma se impoziteaza si ce retineri se mai fac la aceasta suma, mentionez ca banii aferenti sunt din cotizatiile membrilor de sindicat.
va multumesc!
Buna ziua , am si eu o problema , am o intreprindere individuala care este platitoate de tva dar are ca obiect de activitate vanazare si colectare deseuri ,fier vechi deci se incadreaza la ,, TAXARE INVERSA,, ma interesa ce scriu in Registrul jurnal de incasari si plati daca de exmplu emit o factura catre un cilent de 10.000 lei factura fiind cu taxare inversa si care este venitul care trebuie declarat in declaratia 200 la Finnate .
De asemnea in ceea ce priveste cheltuielile eu achizitionez marfa de la persoane fizice, de exemplu am o receptie cu cu 110 kg fier la pretul de 1 leu deci pe receptie am 110 lei , pretul de achizitie fiind de 88 lei, intrebare este ce trec in Registrul jurnal de incasari si plati ?
Si cum intocmesc Jurnalel de vanzari si cumparari pentru taxare inversa si pentru achizitie.
va multumesc!
Buna ziua ma interesa si pe mine retinerea impozitului de 16% si ce declaratii trebuie depuse lunar la finante in ce cont trebuie sa fie virati banii respectivi si alte amanunte , ce evidena se tine?, ce documnete trebuie intomite in acset sens
multumesc!
Discuție declaratia 394
O firma inregistrata in registru intracomunitar care a prestat servicii in Franta si a emis facturi de prestri servici catre firma Franceza ( firma franceza fiind si ea inreg. in scopuri de tva) mai intocmeste declaratia 394? am intocmit pana pe 15 a fiecarie luni declaratia 390 privind livrarile achizitiile intracomunitare, si in decontul de tva mai trec ceva pentru ca eu facturile le-am emis fara tva si nu stiu daca este in regula.
In tara eu nu am dedus si nu am colecat tva
va lultumesc
Discuție ajustare tva
Indeplinesc conditiile pt a iesii de la Tva dar trebuie sa fac ajustarea si vreau s a intreb daca este bine
Am urmatoarea speta: SC are un stoc de marfa ( cont 371)de 20.461 lei mai are achizitionat in 18.11.2007 un autoturism in valoare de 24.335 lei la care am dedus un tva de 4624 lei, in luna 09.2009 am achizitionat tamplarie pvc in valoare de 6.303 lei la care am dedus un tva in valoare de 1197lei.
Ajustarea o fac in felul urmator:
La stoc 20.461 x 24% = 4911 lei
la auto din perioada de 5 ani au trecut 3 ani si au mai ramas 2 ani adica 4624 /5 anix 2 ani( ramasi) =1850 lei
la tamplaria pvc din 5 ani a trecut doar un an si au ramas 4 ani
1197/5 ani x 4 =958 lei.
Deci in decoti aferent lunii ianuraire care trb depus pana in 25.02.2011 trebuie sa trec la rd. 26 cu semnul minus suma de 7719 pe care trebuie sa ii si platesc.
Va rog sa imi spuneti daca este bine asa???
SI CE INREGISTRATI CONTABILE TREBUIE FACUTE
VA MULTUMESC
Buna ziua am un pfa care este platitor de tva si vinde fier vechi aplicand astfel taxarea inversa , pe facturile care le emite de vazare a fierului vechi la rubrica tva scrie,,TAXARE INVERSA,, de exemplu a emis o factura cu suma de 15.000 lei cu taxare inversa catre un furnizor, ma interesaza unde trec aceasta suma in decont si daca mai intocmesc si declaratia 394 privind livrarile prestarile de achizitii??
De asemenea am cumparat diverse mijloace fixe si am achitat anumite servicii cu tva acestea le pot deduce si le trec in decontul de tva??........sau nu
Va multumesc